Çözüldü Userform'da Textbox'lar arası yön tuşlarıyla geçiş yapma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 , Türkçe
İyi akşamlar arkadaşlar yaptığım çalışmada textboxlar arasında yön tuşlarıyla geçiş yapmam gerekiyor. Hali hazırda tab tuşuyla geçiş yapılabiliyor ama yön tuşlarıyla geçiş çalışmam için daha ideal bir seçenek. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Örnek doyaya gerek olursa buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
Merhaba.
Ben arama motoru olarak GOOGLE kullanıyorum ve arama alanına aşağıdaki şekilde yazarak arama yaptığımda sonuçlara ulaşabildim.
excel "UserForm'da Yön Tuşları ile Hareket Etme"
Fareyle BURAYA tıklayın.
Olayın çözümü Class Module'den geçiyormuş (hiç uğraşmışlığım yok).

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 , Türkçe
Merhaba.
Ben arama motoru olarak GOOGLE kullanıyorum ve arama alanına aşağıdaki şekilde yazarak arama yaptığımda sonuçlara ulaşabildim.
excel "UserForm'da Yön Tuşları ile Hareket Etme"
Fareyle BURAYA tıklayın.
Olayın çözümü Class Module'den geçiyormuş (hiç uğraşmışlığım yok).
Sayın hocam ilgin için teşekkür ederim.
Ben buraya yazmadan önce belirttiğiniz gibi google kullanarak arama yapmış ve gerekli yerlere ulaşmıştım bilgi eksikliğimden dolayı istediğim şeyleri yapamadığım için buraya yazdım.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sayın OSMA'nın eklediği belgeyi edindiniz mi (ilgili foruma üye olup olmadığınızı bilmiyorum) ?
Edinmemişseniz (sanırım mazur görürler) ulaştırabilirim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 , Türkçe
Sayın OSMA'nın eklediği belgeyi edindiniz mi (ilgili foruma üye olup olmadığınızı bilmiyorum) ?
Edinmemişseniz (sanırım mazur görürler) ulaştırabilirim.
İlgili forma bu dosya nedeniyle üye olmuş ve edinmiştim yazılanları ve kodları görünce açıkcası bunun daha kısa daha anlaşılır bir yolu vardır diye düşünmüştüm. Ancak yok anladığım kadarıyla yarın tekrar ayrıntılı bir şekilde o dosyayı inceleyip bilgimi artırmaya çalışırım.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Benim kullandığım bir kod değil, belki üye değilsiniz ve edinmek istersiniz diye; size ulaştırmak için az önce indirmiştim.
Halledemezseniz bu konu sayfasından devam edin bence.
Ben olsam ilgili örnek belgeye benzer bir belge oluşturup, sıkıntı yaratan kısımları parça parça çözmeye çalışırdım.

Eklediğiniz örnek belgede USERFORM 'a ait bir kod yok, Class Modul yok.
Bence bu kodlar da belge içerisinde olmalı ki mesafe alınabilsin diye düşünüyorum.

Mevcut haliyle sıfırdan Class Modul yazılmasını istemiş oluyorsunuz.

Tabii ki tercih sizin.
.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 , Türkçe
Basit bi kodla hallolur zannetmiştim ancak dediğiniz gibi zor olacak. Ben direkt kod alarak dosyama ekleyip hallolsun istemiyorum.kod dizisini öğrenerek dosyama uyarlamak istiyorum.o yüzden sadece gerekli olan kısımları userform A koymuştum.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Ben mümkün değil, zor demedim, benim ilgilendiğim bir konu olmadığını belirttim.
İlgi alanına giren bir üye fikir verecektir (hatta Sayın OSMA da bu foruma üye ve konuyu fark edip ve yol gösterecektir).

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 , Türkçe
Ben mümkün değil, zor demedim, benim ilgilendiğim bir konu olmadığını belirttim.
İlgi alanına giren bir üye fikir verecektir (hatta Sayın OSMA da bu foruma üye ve konuyu fark edip ve yol gösterecektir).
İnşallah öyledir teşekkür ederim tekrar ilginiz için iyi geceler

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sol başına @ işareti koyarak Sayın OSMA'nın adını soyadını bu konu sayfasına yazacağınız yeni bir cevap yazarsanız,
kendisine otomatik hatırlatma gidecektir ve kendisinin konuyu fark etmesini sağlamış olursunuz.
Bilmukabele, size de iyi geceler.

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
İyi akşamlar arkadaşlar yaptığım çalışmada textboxlar arasında yön tuşlarıyla geçiş yapmam gerekiyor. Hali hazırda tab tuşuyla geçiş yapılabiliyor ama yön tuşlarıyla geçiş çalışmam için daha ideal bir seçenek. Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Örnek doyaya gerek olursa buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
Aşağıdaki kod örneğini bütün TextBox'lar için uyarlayıp deneyin.
Kod:
Private Sub TextBox1_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
If KeyCode = 39 Then
KeyCode = 9
ElseIf KeyCode = 37 Then
Application.SendKeys "+{TAB}"
End If
End Sub

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Gerçi konu sahibinin isteği YÖN TUŞLARInı kullanmak ama önerim; nesnelerin TAB ORDER değerleri düzenlenip
bir sonraki, bir sonraki nesneye TAB tuşuyla gitmek, geriye doğru hareket için ise SHIFT+TAB tuşuyla hareket etmek yönünde olacak.

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
Basit bi kodla hallolur zannetmiştim ancak dediğiniz gibi zor olacak. Ben direkt kod alarak dosyama ekleyip hallolsun istemiyorum.kod dizisini öğrenerek dosyama uyarlamak istiyorum.o yüzden sadece gerekli olan kısımları userform A koymuştum.
#11 No.lu mesaj da verilen kodları kullanabileceğiniz gibi;
Kod bilginize katkı olması ve uygulamayı test etmeniz için, aşağıdaki linkten dosyanızı indirip inceleyebilirsiniz.
Dosya Linki

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 , Türkçe
Aşağıdaki kod örneğini bütün TextBox'lar için uyarlayıp deneyin.
Kod:
Private Sub TextBox1_KeyDown(ByVal KeyCode As MSForms.ReturnInteger, ByVal Shift As Integer)
If KeyCode = 39 Then
KeyCode = 9
ElseIf KeyCode = 37 Then
Application.SendKeys "+{TAB}"
End If
End Sub
Bu kodla çözüldü sorunum. Teşekkür ederim emeğinize bilginize sağlık.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Verilen kodu eğer 10 textbox varsa hepsi için ayrı ayrı yazmanız gerekecek. Class Module kullanılması kodları kısaltmak içindir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 , Türkçe
Problem kodla çözüldü ancak 90 adet textbox la uğraşmam gerekiyor şuan. Clas module ile nasıl yapacağız aceba uğraşıyorum ama olmuyor bir türlü.

turist

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 64Bit
English
#13 No.lu Mesaja bakarsanız, çözümü Linkteki dosyadadır.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Sağ-sol yön tuşlarına ek olarak yukarı ve aşağı yön tuşlarının da kullanılabildiği örnek dosyayı inceleyiniz.

Ekli dosyalar