Tarih sıralatma

X

xlsx

Misafir
Arkadaşlar Selam
A1'den G1 hücresine 7 güne ait tarihleri yazdırdıktan sonra bizim belirlediğimiz hafta sayısısı kadar bu tarihlerin belirlediğimiz hafta gelip çattığında otomatik değişmesini sağlamak için nasıl bir formül kullanmak gerekir.
Örneğin A1 hücresinde 24.03.2008 ve sıralı olarak en son G1 hücresinde de haftanın son günü 30.03.2008 yazıyor.
Ne zaman NOW() yani bugün tarihi 31.03.2008 olacak biz 1 haftalık döngülerde değişsin otomatik dediysek a1 hücresi 31.03.2008 olacak 2 haftalık döngülerde değişsin dediysek de 07.04.2008 olacak.
Umarım anlaşılır olmuştur,farklı alternatif fikirlerinizi bekliyorum.Şimdiden tşk herkese..

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
İçinde Bulunulan Haftanın İlk Günü

Merhaba,

A1

Kod:
=BUGÜN()-HAFTANINGÜNÜ(BUGÜN();2)+1
=TODAY()-WEEKDAY(TODAY();2)+1
B1

Kod:
=A1+1
ve B1 deki Formülü G1 e kadar kopyalayın.

X

xlsx

Misafir
döngülü hafta

Merhaba Necdet Bey;
bu formülü ben de kullanmıştım ancak bu durumda hergün dosyayı açıp baktığımızda günler günlük olarak değişmiş oluyor.Benim istediğim bizim belirleyebileceğimiz bir döngüde örneğin 5 haftada bir değişsin diyebilmek.
Dosyadaki örnege göre 1 hafta boyunca pazartesinin 24.03.2008 oldugunu görebilelim ne zamanki bugünün tarihi 31.03.2008 oldu pazartesi tarihi o zaman 01.04.2008 olsun.Yani sürekli hergün Pazartesideki değer değişmesin ama bu da bizim belirleyeceğimiz hafta sayısı kadar bekleyebilsin.
Bir de sistem tarihini değiştiremediğim için bugünün tarihini manuel değiştireceğim bir hücreye bağlıyorum en azından çalışıp çalışmadığını anlayabilmek amacıyla.

Excel Vers. ve Dili
office xp pro türkçe
Sayın falconia Sayın Necdet beyin dosyasında deneyip sonucu bildirirmisiniz.

istediğiniz böyle bir şeymi

Kod:
Sub denem()
On Error Resume Next
bas:
Sayfa1.Cells(1, 30) = InputBox("Tarih ne zaman değişsin", , Date)
If IsDate(Sayfa1.Cells(1, 30)) = False Then
GoTo bas
Else
End If
If Date <= Sayfa1.Cells(1, 30) Then
i = 7
k = 1
For z = 1 To i 
   If Weekday(Date, 2) = 7 Then
   al = Date + 1
        Cells(1, z) = (al - 1) + k
    k = k + 1
   Else
     Cells(1, z) = (Date - 1) + k
    k = k + 1
    End If
Next
Else
End If
Call MsgBox("i&#351;lem tamam", vbInformation)
End Sub

Son düzenleme:
X

xlsx

Misafir
kod kullanım

Merhaba
Kodu Necdet Bey'in gönderdiği dosyada da denediğimde mesaj kutusundaki tarihi değiştirince kum saatinde takılı kalıyor.Kod'ları inceledim ancak farklı kullanıcıların low güvenlik seviyesinde makro çalıştıramadıkları icin fonksiyonlarla mevcut dosyam üzerinde değişiklik yapmam gerekiyor.Kodlardan düşündüğünüz mantığı anladım ancak bu benden sonra bu konuyu araştıran arkadaşlar için bir alternatif olabilir ama benim kullandığım dosyada fonksiyonları öncelikle denemek istiyorum.Elinize sağlık.
Farklı fikirleri olan arkadaşların da fikirlerini bekliyorum.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Merhaba
Kodu Necdet Bey'in gönderdiği dosyada da denediğimde mesaj kutusundaki tarihi değiştirince kum saatinde takılı kalıyor.Kod'ları inceledim ancak farklı kullanıcıların low güvenlik seviyesinde makro çalıştıramadıkları icin fonksiyonlarla mevcut dosyam üzerinde değişiklik yapmam gerekiyor.Kodlardan düşündüğünüz mantığı anladım ancak bu benden sonra bu konuyu araştıran arkadaşlar için bir alternatif olabilir ama benim kullandığım dosyada fonksiyonları öncelikle denemek istiyorum.Elinize sağlık.
Farklı fikirleri olan arkadaşların da fikirlerini bekliyorum.
Böyle bir şey mi istiyorsunuz?

.

X

xlsx

Misafir
haftabaşı değişken mi?

Böyle bir şey mi istiyorsunuz?

.
Evet istediğim bu şekilde olacak.Combo box kullanımı olmayacak ama formül içersine bunu dahil edebilirim.Sistem saatini değiştirerek test etmem mümkün değil ancak merak ettiğim şu Sn Yurttas; şuan haftabaşı 31.03.2008 görüyorum bu yarın da bu şekilde mi kayıtlı çıkacak karşıma yoksa formül içersinde TODAY ve weekday kullanıldığı için 01.04.2008 olarak bir gün sonrasını mı haftabaşı alacak.Eğer bu son dediğim gibi olacaksa farklı alternatifleri kontrol etmem gerekecek.Ama hatırladığım kadarıyla formüldeki gibi olduğunda 7 gün geçtikten sonra haftabaşı yani A1 hücresindeki tarih değişiyordu.Böyle olacaksa tam istediğim gibi oldu.Elinize sağlık (tüm arkadaşlar için)