Tek Hücre İki Renk

Excel Vers. ve Dili
Office 2007, Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Office 2007 kullanıyorum. İşim gereği personel giriş çıkışlarını Excel'e yazmam gerekiyor. Aynı hücre içinde giriş saatlerini yeşil renk, çıkışları ise kırmızı renk yazıyorum. Giriş saatini yazdıktan sonra alt satıra geçince otomatik olarak yazı rengi kırmızıya dönsün istiyorum fakat bir türlü yapamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim...

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Merhaba, foruma hoşgeldiniz.
Sorularınızı, örnek belgeyle destekleyerek sorarsanız daha hızlı sonuca ulaşırsınız (cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyunuz)

Tavsiyem, MsExcel'de mümkün olduğunca hücre birleştirmelerinden, bir hücreye bir'den fazla veri girişi yapmaktan,
aynı sütunda bir'den fazla türde (farklı işlemlere tabi tutulacak anlamında) veri yazmaktan kaçınmanız yönünde olacak.

Sütun sayısı sıkıntısı yaşayacağınızı hiç sanmıyorum. Bu nedenle en iyisi, giriş saatini bir hücreye çıkışı yanındaki hücreye yazmanızda yarar var.
İki veryi aynı hücreye yazdığınızda, daha sonra bu saat değerleri üzerinde işlem yaparken sıkıntı yaşamanız muhtemel görünüyor.

İstediğiniz işlem için makro kulanmanız gerekecek.
İlgili sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin, açılan VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın.
(saatlerin C sütununa ve SS : DD şeklinde 5'er karakter olarak yazıldığı ve giriş saati yazıldıktan sonra ALT+ENTER ile satırbaşı yapıldığı varsayıldı)
Rich (BB code):
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, [C:C]) Is Nothing Then Exit Sub
If Len(Target) = 21 Then
    Target.Characters(Start:=1, Length:=5).Font.Color = vbGreen
    Target.Characters(Start:=7, Length:=5).Font.Color = vbRed
End If
End Sub

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2007, Türkçe
Merhabalar, hoşbuldum sağolun. Yazdığım sütunlar B ve O dahil B-O arası. Bu verdiğiniz kod yazı tipi ve boyutu içermiyor sanırım. Bunu nasıl ekleyeceğim? Yazı renkleri de farklı yeşil ve kırmızı olursa nasıl eklenecek bu koda?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Önceki cevabımı dikkatli okuyunuz.

-- Kod'un belgeye nasıl uygulanacağı "İlgili sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KO.... " şeklindeki cümlede yazılı.
-- Kod'da kırmızı ve yeşil mevcut zaten (vbRed ve VbGreen şeklinde).
-- Konu açılış mesajınızda yazıtipi ve karakter boyutuyla ilgili bir şey olmadığından ona ilişkin bir kodlama yok.
-- Kod'un işlem yapacağı alanı değiştirmek için, kod'da kırmızı renklendirdiğim C:C kısmını B:O olarak değiştirmeniz yeterli olur.

Halledemezseniz, cevabımın altındaki İMZA bölümünü okuyarak, içerisine net açıklama yazılmış bir örnek belge ekleyin ki gereksiz
mesajlaşma olmadan, sonuca hızlıca ulaşabilin.
.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007, Türkçe
Çok teşekkürler ilginiz için. Yazı tipi Book Antiqua, boyutu 11 olarak yeni bir kod yazarsanız tekrar size zahmet, çok memnun olurum. Bu yeni kod ile deneyip halledemezsem öyle yazayım tekrar. Ayrıca yazı rengi farklı yeşil ve kırmızı derken farklı tonlarda olursa eğer demek istemiştim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bence örnek belge ekleyin onun üzerinden gidilsin. Bu şekilde tahmin/varsayım üzerine verilecek cevaplar konuyu gereksiz uzatıyor.

Belgede, verilerin muhtemel tüm seçenekleri (tek saat yazılması, satırbaşı yerine BOŞLUK gibi başka karakter kullanılması gibi) içermesi yerinde olur.
Yazıtipi ve boyutu için bence makro kod'a ihtiyaç yok (sütun seçilip istenilen şekilde ayarlanabilir).
Örnek belgede, olması gereken sonuçları/biçimlendirmeleri elle yaparak mutlaka örneklendirin.
.

Excel Vers. ve Dili
Office 2007, Türkçe
Tekrar merhaba. Verdiğiniz kodu hazırladığım dosyaya ekleyemedim ya da beceremedim galiba, olmadı. Ben size şablon göndersem de siz zahmet olmazsa kodu ekleyip bana geri gönderseniz olur mu? sablon