Soru USERFORM_AYRI BİR EXCELE EXCEL FORMATINDA VEYA PDF FORMATINDA RAPOR ÇEKME YAPILABİLİRMİ

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-03-2023
Merhabalar,
Ekte bulunan dosyada dosya adı; örnek çalışma (ekteki dosya orijinalinden alıntıdır) ilk açılışta USERFORM karşımıza çıkmaktadır. En alt kısımda bulunan TextBox31'e DATA sekmesinde F sütunun altında Talep Sahibi başlığı altında bulunan herhangi bir isim ve soyadı yazdığımda ve CommandButton15 (Rapor Çek) butonuna tıkladığımda DATA sekmesinde A sütunundan AC sütununa kadar olan tüm bilgileri alıp ayrı bir EXCEL dosyasında veyahut PDF formatında ilgili kişinin kaç satırda ismi ve diğer bilgileri var ise raporlama imkanımız olur mu? Yani rapor çek dediğimde ilgili dosyadan bağımsız ayrı bir excel açsın ve açılan excele bilgileri raporlasın! pdf formatında da olabilir fark etmez. Yani şöyle örnek vereyim a excelinden verileri kopyalasın ve b exceline yapıştırsın gibi.

Aslında konuyu başka bir konu başlığı altında açmıştım ve @muygun üstadım yardımcı olmuştu ve hatta yaptı da ama aynı dosya içinde farklı bir sekmeye atıyor verileri. Ben ayrıca yeni bir excel açılmasını ve açılan excele verileri getirmesini istediğim için uygun olmadı. Bahsettiğim excelide (muygun üstad tarafından hazırlanan) ekte paylaşıyorum ve muygun üstad tarafından paylaşılan kodlarını da alt kısım da paylaşıyorum; (Dosya adı; TiOr-ÖRNEK ÇALIŞMA.zip)

Konuyla ilgili kıymetli desteklerinizi talep eder, saygılarımı sunarım.

Private Sub CommandButton15_Click() 'rapor çek butonu
Application.ScreenUpdating = False
On Error Resume Next
Set s1 = ThisWorkbook.Worksheets("DATA")
Set s2 = ThisWorkbook.Worksheets("DATA1")
s2.Range("a2:ac65536").ClearContents
For i = 6 To s1.Range("f65536").End(xlUp).Row
If s1.Cells(i, "f") = TextBox31 Then
sonsatir = s2.Range("A65536").End(xlUp).Row + 1
For k = 1 To 29
s2.Cells(sonsatir, k) = s1.Cells(i, k)
Next k
End If
Next i
Application.ScreenUpdating = True

End Sub

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Merhaba;
FYİ

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Merhaba,
Konuyla ilgili bilgi ve desteklerinizi talep ederim.

Hayırlı akşamlar..
Saygılarımla,
Orhan Çolak

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
Merhaba,
Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
Kıymetli desteklerinizi talep eder, iyi pazarlar ve hayırlı ramazanlar dilerim.
Saygılarımla,

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
@muygun Hocam Merhaba,
Konu hakkında baya zaman geçmesine rağmen çözüm bulamadım ve sizin ilettiğiniz formatta işleme aldım çokta güzel oldu. Böyle olunca konuyu bir nevi halletmiş oldum.

Fakat mümkün olması durumunda mesaj 1 de bulunan örnek çalışma veya diğeri farketmez zaten siz düzenlemiştiniz :) userformda bulunan talep tarihi karşısında bulunan TextBox9 çift tıkladığımda veya hemen yanına bir buton ekleyerek takvim eklenmesi ve tarih seçildiğinde TextBox9 yazmasını sağlayabilir miyiz? Konuyla ilgili formda bir çok konu buldum ama ne kadar uğraşsam da nafile :(

Yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkürler, hayırlı akşamlar.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Mesaj1 deki ekte;
Textbox9 a çift tıklayarak deneyin.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
@muygun Merhaba Hocam,
Desteğin için teşekkür ederim. Senide uğraştırıyoruz hakkını helal et.

Dosyayı açtığımda resimdeki hataları alıyorum ve dolayısı ile çalışmıyor. Kontrolü evdeki pc den yaptım yarın şirket pc sinde de deneyeceğim.
Hatanın çözümü varmıdır acaba evdeki pc de excel 2010 kullanıyorum şirkettekini hatırlamıyorum şu an.
Teşekkürler,
Syg..

235754235755235756

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Calendar denetimi yada takvim denetimi ni eklemeniz gerekiyor.
Vba sayfasında iken;
Tools>Referanceye basın.
Açılan pencerede Browse ye basın.
System32 içinde dosya adı yerine MSCOMCTL.OCX yazarak aç butonuna basın.
Bunun sonunda Referances-VBAProject penceresine Microsoft Calendar Control 11.0 olarak tiklenmiş halde gelecektir.
(Ben Ofis 2003 kullanıyorum. Bende Microsoft Calendar Control 11.0 referanslara geldi.)
Bu pencereyi Okeyleyin.
Artık Toolboxta boş bir alana sağ tıklayarak Additional Controls... a basın
Buradan Takvim Denetimi 11.0'ı bulup tikleyin.
Artık takvim nesnesi Toolboxta görünecek (Buradan userforma alınabilir. Sizinkine ben eklemiştim.)

Sonra tabloyu deneyin.

NOT: Bu işlemleri Ofis 2003 üzerinde denedim ve yaptım. Bende Takvim Denetimi sizde Calendar Denetimi olabilir.

Excel Vers. ve Dili
2016/Türkçe
22-03-2023
@muygun Merhaba Hocam,
İlgili alakadan dolayı teşekkür ederim.
Ama olmadı :) MSCOMCTL.OCX bu dosyası yok hadi buldum indirdim yükledim Referances-VBAProject penceresine Microsoft Calendar Control olarak tiklenmiş halde geldi. Toolboxta Additional Controlse gelmiyor. Ne yaptımsa nafile. Neyse olmayınca olmuyor sağlık olsun.
Syg..