Tedarikçi Hataları Grafiği

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Eklediğim zip belge içerisindeki excel dosyasında böyle bir durum olmaması gerekir ama, varsa da açıklayayım;
-- Önce Sayfa2'de gizli olan P ve devamı sütunların görünmesini sağlayın,
-- Grafik üzerinde fareyle sağ tıklayın ve VERİ SEÇi işaretleyin,
-- açılan küçük ekranda solda iki adet veri var HEDEF ve HATALAR,
-- ikisini sırayla tıkladıktan sonra sağ taraftaki DÜZENLEye tıkladığınızda Sayfa2 önünüze gelir
ve EKSEN ETİKET ARALIĞI başlıklı küçük ekrandaki adresin X ve Y sütunlarını gösteriyor olması gerekir
(bu sırada excel X ve Y sütunlarını seçerek işaretler).
-- Eğer X ve Y sütunu dışında bir alan seçiliyorsa o küçük ekrandaki formül kısmına =Sayfa2!$X$3:$Y$242 yazarak işlemi onaylayın.
.

Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Ömer Bey,
Dediğiniz gibi yaptım, sorun çözüldü.
Çalışma gerçekten tek kelimeyle mükemmel oldu.
Çok çaba, zaman ve efor sarf ettiniz bu calışma için, çok teşekkür ederim. Çok oldu ama sormak istediğim son bir konu vardı; sayfa1'deki tedarikçi listesine yeni tedarikçi eklediğimizde sayfa2 ve sayfa3 otomatik olarak güncellenmiyor sanırım. Bu sorunu aşmak mümkün müdür?
Saygılarımla

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Elbette mümkündür ama o zaman Sayfa2'deki (P ve devamı sütunlardaki formüllerin de aşağı uzaması gerekir, mantık olarak şöyle düşünün 20 firma-12 ay yani 20*12=240 satırlık ve farklı işlemler için oluşturulmuş şuan için 5 sütun var yani özet kısımlarını saymazsanız, belgede herhangi bir sayfada yapacağınız her bir işlem 240*5 = 1200 hücredeki formüllerin yeniden hesaplanması anlamına geliyor.
Grafikten beklediğiniz amaç kaçırılmış olmaz mı sizce, 20 firmayla oluşacak grafik sütunu sayısı en fazla 20*12 240 adet grafik sütunu demek, mevcut haliyle bile 240 adet sütunu olan grafik çok kullanışlı olur mu düşünmek gerek. Kaldı ki firma sayısını 100 yaparsanız 12*100=1200 sütunu olan bir grafik çıkar ortaya, böyle olunca da ne firma ismi görünür ne de hata sayısı.
Bence asıl verileriniz için başka bir sayfa oluşturup (burada firma sayısı kaç olursa olsun), belli kriterlerle özet bir tablo oluşturmak (örneğin hata sayısı 100'ü geçenler gibi, esnek kullanılabilecek yapıda bir özet tablodan bahsediyorum) ve grafiğin veri kaynağı olarak bu özet tabloyu kullanmak daha anlamlı olur.

Sonuç olarak istediğiniz elbette mümkündür ama grafik açısından kullanışlılığı azaltan bir durumdur derim ben.
İşin en önemli kısmı; sayfaların ve sayfalar arası ilişkilerin iyi tasarlanması, esnek bir yapının kurulması ve belgenin muhtemel değişikliklere karşı da açık olması.
Sağlıcakla.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2010 , Türkçe
24.01.2019
selam,
Ömer Bey in son mesajındaki söylediklerine aynen katılıyorum.
Zaten #2 nolu mesajda da aynı şeyleri ifade etmiştim.
Grafiğin görünüm karmaşıklığı / yorumlanmaları / değerlendirilmeleri açısından böyle tip bir grafikten ziyade, aylık , son 4 ay , son 6 ay gibi seçimlerle en iyiden en kötüye / en kötüden en iyiye ya da hedefi aşanlar / hedefin altında kalanlar ...vs şeklinde takip etmenin getireceği avantajlar daha yararlı olurdu.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Eyvallah sayın sakman, 2 numaralı cevabı gördüğümde aynen sizin gibi düşünmüştüm.
Ancak veri yığınını görünce yine de idare eder diye bu konuya daldık, dalış o dalış.
Bence;
-- HEDEF sayısından % sapma,
-- 12 aylık toplam sayısı ....'den fazla olan,
-- 12 ayda 6 veya daha fazla ay hedef hatadan fazla hatası olan,
-- Art arda 3 ay hedef hata sayısının üstüne çıkan
-- Konu sahibinin düşüneceği, sektöre göre bilemediğimiz başka bir kritere uyanlar,
gibi kriterler (tek tek olabileceği gibi bunların birlikte arandığı kriter de düşünülebilir,
hatta bu kriterlere ağırlık oranları verilerek ağırlıklandırılmış değer üzerinden kriter hesaplanabilir vs.)
üzerinden alanın daraltılması ve bu kriter/kriterlere göre oluşan tablo üzerinden
grafiğe gidilmesi yerinde olur diye düşünüyorum.

Bu kadar uzun yazma sebebim, fikir cimnastiği yaparak, konu sahibine geniş düşünmesini salık vermek.
Kendisinin aklına gelmeyen, gelip bu nasıl hesaplanacak ki diye düşünerek vazgeçtiği şeyler olabilir.

Tabi konu sahibi bu noktaları düşünüp yapıya karar vermeli ve kararına göre eldeki veri yığınını,
(veri yığınının hacmini de bilmiyoruz zaten)
bu konu sayfasındaki yapıya uydurmaya çalışmalı, zorlandığı noktada da yine destek rica etmeli sanırım.

Bizler ve elbette forumun diğer üyeleri, her zaman destek vermek için buralarda neticede.
.

Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Merhaba
Değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim, sağolun.
Çalışmanın son hali beklentilerimin de üzerinde olmuştur.
Tekrardan çok teşekkür ederim, elinize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Merhabalar,
3. sayfada bulunan çalışmaya, çalışmanın 3. sayfasında bulunan grafiğin benzerini ilave bir sayfada olacak şekilde, seçilen aylara göre sadece toplam hataları gösterecek bir grafik ihtiyacım olmuştur.
Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Saygılarımla

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

25 numaralı cevabımın ekindeki belgeyi,
yukarıdaki isteğiniz gerçekleşecek şekilde değişiklik yaparak güncelledim.

Belgeyi 25 numaralı cevap ekinden tekrar indiriniz.
.

Excel Vers. ve Dili
2010
17.06.2021
Ömer Bey Merhaba,
Çok çok teşekkür ederim, sağolun.