Soru Talep edilen Personel Ataması

Excel Vers. ve Dili
2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
11-03-2020
Önemli değil hocam yardımcı olmuşsak yeterlidir. Kontrol noktalarını bana atsanız da geçmesem yeter. Tipimizden midir bilinmez ama istisnasız her defasında kimlik istedikleri kişi ben oluyorum :)) iyi günler size kolay gelsin
Hocam küçük bi tavsiye seçime kadar pek araçla gezmeyin o zaman, Ankara'nın her noktasında güvenlik tedbirleri arttırıldı :)

Excel Vers. ve Dili
2010
11-03-2020

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.
Belgenizin işleyişini kontrol etmiş değilim.
Fark ettiğim bir hususu belirteyim istedim.

Kullanılan makroda toplaamir, NeKadarUreteyim vs değişkenler Byte olarak tanımlanmış durumda.
Bu değişken türü 0-255 arasında değer alabiliyor, durumu bunun gibi olan,
yani 255'ten fazla tamsayı değer alabilecek değişkenleri Integer olarak tanımlarsanız (Dim satırlarında değişiklik yapacaksınız)
sorun yaşanmaz gibi görünüyor.

Değişken türleri ve alabileceği değerler için bakınız.

Excel Vers. ve Dili
2010
11-03-2020
Merhaba.

Kullanılan makroda toplaamir, NeKadarUreteyim vs değişkenler Byte olarak tanımlanmış durumda.
yani 255'ten fazla tamsayı değer alabilecek değişkenleri Integer olarak tanımlarsanız (Dim satırlarında değişiklik yapacaksınız)

Teşekkür ederim Ömer bey, ilgili değişikliği yaptığımda yine hata alıyorum. Bu sefer başka bir yerden veriyor. Ama sayenizde yeni bir bilgi öğrenmiş oldum sağolun.

Excel Vers. ve Dili
2010
11-03-2020
Merhaba.

Ama dediğiniz gibi görev başlığı sayısını 25,e düşürdüğümde program sorunsuz çalışıyor. Sorun şu ki genelde 20 ile 150 görev başlığı oluyor. Nasıl bi çözüm yapabiliriz acaba? ????

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Önceki bahsettiğiniz sorunun çözümünü söyledim, Byte olan değişken türlerini Integer olarak değiştirin.
Belirttiğim gibi, belgenizi detaylı incelemiş değilim.
Ekran görüntüsünü verdiğiniz kodu buldum ve adım adım çalıştırdığımda fark ettiğim durumu belirttim.

Belgenize hakim değilim, kodları da ben yazmadım (yanlış anlamayın, kod'u yazan akışı biliyor ve ona göre kod oluşturmuştur).
Bu nedenle aldığınız yeni hata nedenini bilemiyorum, en önemlisi de nasıl bir sonuç alınması gerektiğini de bilmiyorum.
Aldığınız yeni hata nedir? Hangi kod çalıştırıldığında, hangi satırda hata alıyorsunuz?
Detay bilgi vermelisiniz.

Excel Vers. ve Dili
2010
11-03-2020
Önceki bahsettiğiniz sorunun çözümünü söyledim, Byte olan değişken türlerini Integer olarak değiştirin.
Ekran görüntüsünü verdiğiniz kodu buldum ve adım adım çalıştırdığımda fark ettiğim durumu belirttim.

Belgenize hakim değilim, kodları da ben yazmadım (yanlış anlamayın, kod'u yazan akışı biliyor ve ona göre kod oluşturmuştur).
Bu nedenle aldığınız yeni hata nedenini bilemiyorum, en önemlisi de nasıl bir sonuç alınması gerektiğini de bilmiyorum.
Aldığınız yeni hata nedir? Hangi kod çalıştırıldığında, hangi satırda hata alıyorsunuz?
" Efendim Talep sayfasına Nokta isimlerini ve Talep edilen personel sayılarını yazıp "Personel Ata" isimli Makroya tıklıyorum. Modül1de ki personelata makrom devreye giriyor ve talep ettiğim kadar personeli Amir, Bayan, Erkek sayfalarından kopyalayıp, Çıktı sayfasına yapıştırıyor. Normalde sorunsuz çalışan programım Talep Sayfasına 80 tane Nokta eklemem ile ilk hatayı verdi. Byte'lari Integer olarak değiştirdiğim de ikinci hatayı aldım (Resim 2)

Ekli dosyalar

• 48.3 KB Görüntüleme: 5
  • 64.6 KB Görüntüleme: 5
Excel Vers. ve Dili
2010
11-03-2020

Pardon Ömer Hocam tekrar kontrol ettiğimde bir tane Byte kalmış bu yüzden hata vermiş. Hepsini İnteger yaptığımda sorun çözüldü. Bu saatte kara kara düşünüyordum ne yapacağım diye, hızır gibi yetiştiniz efendim teşekkür ederim

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Kodlardaki tüm Byte olanları Integer yapın.
Çünkü örneğin For ie = 1 To nekadarüreteyim döngüsünde nekadarüreteyim diyelim 300 değerini aldı ancak ie Byte olarak duruyor ve 255'ten itibaren döngü hata verecektir.
Hata oluştuğunda fareyle i veya ie 'nin üzerine gelin (o anki değerini göreceksiniz), bir de fareyle nekadarüreteyim'in üzerine gelin (döngünün son değerini göreceksiniz) bu ikisi birbiriyle uyumlu olmalıdır.

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Birkaç hususu daha belirteyim.
-- Kodlarda kullanılan değişken adlarında Türkçe karakter kullanılmamasında yarar var (kadın yerine kadin deyin mesela) .
-- Tamam kod zaten Talep Sayfası aktif iken çalışıyor ve sorun olmaz gibi görünüyor ancak kod tekniği bakımından
kod içerisinde kullanılan Range(.... veya Cells(.... gibi kısımlarda (aşağıda iki örnek var) hücrenin sayfasını da belirtmekte yarar var.
yeniveri = yeniveri + Cells(X, 2).Value + Ce..... şeklinde değil de yeniveri = yeniveri + s1.Cells(X, 2).Value +s1.Ce....
....eetFunction.CountIf(Range(sk1.Cells(1, 1) şeklinde değil de eetFunction.CountIf(sk1.Range(sk1.Cells(1, 1) gibi.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010
11-03-2020
Birkaç hususu daha belirteyim.
-- Kodlarda kullanılan değişken adlarında Türkçe karakter kullanılmamasında yarar var (kadın yerine kadin deyin mesela) .
-- Tamam kod zaten Talep Sayfası aktif iken çalışıyor ve sorun olmaz gibi görünüyor ancak kod tekniği bakımından
kod içerisinde kullanılan Range(.... veya Cells(.... gibi kısımlarda (aşağıda iki örnek var) hücrenin sayfasını da belirtmekte yarar var.
yeniveri = yeniveri + Cells(X, 2).Value + Ce..... şeklinde değil de yeniveri = yeniveri + s1.Cells(X, 2).Value +s1.Ce....
....eetFunction.CountIf(Range(sk1.Cells(1, 1) şeklinde değil de eetFunction.CountIf(sk1.Range(sk1.Cells(1, 1) gibi.
Anlaşıldı hocam, bu dediklerinizi de düzeltiyorum hemen, teşekkür ederim ????

Excel Vers. ve Dili
Office 2016, 64 bit, türkçe
Hocam kusura bakmayin hiç o şekilde düşünmedim. Dosyada giriş , bina kapısı gibi 9-10 harflik görevler vardı sadece hep öyle olur zannettim. Ömer baran hocam yorum ve bilgi için teşekkür ederim. C# c++ gibi dillerde türkçe karakter kullanmaya izin vermiyor ancak burada izin verdiğini görünce sorun yaratmıyor diye devam ettim bunu yapmaya. Dediğiniz gibi yapmak lazım en azından el alışkanlığı kazanmak adına.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Konuyu, durumu çok net hatırlamıyorum ama MAC bilgisayarda Türkçe karakter sorunu yaşamıştım gibi aklımda kalmış.

Excel Vers. ve Dili
2010
11-03-2020
Hocam kusura bakmayin hiç o şekilde düşünmedim. Dosyada giriş , bina kapısı gibi 9-10 harflik görevler vardı sadece hep öyle olur zannettim. Ömer baran hocam yorum ve bilgi için teşekkür ederim. C# c++ gibi dillerde türkçe karakter kullanmaya izin vermiyor ancak burada izin verdiğini görünce sorun yaratmıyor diye devam ettim bunu yapmaya. Dediğiniz gibi yapmak lazım en azından el alışkanlığı kazanmak adına.
Estağfurullah hocam ne sorunu, programınız dün yinede hayatımızı kurtardı denebilir ???? Müsait bi zamanınızda kodlarınızı açıklayabilir misiniz? Bende öğrenmek isterim. Küçük şeyleri internetten bakarım da hani şu kısımda ne iş yapıyor burada ne yapıyor gibi anlatırsanız ????

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2016, 64 bit, türkçe
Tabii ki elimden geldiğince yardımcı olabilirim. Kod bilginiz var mı meslekten veya uğraş sonucu falan.

Excel Vers. ve Dili
2010
11-03-2020
Tabii ki elimden geldiğince yardımcı olabilirim. Kod bilginiz var mı meslekten veya uğraş sonucu falan.
Herhangi bir kurs almadım ama konuya ilgim, ve ihtiyaç doğrultusunda internetten araştırarak öğrendiğim kadarı var. Ama çabuk kavrarım hocam :)