tabloları bağlayacağım, ama çok uzaktan

beab05

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013
Visual Basic için Türkçeleştirme paketi olmaz yani çok zor. Olsa bile dil sorunları yaşanırdı tıpkı Access'te yaşadığımız gibi uygulamalarımız Türkçe dil yüklü olmayan pc lerde sorun çıkarırdı, madem Vb.Net e ya da C# ye geçeceğiz evrensel olalım ve dil olayını unutup İngilizceyi kabul edelim. Herneyse şimdi ne diyoruz vb.net ya da c# hangisi ? Ben hala vb.net diyorum...

realperest

Altın Üye
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
09-05-2025
abi bende vb.net diyorum zaten başından beri

bir gün gelirde , vb.net te sıkışırsak aynen access ten vb.net e geçtiğimiz gibi, ordan da oraya geçeriz ama ben bunu pek mümkün görmüyorum.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
bence de vb .net...Sonuçta eski vb artık accessten de ölü...Aslında hepimizin en çok merak ettiği ya da hayal ettiği şey web tabanlı uygulamalar yapmak.. vb .net de bu işler için ideal görünüyor..

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
AŞAĞIDAKİ MESAJI AZ ÖNCE MICROSOFT TÜRKİYE SİTESİNE GÖNDERDİM.

Merhaba,

MS Access e desteğini kesmiş yada kesecekmiş şeklinde söylentiler var piyasada. Herkez access'e bitiyor gözüyle bakmaya başladı. Aslında access çok yetenekli bir araç bence. Hemde türkçe olması sebebiyle son 5-6 yıldan beri eminim ki bir sürü insan VBA sayesinde Visual Basic e giriş yapmıştır.

Visual Basic'e bir türkçeleştirme paketi hazırlanır ise eminim ki 10 yıl içinde bir sürü programcı yetişecektir. Bu konuda lütfen bir şeyler yapın. Yani kod yazma bölümü olarak zaten hiç bir şey yapılamayacağını biliyoruz. Ama en azından menüleri,araç çubukları, açıklamaları türkçe olarak yaptırmak için elinizden geleni yapınız.

Böyle bir gelişme için umut besleyebilirmiyiz ?

....................................................................................................

ben hallediyorum şimdi olayı kökten merak etmeyin, birazdan da bizim Bill ' i arayıp bi azar yaparım. :))))))))))))))
Harikasın ya : )))))))))))))))))))))))))))))))))))))
valla geçen yıl duymuştum microsoft accessi geliştirmeyeceğini açıkladı desteğini kestiğini açıklamıştı.. boşver accessi yaw, inan programcılar üstümüze gülüyor accessten proje gösterdiğimde, halbuki öyle güzel kodlarla öyle güzel şeyler yapıyoruz ki ama yok accessi excel gibi görüyorlar.. .net abicim .net başka çıkar yol yok.. sende o kervandasın..

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
Yorum sizin demiştim zaten. Adamların internet sitesine bakarsan öyle görünmüyor ama... Ayrıca ben access ve .net ile kıyaslama açısından incelemek gerek diye düşünüyorum. Profesyonel olarak Access ile uygulama geliştirmeyi düşünmek de aslında çok amatörce bir düşünce. Bu açıdan görüştüğüm arkadaş da accessi unutun vb .net e geçin diyor..Özellikle gördüğüm .net örneği OBS Müsteri Takip Compact var. Ona yoğunlaşın bence. Profesyonel anlamda bir şey yok dediğinize katılıyorum , zaten o sebeple burda konu ediyoruz ya... Tam profesyonel bir firmanın örneğini inceliyor muyuz? Logo'nun tiger'ını incelerdik o zaman...
mehmet kardeşim harikasın inan .. evet haklısın özür :)))))))))9

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
bu arada .net yüklemek için benim pc uygunmu arkadaşlar bu konularda bilgisi olan varsa ; örneğin benim xp ve 256 rem laptop hemen yüklemeye başlamak istiyorum da.. bi bismillah deyip başlasak iyi olur..

realperest

Altın Üye
09-05-2025
hah işte geldik işin başınaa,

c# me .net mi falan derken, hadi bakalım bilen biri söylesin
.net hangi sürümünü, hangi işletim sistemi üzerine kurabiliriz. hangi sürüm en uygundur. heralde ilk başlarda database olarak access i kullanırız çünkü hem büyük proje yapamayız, hemde zaten bildiğimiz için daha kolay gelir.

ama kurulum işini bilen birisi varsa buralarda hakkatten işimize yarar ????

hangi sürüm, falan filan gibi noktalarda birinin yardımcı olması lazım

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
alıntı:

Sisteme yüklenmesi gereken uygulamalar.

.Net Framework SDK (Software Development Kit) 2.0'ı ve ücretsiz olarak dağıtılan Visual C# 2005 Express Editionu indirip kurun.

.Net SDK. : http://www.microsoft.com/downloads/info.as...isplayLang=en

Visual C# 2005 Express Edition : http://msdn.microsoft.com/vstudio/express/...sharp/download/

Öncelikle C#'ın ne olduğuna değinmek gerek. C#, C/C++ ve Java dillerinden türeyen bir dildir. Güçlü, basit, esnek, tip güvenli ve modern bir dil olan C#, .Net platformu için sıfırdan geliştirilmiştir. C# orta düzeyli diller kategorisine girer. Hem alt hemde üst düzey programlar yazılabilir. C++'ın gücüne sahip olan C# Visual Basic'in kolaylıklarına da sahiptir. Böylece çok güçlü programların kolay bir şekilde yazılması sağlanmıştır.
Basit anlamda .Net'in çalışma mantığını da belirtelim.

Yazdığınız kodlar önce ara koda çevrilir. Bu programı çalıştırmak istediğiniz zaman bu ara kod Makine Koduna çevrilir ve çalıştırılır. Dolayısıyla platform bağımsız (java gibi) bir program olur. Tabi bu asıl mantık olmakla birlikte bunu .Net için söyleyemeyiz. Hala .NET windows platformunda çalışabiliyor. Her ne kadar Linux için Mono projesi geliştiriliyor olsa da çok beklenti içinde olmamak lazım. Dolayısıyla .Net'in Platform bağımsız olması şimdilik söz konusu değildir. Dolayısıyla .Net öğrenmek demek windowsa bağımlılığın devam etmesi demektir.

Bu aşamada "Neden Java değil de C#?" diye sorabiliriz. Sonuç; Microsoft Tekelciliği. Günümüzde .NET diye tutturan pek çok firma var. Sebeplerini kendileri bile bilmiyorlardır sanırım. Şunu belirtmek lazım. Microsoft Vista ile birlikte artık Win32 uygulamalarına desteği yavaş yavaş kaldırıyor. Belki de tamamen kaldırdı. Henüz kullanmadığımdan bilmiyorum. Ama gelecekte Win32 uygulamalarına desteğin tamamen kaldırılacağı kesin. Bu durumda eğer microsoft tabanlı yazılım geliştirmek için .NET öğrenmek şart gibi görünüyor. Borland Delphi'nin de .Net platformuna desteğinin olduğunu da hatırlatalım.

C# microsoftun çok beklentisinin olduğu bir dil. Java'nın en büyük rakibi. Microsoft C#'ı .Net'in Prensi olarak görüyor. Yani geleceğin Kral'ı. Ayrıca .Net platformuna başlamak için de gayet güzel bir seçenek. Bu sebeple C#'ı öğrenmek gelecek için bir yatırım olacaktır.

yani yukarda belirtilen yüklemeyi yapacaz.. kurulum olaylarından sonra inşallah yapacağımız işlemlerin iç detayına ineriz artık..
arkadaşlar valla bu işe baş koydum.. şimdi kitap bakacam kendime :)
başlamak bitirmenin yarısıdır..

saygılar..

burdan yüklemeleri yapacazda.. bilgisayarlarımız uyacakmı onu sormak soruşturmak lazım..

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
Başlangıç için merhaba dünya programı
Visual studio gereksinimleri, kurulum ve Vb. net ile ilk program

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2003
sistem gereksinimlerinde göreceğiniz üzere VS.NET 2005 Windows 2000´den daha eski sürümlere kurulmayacaktır. Ve hard diskinizde MSDN´siz kurulum için 2 GB, sonrası için 1 GB olmak üzere 3 GB alan isteyecektir. En az PII 450 Mhz işlemci, 128 MB RAM, 800 * 600 256 renk destekli ekran kartı diğer gereksinimler. Bunlar elbette çalışırken biraz yavaş çalışacaklardır. Daha rahat bir çalışma için bunların 2 katı özellikleri karşılarsanız daha iyi olur. PIII 733 Mhz işlemci ve üstü, 256 MB Ram ve üstü sizi sinir krizlerinden koruyacaktır.
Sistem gereksinimleri dışında VS.NET ile yazılmış uygulamaların çalışabilmesi için NET Framework sisteminizde kurulu olmalıdır.
Eğer VS.NET ile ASP.NET uygulamaları geliştirecekseniz IIS´yi önceden kurmuş olmanız gerekiyor. Eğer önce VS.NET sonra IIS kurmuşsanız .NET Framework´u kaldırıp sonra tekrar kurun.

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
accessi ilk olarak database olarak kullanacaz doğru, gönderdiğin ilk uygulama örneği basit yaw onun en alasını yapabiliyoruz zaten.. ilk olarak database ile bağlantıyı nasıl kuracaz. en zorlanacağımız o olacak sanırım. çünkü dgerlerini biliyoruz. kodlamalar falan. bazen oöyle oluyordu ki accesste bir olayı çözebilmek için 5 tane ayrı sorgu yapılıyor şimdi o olayı burda nasıl yapacaz. sorguya formdan parametre nasıl aktaracaz bunları birilerine sormak isterdim.. neyse bi yükleyelimde .. hayırlısı :))
selamlar..

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
Eğer VS.NET ile ASP.NET uygulamaları geliştirecekseniz IIS´yi önceden kurmuş olmanız gerekiyor. Eğer önce VS.NET sonra IIS kurmuşsanız .NET Framework´u kaldırıp sonra tekrar kurun.

işte birde bu lazım bize IIS ayarları.. Asp için uğraşacaktım bi ara ama inan IIS ayarlarını yapacak adam bulamadığım için öylesine askıda kalmıştı.. xp de bu ayarların yapılması gerek 2000 ve altı içinde pws kurulması gerek..

Excel Vers. ve Dili
office 2003, sql server
.net başlığı altında yeni bi konu başlığı da şart bize..

realperest

Altın Üye
09-05-2025
valla ben bi ara bilgisayarıma vb 6 kurmuştum.

access in sorgu tasarımı var yaa................ 10 kat daha iyidir vb.den

yani vb. de öyle sorguyla halledivermek yok olayları onu söyliyim, büyük ölçüde SQL bilgisi ve bu SQL i kodda kullanmak için ADO bilgisi gerekecek haberiniz ola.

Excel Vers. ve Dili
Access 2003
ISS ayarlarını dert etme.. ISS server kurup kendi sayfamı yayınlıyorum. Birazcık ilave bilgiyle ASP server de kurarız. O sorun değil..