Üç farklı koşulla eğeri kullanma

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
Forumda arattırdım olmamasına imkan yok ama ben bulamadım.

Benim sorunum şu:
isim cinsiyet bki yaş durum
ahmet Erkek 13,3 5
ayşe Kız 12,5 6

Yukarıdaki gibi bir tablo var ve ben durum kısmına şöyle bir formülle sonucu yazdırmak istiyorum. eğer erkekse yaşı 3 ile 7 arasındaysa bki'si 10 ile 15 arasındaysa durumu normal; eğer erkekse yaşı 8 ile 12 arasındaysa bki'si 10 ile 15 arasındaysa durumu şişman; eğer kız ise... şeklinde aynı anda bir kaç koşulu sağlayacak bir formül. Yardımcı olursanız sevinirim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Merhaba,

=EĞER(VE(B1="erkek";D1>=3;D1<=7;C1>=10;C1<=15);"normal";"")

Bu şekilde devam edebilirsiniz. Eğer şartlarınız fazla ise bir data oluşturup verileri ordan almak daha mantıklı olacaktır..

.

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
teşekkürler

Çok teşekkür ederim mesajı yazar yazmaz cevap gelmesi de beni ayrıyetten memnun etti.
İyiki varsınız!

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Rica ederim, iyi çalışmalar..

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
şartlar şöyle iki tablo var biri kız biri erkek
KIZ
.......................çok zayıf.......Zayıf........normal.........fazla kilolu......şişman
5,7-6,7(yıl,ay)......<13,1......<13,2-14,5>...<14,6-17,9>...<18,0-22,5>..<22,6
6,8-7,7...............<13,3......<13,4-14,8>...<14,8-18,9>...<19,0-23,5>..<23,6
7,8-8,7
8,8-9,7
9,8-10,7
10,8-11,7
11,8-12,7
12,8-13,7
13,8-14,7
14,8-15,7

şimdi konu şu öğrencilerimizin boy ve kilo ölçümlerini yapıp önce cinsiyet sonra yaş ve sonrada bki'lerine(boy kilo endekslerine) göre durumlarını (çok zayıf,zayıf,normal,fazla kilolu,şişman) bulacağız. yani şartları yazınca durumlarının ne olduğu sonuç kısmında çıkacak. erkeklerin şartlarını yazmadım eğer bana örnek data oluşturursan ben gerisini halledebilirim.
şimdiden teşekkürler.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın müdürüm,

Örnek dosya ekleyerek şartları tek tek yazınız bu şekilde anlaşılmıyor..

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2026
BMR

Merhaba,

Kabul görmüş, akademik değerlere göre hesaplama yapmaktadır

İşinizi görebilir...

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
son versiyon
sayın 1Al2Ver,
ilgine teşekkür ederim. yalnız benim sıkıntım bki hesaplatmak değil. bir öğrencinin bki'sine göre kilo'su zayıf mı ? normal mi? onu eğer şeklinde formülize etmek istiyorum. mesala bir öğrenci kız ise yaşı 6 yıl 7 aylık ile 7yıl 7 aylık arasında ise ve bki'si 13,1 den düşüki ise "zayıf"; 13,2 ile 15,1 arasında ise "normal"; 15,2 ile 18,3 arasında ise "fazla kilolu"; 18,4 ten büyük ise "şişman" şeklinde yazmasını istiyorum.

sayın espiyonajl,
inşallah yarın dosyayı ekleyeceğiim çünkü tam olarak gereken belge okulda. gönderdiğimde sana özelden mesaj atarım.

teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
Dosya Ekte

Sonunda dosyayı gerekli uzantılı şekle çevirebildim. ve gönderiyorum.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
İşime yaradı ancak

Sayın espiyonalj;

Gönderdiğiniz dosya tam benim istediğim gibi ancak ben size dataları gönderirken (kendim gerisini halledebilirim düşüncesi ile) sadece erkek öğrencilerin datalarını göndermiştim. Fakat uğraştım beceremedim ve aynı dosyaya kız öğrencilerinde datalarını ekleyerek tekrar gönderiyorum. Eğer formüle kız öğrencilerin datalarını da eklerseniz işim tam olarak görülmüş olacak.

Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın espiyonalj;

Gönderdiğiniz dosya tam benim istediğim gibi ancak ben size dataları gönderirken (kendim gerisini halledebilirim düşüncesi ile) sadece erkek öğrencilerin datalarını göndermiştim. Fakat uğraştım beceremedim ve aynı dosyaya kız öğrencilerinde datalarını ekleyerek tekrar gönderiyorum. Eğer formüle kız öğrencilerin datalarını da eklerseniz işim tam olarak görülmüş olacak.

Şimdiden teşekkür ederim.
Eki inceleyiniz..

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
Çok Çok Teşekkür

yazdığınız cevapta ikinci girilen dataların tutarsız olduğunu söylemişsiniz. Doğru veriler tutarsız asıl veriler yanımda olmadığı için onları size örnek olsun diye göndermiştim. Tutarlı verileri ben girerek doğrusunu yaparım.

Emeklerin için teşekkür ederim. Benimle beraber bir çok arkadaşımın işini görmüş oldun.

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
Bir Sayfadaki verileri koşullu olarak diğer sayfaya aktarma

Sayın Espiyonalj;
üzerinde çalıştığım dosya ile ilgili olarak bana çok yardımcı oldun şimdide bir sorunum var. data ile sonuçlarını belirlediğimiz öğrencilerden şişman ve çok zayıf olanları ayrı bir sayfada listelememiz gerekiyor. bu konuda da yardımcı olursan sevinirim dosyayı ekte gönderiyorum. Bir örnek verilecek olursa dosyada 1-A çalışma sayfasındaki 70 nolu öğrenci şişman olduğu için 1-A RİSK Sayfasına yazıldı. aynı şekilde çok zayıf durumundaki öğrencilerde risk sayfasına atılması gerekiyor. Bir de olabilirse eğer kaç öğrenci varsa o kadar satır çıkması güzel olurdu. inşallah derdimi anlatabilmişimdir. kolay gelsin yardımlarınız iççin şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın Espiyonalj;
üzerinde çalıştığım dosya ile ilgili olarak bana çok yardımcı oldun şimdide bir sorunum var. data ile sonuçlarını belirlediğimiz öğrencilerden şişman ve çok zayıf olanları ayrı bir sayfada listelememiz gerekiyor. bu konuda da yardımcı olursan sevinirim dosyayı ekte gönderiyorum. Bir örnek verilecek olursa dosyada 1-A çalışma sayfasındaki 70 nolu öğrenci şişman olduğu için 1-A RİSK Sayfasına yazıldı. aynı şekilde çok zayıf durumundaki öğrencilerde risk sayfasına atılması gerekiyor. Bir de olabilirse eğer kaç öğrenci varsa o kadar satır çıkması güzel olurdu. inşallah derdimi anlatabilmişimdir. kolay gelsin yardımlarınız iççin şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba,

Eki inceleyiniz..

.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
Sıra No

Sayın Espiyonajl;
Gönderdiğiniz dosya tam istediğim gibi ancak risk sayfasında sıra no hücrelerine öğrencinin diğer sayfadaki sıra nosu değilde aritmetik olarak artacak sıra no yapabilirmiyiz. yani eğer o sayfada 3 öğrenci varsa sıra no 1-2-3 seklinde devam ederse çok iyi olur emekleriniz için çok teşekkür ederim.

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
Sayın Espiyonajl;
Gönderdiğiniz dosya tam istediğim gibi ancak risk sayfasında sıra no hücrelerine öğrencinin diğer sayfadaki sıra nosu değilde aritmetik olarak artacak sıra no yapabilirmiyiz. yani eğer o sayfada 3 öğrenci varsa sıra no 1-2-3 seklinde devam ederse çok iyi olur emekleriniz için çok teşekkür ederim.
=EĞER(B5="";"";SATIR(A1))

A5 hücresine yazarak alt satırlara kopyalayınız..

.

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
Kenarlık çizgileri

dediğinizi yaptım ve tabiki oldu ancak kenarlık çizgilerinin otomatik çizilmesi durdu bunu kenarlılarını otomatik olarak çizmesini sağlayacak şekilde yapamazmıyız

Ömer

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr
Ofis 2016 Tr
dediğinizi yaptım ve tabiki oldu ancak kenarlık çizgilerinin otomatik çizilmesi durdu bunu kenarlılarını otomatik olarak çizmesini sağlayacak şekilde yapamazmıyız
Denedim, bu şekilde bir hatayla karşılaşmadım. Hata aldığınız dosyayı eklerseniz yardımcı olmaya çalışırım..

.

Excel Vers. ve Dili
son versiyon
dosya ekte

sizin bana gönderdiğiniz durumagöreaktar dosyasında A5 hücresine verdiğiniz formülü yazdım. diğer satırların kenarlarını otomatik olarak çizdi ancak sadece o formülü yazdığım hücreyi çizmedi. dosyayı ekte sunuyorum.

Ekli dosyalar