Forum İpucu Taşınabilir Hammadde Miktarı

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Arkadaşlar merhaba,

Demir&Çelik sektöründe faaliyet gösteren bir firmada çalışmaktayım. İşletmedeki en büyük sorunlardan biri hammadde stok alanının yetersiz olması. Bununla birlikte şöyle bir sorunumuz var ki talep yaptığımız siparişteki miktar; tedarikçi kanadındaki yetkili tarafından, ileri vadeli üretimlerimizi de düşünerek ve hammaddeyi başka bir müşteriye kaybetmemek için bize t anında yeterli olan miktardan fazla olarak açılabilmektedir. Biz de planımıza uygun olarak, stok alanımızdaki sorunu ve tedarikçi de malzememizi bekleterek ekstra bekleme ücreti ödememek için hammaddelerimiz için operasyona manuel müdahale ederek taşımalarımızı peyder pey organize etmekteyiz.

Operasyonu excel ile kolaylaştırmak adına bir dosya hazırlamaya çalışıyorum. Örnek vermem gerekirse; t anında 50 ton kadar işlemem gereken rulo mevcut ve o an için taşıyabileceğim 45 ton (Sipariş_1) ve 20 ton (Sipariş_2) taşıma siparişlerim mevcut. İlk sipariş için ortalama rulo ağırlıkları 5'er ton ve ikinci sipariş için ortalama rulo ağırlıkları 10'ar ton. Standart çözücü ile toplam sipariş ağırlıklarına göre ikili düzende çözüme lineer olarak ulaşabilmekteyim - Aşağıda paylaştığım üzere, excel bilgimin sınırları içerisinde bir satır için hesaplamayı basitçe koda dökebildim.

SolverOk SetCell:="B" & i, MaxMinVal:=1, ValueOf:=0, ByChange:="C" & i & ":D" & i, _
Engine:=2, EngineDesc:="Simplex LP"
SolverOk SetCell:="B" & i, MaxMinVal:=1, ValueOf:=0, ByChange:="C" & i & ":D" & i, _
Engine:=2, EngineDesc:="Simplex LP"
SolverSolve

İlgili kodu t anında farklı üretimlere ve buna bağlı siparişlere göre taşımam gereken maksimum miktarı, ortalama rulo ağırlıklarını dikkate alarak hedef taşıma miktarına en yakın değere ulaşabilecek şekilde - 55 ton üretim için hammadde gerekiyorsa 60 ton taşıyabilirim - düzenleyebilir miyiz? Ayrıca kodu sayfa içerisinde her satırda ayrı çalışacak içinde bir döngüde çalıştırabilir miyiz?

Konu hakkında yardımlarınızı rica eder; şimdiden destekleriniz için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar