Userform için Yardıma İhtiyacım Var

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-08-2020
Merhabalar,

1- Elimdeki dosyada hazırladığım userformun dosyaya tıklandığında dosya açılmadan açılmasını ve seçim yaptıktan sonra msgbox ile "... seçmek istediğinizden emin misiniz?" diye sormasını evet derse dosyanın açılmasını hayır derse tekrardan userforma dönmesini istiyorum.

Çoğunu yaptım aslında. Userform dosya açılmadan açılıyor şuan ama seçim yapınca userform kapanmıyor kendim kapatsam bile dosya açılmıyor. Ama tekrar açmak istediğimde dosya zaten açık uyarısı veriyor.

2-Userform üzerindeki textbox ve checkbox'ı yazılmaması için kilitledim ancak mouse ile tıkladığımda bişey yazılamıyor ama imleç ikisinde de yanıp yanıp sönüyor. Bu box'larda farklı bir şekilde kilitlememiz ve hiç bir şekilde imleç vs olmamasını sağlayabilir miyiz?

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2010 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
15-08-2020
Kod:
Private Sub ComboBox1_Change()
Sheets("Sheet1").[c9] = ComboBox1.Value
mtl = MsgBox(ComboBox1.Value & " .... istediğinizden emin misiniz?", vbYesNoCancel + vbExclamation, " UYARI")
If mtl = vbYes Then Unload UserForm1: Application.Visible = True
End Sub

Bu kodu yazıp evete basınca dosya açılmasını sağladım. Aynı şekilde vbNo ve vbCancel ile işlem yapmak istiyorum. Araları nasıl bağlayabilirim?

vbNo yazınca userforma dönsün vbCancel yapınca dosyayı ve userformu kapatsın istiyorum. Nasıl devam etmeliyim?

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Dosyanıza bakmadım ancak şu mantıkla yapabilirsiniz. Koyu yerlere diğer yapılması gereken işlemlerin kodlarını yazabilirsiniz:

Rich (BB code):
Private Sub ComboBox1_Change()
    Sheets("Sheet1").[c9] = ComboBox1.Value
    mtl = MsgBox(ComboBox1.Value & " .... istediğinizden emin misiniz?", vbYesNoCancel + vbExclamation, " UYARI")
    If mtl = vbYes Then
        Unload UserForm1: Application.Visible = True
    ElseIf mtl = vbNo Then
        Unload UserForm1
        ..... Yapılacak diğer işler
    ElseIf mtl = vbCancel Then
        Unload UserForm1:
        .... yapılacak diğer işler
    End If
End Sub