Userform acikken excelde islem yapabilme!

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadaslar selam,

Excelde sheet1 sayfası icin bir userform hazırladim ve islemlerimi sorunsuz yapabiliyorum ancak,
Userform doldurma esnasinda sheet2 ve sheet3 de olan bazi bilgileri gormek icin bu sayfalara gitmem gerekiyor ancak userform acik oldugu icin bu islemi yapamiyorum userform kapaninca da zaten butun girmis oldugum bilgiler gidiyor bunun icin userform acikken sheet1 ya da sheet2 gorme imkanim var mi? simge durumuna kucultme kodu da yazdim ancak userform simge durumuna gecse de yine de sheet2 ye gitmeme izin vermiyor.
hatta userformu kapattigim zaman da sheet1 donuyor ve ok tuslarini kullansam dahi hucre secemiyorum ancak tasarim modu butonuna basinca ancak o zaman hucre degistirmeme izin veriyor bu da cok kullanisli olmuyor bunun icin de bir cozum var midir acaba?

Tesekkurler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Formuzunu açtığınız/çağırdınız kodu aşağıdaki şekilde düzenlerseniz sorun ortadan kalkar.

Kodda kullanılan sıfır değeri form aktif olduğunda da excel sayfasında işlem yapmanıza olanak verir.

Kod:
Sub FORM_AÇ()
    UserForm1.Show [COLOR=red]0[/COLOR]
End Sub
İkinci sorunuza gelince, sanırım siz formunuzu açmak için CommandButton kullandınız. Bu sebeple formunuzu kapattığınızda sayfada işlem yapamıyorsunuz. Bunun içinde formu kapatırken sayfada bir hücre seçtirirseniz sorununuz ortadan kalkacaktır. Aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

Kod:
Private Sub UserForm_QueryClose(Cancel As Integer, CloseMode As Integer)
    Range("A1").Select
End Sub

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadasim cok tesekkur ederim. Bunun disinda sormam gereken bir soru daha var ben userformu actigim zaman dosyanin boyutu 238 kb olmasina ragmen bilgisayar zorlaniyor ne zaman userform kapatiyorum o zaman rahatliyor. Acaba extra bir code yazmak gerekir mi bilgisayarin userform acikken rahat islem yapilabilmesi icin?
Tesekkurler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Bu sorunuza cevap verebilmemiz için dosyanızı görmek gerekir. Boyutu küçük bir dosyada formu açmak bilgisayarı bu kadar zorlamamalıdır. Belki formda kullandığınız kontrollerin fazlalağından kaynaklanabilir.

Excel Vers. ve Dili
visual basic
Arkadaslar excelde userform yaklasik 20 sutuna veri girisi sagliyorum bunlardan 15 tanesi sheet1de 5 kolon ise sheet2 de giris islemini yaptirmakta bir sorun yok ancak giris isleminden sonra userform kapansa da excel kilitleniyor bir turlu cozemedim kapatma dugmesine sheet1deki a1 hucresini sec diye de atadim ama bir turlu sorunu cozemiyorum.
Acaba ne yapabilirimi bilgisayarimdan kaynaklaniyor olabilir mi?

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
13-06-2024
Bilgisayarınızda Ram ne kadar var?