Tedarikçi Hataları Grafiği

Excel Vers. ve Dili
2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
17.06.2021
Merhaba,
Aylık olarak tedarikçi hatalarını grafik ile takip etmek istiyorum. Ekteki dosyayı hazırladım, ancak istediğim ayları seçerek grafiği nasıl oluşturacağımı bulamadım. Tedarikçi sayısı artabilir-azalabilir, dinamik grafik oluşturmam gerekiyor sanırım.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
İyi günler

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 , Türkçe
24.01.2019
selam,
merak ettiğim için soruyorum ... Tedarikçi hatalarında, sizin örneğinizde olduğu gibi Ay atlayarak grafik yapmanın örneğin Ocak-Nisan-mayıs-ağustos aylarını seçtik ve grafik yaptık diyelim. Bunun nasıl bir değerlendirmesi oluyor? öyle bir tedarikçi düşünelim ki sadece Nisan da hatalı ürünü var. Veya diğer bir tedarikçinin seçmediğimiz aylarda var seçilen aylarda yok.

Grafiğe geldiğimizde ise varsayalım 50 tedarikçi var ve her ay ortalama 20 tedarikçi hatası var ve bunların da % 50 si hedef üzerinde. 6 ay seçtik. Şimdi grafiği düşünelim. 6ay * 20 tedarikçi = 120 sütun... Okumanın ,daha doğrusu grafiği gözlemleyebilmenin ve değerlendirmenin zorluğunu düşünün derim... Bence düşüncenizi bir gözden geçirin derim...

Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Selam,
İlk olarak; ay atlayarak yapmak istememin sebebi,istenilen ayların karşılaştırılması içindir. Her ay standart üretim olmadığı için seçilen ayların karşılaştırılması daha iyi olacaktır.
İkinci olarak; belirtilen tedarikçilerin bazılarının hata oranları yüksek, diğerlerinin hata oranları çok yüksek değil, dolayısıyla grafik bu şartlar altında çok geniş olmayacaktır.
Düşünceleriniz ve uyarınız için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 , Türkçe
24.01.2019
Tamam,
istenildiği şekilde bir şeyler yapmaya çalışayım.
Yorumlama / değerlendirme zorlukları , grafiğin karmaşık görüntüsü size kalsın..

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba.

Belge 13 numaralı cevap ekinde.

.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Ömer Bey,
Çalışma için çok teşekkür ederim, çok sağolun.
Göndermiş olduğunuz çalışmada, firmaların seçilen aylara göre toplam değeri 0 ise tabloda yer almasın istiyorum (örnek dosya ektedir).
Bunu yapabilmemiz mümkün müdür?
Saygılarımla

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Önceki cevabımın ekindeki belgeyi değiştirdim, oradan tekrar indiriniz.
.

Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Ömer Bey Merhaba,
Yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim, sağolun.
Ekteki dosyayı inceleyebilir misiniz? Orada anlattım tam olarak ne istediğimi.
Saygılarımla

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayfa1 P2 hücresindeki formülü aşağıdaki dizi formülüyle değiştirip aşağı doğru liste boyunca kopyalamanız yeterli olur.
.
Kod:
[FONT="Arial Narrow"]=EĞER(TOPLA.ÇARPIM(($B2:$M2*Sayfa2!D$2:O$2))>0;MAK($P$1:P1)+1;"")[/FONT]
[COLOR="Blue"][SIZE="2"]Formül dizi formülü olduğundan hücreye [COLOR="Red"]CTRL+SHIFT+ENTER[/COLOR] ile girilmelidir.
İşlemi doğru yapmışsanız formül (kendiliğinden)  [COLOR="red"]{...formül...}[/COLOR] şeklinde parantez içine alınır.[/SIZE][/COLOR]

Son düzenleme:

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Dizi formülünü yanlış düşünmüşüm, önceki cevapta yer alan formülü düzelttim.
Sayfayı yenileyerek önceki cevabımdaki formülü tekrar uygulayınız (yine dizi formülü).

Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Ömer Bey,
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim, sağolun, gerçekten güzel çalışma oldu.
Bir sorum daha olacaktı, bu tablonun dinamik grafiği yapılabilir mi? Veri içeren hücreler hem aşağıya hem de sola doğru artıyor. Böyle bir dinamik grafik çalışması daha önce hiç görmedim de.
Saygılarımla

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Belgenin son halini ekliyorum.
(Önceki cevabımdaki belgeyi sildim)

Daha evvel de söylediğim gibi grafik olayıyla pek ilgilenmedim.
İsterseniz yeni konu açarak, isterseniz de bu konudan sadece grafik ile ilgili olarak
ve dinamik alan vurgusu yaparak destek isteyin.

Bir üye mutlaka cevaplandıracaktır.
.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Teşekkürler Ömer Bey,
Yeni konu açıyorum, sağolun.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 , Türkçe
24.01.2019
selam,
grafik hazırlamaya çalışırım demiştim. Müsait zaman yaratamadığım için geç cevap veriyorum.
Ama belki de sizin için daha yararlı olmuştur. Ömer Bey ile konuyu oldukça çok ileri taşıma fırsatınız olmuş oldu...
Ben de verdiğim sözü tutayım istedim.
Hazırlamış olduğum Grafik ektedir.
Not : ilk mesajlarımda söylediğim gibi, yorumlamak / düzenlemek / değerlendirmek sizlere kalmış.... Gerektiğinde kendinize daha uygun olanı uyarlarsınız...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Merhaba,
Gerçekten müthiş bir çalışma oldu, elinize emeğinize sağlık, çok teşekkür ederim.
Son olarak sormak istediğim bir konu vardı: aylar seçildiğinde grafikte kolay ayırt edilebilmesi açısından her ayın sütunlarının farklı renklendirilmesi mümkün müdür? Tek tek yapmayı denedim, ancak olmadı.
Saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 , Türkçe
24.01.2019
selam,
Makro başlığı altında da sormuşsunuz ama burada cevap vereyim.
Farklı renklendirmek istediğiniz grafik sütununu Mouse ile tıkladığınızda seriye ait bütün sütunlar seçilir. Bu durumda renklendirmek istediğiniz sütuna bir defa daha tıklattığınızda ise Seriye ait NOKTA seçilmiş olur. Bu durumda sağ tık ile açılan menüden Veri Noktasını Biçimlendir ile Dolgu rengini , kenarlıklarını istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 , Türkçe
24.01.2019
Şunu da söylemeliyim ki,
bu yapılan yöntem , veri noktasını sürekli olarak bu şekilde biçimlendirmek demektir.
aylarda değişiklik yaptığınızda bu noktaları da tekrar biçimlendirmek gerekmektedir.

NOT : Benim ilk mesajlarımdaki karmaşıklık / yorumlama hep bu nedenlerdendi.. Bir de grafikte 50 - 60 veya daha fazla sütun olduğunu düşünün...

Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Selam,
Öncelikle yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim.
Dediğiniz gibi, Ocak ayına veri eklediğimde ve Ocak-Şubat aylarını seçtiğimde renkler karıştı.
Ekteki örnekteki şekilde yapmaya çalıştım, dinamik grafik olduğu için sanırım uygulayamadım.
Başka bir yolu yok herhalde otomatik renklendirme için. O nedenle makro ile çözülebilir belki diye düşünmüştüm.
Tekrardan çok teşekkür ederim, sağolun.

Ekli dosyalar