userform oluşturma

Excel Vers. ve Dili
ver:2003 dil:ing
arkadaşlar bu konuyla ilgili sitede detaylı bir arama yapmama rağmen sanırım işin mantığını bilmediğim için henüz bir userform oluşturmayı beceremedim ekte gönderdiğim dosya üzerinde yapmak istediğim şeyi özetlemeye çalıştım dosyada 1 ve 2 nolu tablar arasında bir makro ile yapılmış veri transferi var ben birde bununla ilgili bir raporu userform yardımıyla almak istiyorum oldukça basit bir örnek üzerinde user form oluşturmayı adım adım anlatabilirseniz sanırım bu konuda benim gibi olan arkadaşlarda bu linkden yararlanacaktır

ilginiz için şimdiden teşekkürler

Excel Vers. ve Dili
verdiğiniz lik i inceledim ve çalışmama bir userform ekledim ancak bunun çalışma mekanizmasını sağlayacak makro konusunda yapılması gereken nelerdir ilgilenirseniz sevinirim

Excel Vers. ve Dili
geliştirme

arkadaşlar sayın herduger in yapmış olduğu çalışma işimi görebilir ancak benim bunu geliştirmem gerekmekte bana işin mantığını özetleyebilirmisiniz benim bu makroyu aktarmak istediğim başka bir sayfa var ve bu userformun içeriğini geliştirmek istiyorum

Private Sub CommandButton1_Click()

'VERİLERİ BULUR

Dim bak As Range
For Each bak In Range("d1:d" & WorksheetFunction.CountA(Range("d1:d65000")))
If StrConv(bak.Value, vbUpperCase) = StrConv(ComboBox1.Value, vbUpperCase) Then
bak.Select

TextBox1.Value = ActiveCell.Offset(0, -3).Value
TextBox2.Value = ActiveCell.Offset(0, -2).Value
TextBox3.Value = ActiveCell.Offset(0, -1).Value
TextBox4.Value = ActiveCell.Offset(0, 1).Value
Exit Sub
End If
Next bak
MsgBox "Aradığınız isimde bir kayıt bulunamadı"

End Sub

bu kodlamada neler yapılıyor analayamadım uygulama geliştirmeye çalıştım özellikle TextBox1.Value = ActiveCell.Offset(0, -3).Value kodlamalarının bize hangi sutunu gösterdiğini anlayamadım yani 0 neresi -3 neresi.. birde bu userformları ve bu makroyu başka bir excel sayfasına kopyalayamayı denedim ama yeni çalışma sayfasına yaptığım düğmeye makro ata dediğimde yukardaki makro listede çıkmadı bu konuda sorunumla ilgilenirseniz sevinirim