Topla.Çarpım Yada İndis İle Yapılabilirmi

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft OFFİCE Ev ve İş 2019 TR
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
18-03-2025
merhabalar sayın hocalarım ekte göndereceğim çalışmamda

özet olarak, firmada 2 farklı yerde mazot tankerim var ve ben herbirini aynı dosyada yanyana sekmelerde açtım. 2 çizelge de şekli şemali formatı kısaca aynı tarzda fakat mazot alan araçlar çizelgeye hep aynı sırada yazılmamış

istediğim çizelge ise; Mazot kontrol tablosu diye sekme açtım.
en solda plakalar (Kamyonlar - yükleyiciler -özel plakalar) ve bu plakaların her ay, asfalt ve konkasör şantiyeleri mazot çizelgesinden aldıkları mazotları buldurmak
sayın hocalarım çizelgeme baktıktan sonra anlayacaklarını zannediyorum

Ekli dosyalar

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
Sayın hocalarım ben kendi soruma dünden beri bişeler yapmayaçalıştım bulduğum çözümü ekliyorum sizden de çözümler değişik yorumlar bekliyorum
---Çizelgede sonuç kolay hesaplanabilsin diye sayfa sekmelerimi As ve Ko diye değiştim. sayın hocalarım çözümümü incelerde onlara bişe daha sorucam ben As ve Ko olan çizelgelerdeki her ikisindede olan tüm kamyon plakalarını
Kont. çizelgemde manuel yazdım yani D4: D106 arasını .---Burayıda acaba Formülle yapabilirmiyiz
bi diğer detay da ben E3 ve F3 e başlık olarak As ve Ko yazdım sekme adlarıyla aynı adlar bu acaba bi formül oluşturmaya yardımcı olurmu .
---ben önce E-F-G sutununu formüllemeye çalıştım sonra 3 sutunu seçip kopyala yapıştırla diğer tarafları yapmaya çalıştım

sorum çok detaylı gibi gözüktü ama anlaşılmakta zorlandı galiba hata benden kaynaklanıyo galina kusra bakmayın
yinede hocalarımdan belkibenim çözümüm ışığında değişik çözümler bekliyorum.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

Plakalarla ilgili sorunuzu tam olarak anlayamadım, iki ayrı sayfadaki plakaları karşılaştırarak bunları mükerrer olmadan D sütununamı almak gerekiyor, birde sayfalarda hem 3. satırda hemde 19 ve 20. satırlarda plakalar var hangilerini baz almamız gerekmektedir.

Diğer sorunuzla ilgili E5 hücresine aşağıdaki formülü yazarak tablonun diğer tüm hücrelerine kopyalayabilirsiniz..

Kod:
=EĞER(E$3=0;TOPLA(C5:D5);İNDİS(DOLAYLI(E$3&"!A3:BA15");E$1+1;KAÇINCI($D5;DOLAYLI(E$3&"!A3:BA3");0)))
ehatalıysa formül ilavesini siz yaparsınız..

.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
Sayın espiyonajl hocam ben bu cevabınıza cevap yazmıştım. internet gitti geldi herhalde
tekrarlıyorum formülünüz mükemmel çalıştı tablo tamam tek detay (Özür diliyorum)
2 ayrı sayfadaki plakaları karşılaştırarak bunları mükerrer olmadan D sütununa almak gerekiyor
İşi zorlaştıran (bence) araçları belirli guruplara ayırmış olmam 2 sekmedede 19. satırı (manuel ilk girişler burda başlıyo) kullanarak ve 18. satırdaki guruplamalarada dikkat ederek Kont. Sekmesinde D sutununun otomatik oluşması

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın espiyonajl hocam ben bu cevabınıza cevap yazmıştım. internet gitti geldi herhalde
tekrarlıyorum formülünüz mükemmel çalıştı tablo tamam tek detay (Özür diliyorum)
2 ayrı sayfadaki plakaları karşılaştırarak bunları mükerrer olmadan D sütununa almak gerekiyor
İşi zorlaştıran (bence) araçları belirli guruplara ayırmış olmam 2 sekmedede 19. satırı (manuel ilk girişler burda başlıyo) kullanarak ve 18. satırdaki guruplamalarada dikkat ederek Kont. Sekmesinde D sutununun otomatik oluşması
Merhaba,

Eki inceleyiniz..

.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
Sayın hocam teşekkür ederim çözüm için
son bi soru sorucam D4: D10 arası 7 kamyonluk bi aralık
benim As ve Ko deki aynı tarz çizelgelerimde toplam kamyon 7 den fazla olursa ben mesela As ve Ko sekmelerinde hücre eklemeler yapıp o tabloyu halledebilirim ama Kont. tablosunu nasıl etkiler

hocam formülasyonunuzu detaylı anlayamadığımdan. aklımda kalan tek şey Kont. sayfasında kendim belirlediğim aralıktan daha fazla sayıda kamyon (As ve Ko) sekmelerinde plakaları olursa ne yapabilirim

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Evet etkiler, kont. sayfasında bazı aralıkları sabitlediğiniz için formülleri ona göre yazmıştım. Bu aralıklardaki satırlarada yeni eklemeler yapıp, ilk satırdaki formülleri tekrar alt satırlara kopyalamanız gerekir. Eğer daha esnek bir çalışma olması gerkiyorsa bence tablo düzenini tamamen değiştiriniz. Bu tablo düzeniyle formüller fazla esnek olmayacaktır.Eğer düşüncede belirli bir düzeniniz yoksa şu an olmasada daha boş bir vaktimde yeni bir düzen oluşturmaya çalışırım.Yalnız tabloyu siz kullanacağınız için sizin hazırlamanız daha doğru olur..

.

modoste

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
18-03-2025
Sayın Hocam
Patronuma 4 senedir mazot kontrol tablosunu ben her ay sunarım bu tarz çizelgeyle en solda düşey plakalar. yatay devam eden ay ay (As ve Ko) mazot tanklarından verilen mazotları ve toplamını gösteren çizelge sizin en son formülleyip yaptığınız çizelge benim anlamam açısından çok ağır geldi.
ama en basiti zaten en değişken olan plaka sayısını manuel yazmak herhalde
çok teşekkürler sayın espiyonajl hocam