useform butona makro atamak

Excel Vers. ve Dili
2003-Türkçe
arkadaşlar useform1 de butonlara makro nasıl atama yapılır..
birde excel sayfasını açınca vba useform1 otomatik olarak neden ekrana gelmiyor.

benim amacım 4-5 tane makrom var ve bunları excel arayüzünü görmeden çalıştırmak istiyorum

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
UserForm üzerindeki butaonla başka bir userfoarm açacağınız varsayımı ile;
UserForm üzerindeki butona çifttıklayarak açılan kod penceresine

Private Sub CommandButton14_Click() (CommandButton numarası kendinize göre)
UserForm1.Sow (UserFormun adı kendinize göre değişecektir)
End Sub

UserForm1 in otomatik açılması için ise Bir modülün içerisine aşaıdaki kodu yazın

Sub UserForm1_goster()
UserForm1.Show
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2003-Türkçe
teşekkürkler..peki butona makro ataması yapmak yani butona basınca makro çalışıcak ama ben excel sayfasını görmek istemiyorum.. makro arka planda çalışsın.

bu arada ilgilenen arkadaşlara teşekkür ediyorum..

Excel ve VBA öğrenmeye çalışıyorum

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Butonu userformun üzerinde ise kodu zaten butonunun üzerinde çift tıklayarak yazdığınızdan kod butonun clikck yordamına yazılır ve çalıştırmanız için birşey yapmanız gerekmez.Ama Çalışma sayfası üzerinden bir buton kullanıyorsanız,önce makro kaydet diyip makroynuzu yamanız daha sonra kaydı durdurduktan sonra butonun üzerinde sağ tıklayarak açılan menüden az önce yazdığınız makroyu butona tarsanız sorun çözülmüş olur.Forumu ararsanız birçok örnek çalışma üzerinde sanırım daha iyi anlarsınız.

Excel Vers. ve Dili
2003-Türkçe
ben anlatamadım sanırım.. benim sayfa1 de 5 tane ayrı makro için düğmem var ben bunları useform üzerinde yeniden 5 buton yaptım ve a.xls sayfasını açınca direk useform açılsın ve o 5 butona basarak makroları çalıştırmak istiyorum.. yani a makrosu b makrosu c makrosu d makrosu e makrosu 5 tane makrom ve 5 tane useform üzerinde butonum olsa bu butonlara makroları atamak için yazmam gereken kodları sormuştum..

Hakan ERDOST

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019 Türkçe (Ev)
Excel 2013 Türkçe (Okul)
Modülün içine aşağıdaki kodu yazınç.

Sub Auto_Open ()
Application.Visible = False
UserForm1.Show
End Sub

Excel Vers. ve Dili
xp türkçe
merhabalar
benim derdim düşeyarayı hızlı bir şeklide macro ile yapabilmek
1 sorunum:
1 sayfada aranacak değerlerim var
diğer 10 sayfadada bu değerler ve karşısındaki miktarlar var bu miktarları
1 sayfaya b-c-d-e-f-g-h-.... sutunlarına getirtmek istiyorum
satır sayım 10.000
2 sorun:
b-c-d-e-f-g-h.... sutunlarına birer düğme koyacağım ve o düğmeye bastığımda o sutunla ilgili düşey arayı yaptırmak istiyorum

elimde bir kod var ancak çok yavaş çalışıyor yaklaşık 15 dakika sürüyor değerleri bulması

kullandığım kod aşağıda
Private Sub CommandButton2_Click()
On Error Resume Next
If Intersect(Target, [c1:b10525]) Is Nothing Then Exit Sub
For ara = 4 To 10525
Range("g" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("gürhan").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("h" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("fethi").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("ı" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("ABDULKADİR").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("j" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("CENAP2").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("k" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("SÜLEYMAN").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("l" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("VEYSEL").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("m" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("AYHAN").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("o" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("bilal").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("p" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("sedat").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("q" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("EYUP").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("R" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("KAZIM").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("s" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("cesur").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("t" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("gönenç").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("u" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("levent").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("v" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("metin").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("w" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("tssh").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("x" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("tkonsinye").Range("b:h"), 4, 0)
'Range("Z" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("ORA").Range("A:AT"), 45, 0)
'Range("v" & ara) = WorksheetFunction.VLookup(Range("c" & ara), Sheets("ORA").Range("b:h"), 4, 0)
If Range("c" & ara) = "" Then
Range("c" & ara).Offset(0, 1) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 2) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 3) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 4) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 5) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 6) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 7) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 8) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 9) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 10) = ""
Range("c" & ara).Offset(0, 11) = ""