Userform üzerinden veri girişi...

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Selamlar,
Excel üzerinde veri girişi yapabiliyoruz. Excel hücrelerine userform üzerinden veri girişini nasıl yaparız. Ekte istediğim veri giriş şeklini belirttim. Yardımlarınızı bekliyorum...

Excel Vers. ve Dili
mm
Userform

Konu İle İlgİlİ Ekte BelİrttİĞİm Konularadabakarsaniz Sevİnİrİm.teŞekkÜrler.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Aşağıdaki linki inceleyiniz.

Ferhat Pazarçevirdi hocamın mükemmel anlatım tarzıyla sunmuş olduğu paylaşımı size ışık olacaktır..

Syn. Ayhan hocam, o linki daha önce de bir kaç defa inceledim. Gerçekten anlatımı çok güzel. Fakat, anlatım arasına o kadar çok msj girmiş ki anlatımı ayıklamakta zorlanıyorum. Bir ikincisi o sayfada telefon defteri üzerine anlatım yapılmış. Benim hazırlamaya çalıştığım çok daha farklı bir dosya. Makro konusunda bilgim ise şu son bir ayda bu siteden sizden öğrendiklerim. Orada yazılan makroların bir kısmını kendime uyarlamayı başarsamda, bazılarını uyarlamada zorlanıyorum. Sorularıma, sizin yolladığınız cevaplar üzerinde inceleme yapıp, uyarlama yapmak ve eksikleri farketmek daha kolay ve kısa oluyor. Ben Edebiyat öğretmeniyim, excel konusuna ayıracağım vakit takdir edersiniz ki sınırlı oluyor. Benim için en uygun zaman da tatil günleri. Bu yaz tatilini en verimli şekilde kullanıp bu makro konusunu yeterli düzeyde öğrenmek istiyorum. Sizlerin yardımıyla tabi. Excelde formül yazma, tablo oluşturma konusunda çok iyi denecek düzeydeyim, ama bu makro konusunu yeni keşfettim diyebilirim. Sözü uzatmaya gerek yok, hasılı vakit altın kıymetinde benim için...

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Yok mu yardım eden, Pazarçevirdi hocamın linkte olduğunu görüyorum. Bugün adı da geçti. bir el atar mı ki...

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın leumruk,

1. Tablolarınızın maximum sayısı kaç olabilir ?

2. Form ile her defasında 1 tabloya mı, yoksa aynı anda hepsine birden mi veri gireceksiniz ?

3. Ne yapmak istediğiniz hakkında (programınız ne üzerine olacak) kısa bir bilgi ekleyebilirseniz yapacağımız çalışma daha isabetli olacaktır. Sonradan düzeltmeler sıkıntılı bir durum ortaya çıkartabilir.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Sayın leumruk,

1. Tablolarınızın maximum sayısı kaç olabilir ?

2. Form ile her defasında 1 tabloya mı, yoksa aynı anda hepsine birden mi veri gireceksiniz ?

3. Ne yapmak istediğiniz hakkında (programınız ne üzerine olacak) kısa bir bilgi ekleyebilirseniz yapacağımız çalışma daha isabetli olacaktır. Sonradan düzeltmeler sıkıntılı bir durum ortaya çıkartabilir.
Sayın Şaban hocam,
Yapmaya çalıştığım kendi çapımda bir test programı. Girmek istediğim tablo ise maksimum 50... Daha önce ekte gönderdiğim dosyada 3 tablo oluşturdum. ve bu tablolara 1, 2, 3 şeklinde numaralar verdim. Bu numaralar soru sayıları. Yani 1. soru, 2. soru, 3. soru gibi. Userformda dosyadaki tablo şeklinde bir adet, tablodaki satır sayısı kadar veri giriş bölmesi oluşturmak istiyorum. 1. soru ve şıklarını girip tabloyu doldurduktan sonra, enter veya bir tuş aracılığıyla 2. soru girişine geçmek istiyorum. 2. soru girişi dolunca 3.'ye şeklinde devam etmek istiyorum, ta ki 50. soruya gelinceye kadar. Girişler metin şeklinde olduğu için, biçimlendirme özelliğinin de forma eklenmesini istiyorum.
İlginizden dolayı teşekkürler...

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Beklemeye devam, sanırım msjı gece gönderdiğim için gözden kaçtım. Uzman arkadaşlarım, yardımlarınızı bekliyorum.
Bu arada "makro" konusunu enine boyuna öğrenebileceğim bir e-kitap eklerseniz veya açık anlatımlı bir kitap tavsiye ederseniz çok memnun olurum. Böylelikle her problemde linki meşgul etmemiş olurum. Tavsiyelerinizi excel 2003 tr kullanıcısına göre yaparsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın leumruk,

Ek'li örneği inceleyiniz. İstediğini böyle bir şey mi ?

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Şaban Sertkaya;288588' Alıntı:
Sayın leumruk,

Sayın hocam, öncelikle ilginizden ve bana vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
Soru girişi istediğim gibi. 1. tablo dolduktan sonra 2. tabloya geçiyor.
Ancak, bu anahat üzerine birkaç ek yapmak istiyorum. Yapmak istediklerimi maddelendiriyorum:
1- Metin biçimlendirme eklenebilir mi? (Alt çizgi, Kalın harf, eğik yazı, renklendirme vs.) gibi...
2- Tablonun sol yanına eklediğim kutucuğun içine soru numaraları girilebilir mi? Ve "excele gönder" düğmesine bastığımızda 1. soruyu kaydetsin ve 2. soruya otomatik olarak geçsin ve dolu userform boşalsın. 2. soruyu da "excele gönder" düğmesiyle sayfaya attığımızda 3. soruya otomatik geçsin. Ve diğer sorular aynı şekilde devam etsin.
3- 2. maddede belirttiğim kutucuğa soru numarası girdiğimde de girdiğim metni yazdığım numaralı tabloya atsın. Mesela kutucuğa "12" yazdığımda ve metin girişini yapıp "excele gönder" butonuna bastığımda 12 numaralı tabloyu doldursun.
4- Son olarak userform üzerindeki "aktar" butonuna öyle bir makro yazalım ki, belli bir limiti doldurmadan kayıt yapmasın. Biraz açarsak, mesela tablo limitimiz 10 olsun. Bu 10 tablonun 10'u da dolmadan kayıt yapmasın. Uyarı mesajı versin.
Değerli hocam, şimdiden çok teşekkür ederim. Cevabınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Syn. Uzman arkadaşlarım,
Şaban hocam, önemli bir kısmını halletti. Sizde katkıda bulunursanız sorunu tamamen halledeceğiz.
Konu hakkında bilgi sahibi olmak için bir önceki msj'ı okuyabilirsiniz. O msj'dan hemen öncede ekli dosya var. Saygılar...

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Syn. Uzman arkadaşlarım,
Şaban hocam, önemli bir kısmını halletti. Sizde katkıda bulunursanız sorunu tamamen halledeceğiz.
Konu hakkında bilgi sahibi olmak için bir önceki msj'ı okuyabilirsiniz. O msj'dan hemen öncede ekli dosya var. Saygılar...
Sevgili uzman arkadaşlarım, beklemedeyim. Elbirliğiyle şu soruyu halledelim. Saygılar...

S

Skorpiyon

Misafir
Sayın leumruk,

Ekli dosyayı inceler misiniz. Ben tam kontrolünü yapmadım. Hata olduğunu sanmıyorum ama, yine de hata aldığınız yer olursa bildirin, düzeltmeye çalışalım.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Sayın leumruk,

Ekli dosyayı inceler misiniz. Ben tam kontrolünü yapmadım. Hata olduğunu sanmıyorum ama, yine de hata aldığınız yer olursa bildirin, düzeltmeye çalışalım.
Syn. Şaban hocam,
Tablo çok güzel, ama hata msjı veriyor.

S

Skorpiyon

Misafir
Hata aldığınız işlem ve mesajı nedir ?

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Sayın leumruk,

Syn hocam, kusura bakmayın, dosyayı başka bir bilgisayardan indirmem gerekti, heralde onda yüklü olan programlar uyumsuzdu o nedenle hata verdi. Dosyayı yeniden farklı bir bilgisayarda denedim. Hata msjı göstermedi.
Şu an il dışında olduğumdan ve eğitim seminerinde bulunduğumdan dolayı, dosyayı ayrıntılı olarak inceleyemiyorum. Ama incelediğim kadarıyla çok güzel olmuş. Teşekkür ediyorum. Üç dört güne kadar. İşlerim bitiyor. Ayrıntılı şekilde incelediğimde yeniden size ulaşacağım. Yalnı biçimlendirmede küçük bir değişiklik yapabilir miyiz?
Hücreyi değilde metni biçimlendirmek istiyorum. Yani userformda bulunan comboxa girilen metni seçip onun üzerinde biçimlendirme yapmak istiyorum.Metni parça parça da biçimlendirebilmek istiyorum. Aynen bu websitedeki msj girişlerinde olduğu gibi.
Tekrar takrar teşekkür ederim. Sizide epey uğraştırıyorum kusura bakmayın.

S

Skorpiyon

Misafir
Uğraştırmak, estağfirullah. Bizim için bir zevk bu. Hele siz işlerinizi bir halledin. O zaman neler yapıp yapamayacağımıza bir daha bakarız.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Syn. Şaban hocam, bugün itibariyle işlerim bitti ve gönderdiğiniz dosyayı ayrıntılı bir şekilde inceledim. Gerçekten de harika olmuş. Başka uygulamaların fikir olarak kafamda oluşmasını sağladı. Özellikle saklanması gereken bir dosya diyebilirim.
Şu an oluşturmaya çalıştığım dosya için bir kaç değişiklik yapmamız mümkün olur mu? Ben ekteki dosyada açıkladım.
Bu arada emeklerinizden dolayı çok teşekkür ederim. Sağolun...

Diğer uzman arkadaşlarım, konu gereği Şaban hocamıza hitaben yazdım, ama her türlü desteğe ve yardıma da açığız.