Userformdan excele bilgi aktarma

Excel Vers. ve Dili
Ms Excel 2003 Türkçe
Selamlar
Exceli yaklaşık 5 yıldır kullanıyorum. Fakat herkez gibi bende excelin çok farklı işlevlerinin olduğunu yeni yeni öğrenmeye başladım. Makro yazma, Userform oluşturma gibi konuları sitenizi takip ederek öğrenmeye çalışıyorm. Bir başlangıç yapma cesareti göstermemde sitenin çok çok büyük faydasını gördüm. Bu bağlamda öncelikle bilgiler konusunda emeği geçen bütün herkeze çok teşekkür ederim.

Anladığınız üzere Vba da çok yeniyim. Fakat bir yerden başllayayım dedim. Ve sitede verilen bilgiler ışığında bir userform oluşturdum. İlk etapta yapmayı düşündüğüm şey ComboBoxta önceden belirlediğim liste içerisinden seçilecek bir nesneyi belirttiğim bir hücreye yazması idi. ComboBoxı oluşturdum listeyide yaptım fakat iş seçtiğimi hücreye atamaya gelince daha işin çok başında iken tıkandım. Forumda bu konuyla alakalı pek çok örnek dosya indirdim fakat genelde örnekler hep sıralı satır atamaya yönelikti. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
İlk etapta yapmayı düşündüğüm şey ComboBoxta önceden belirlediğim liste içerisinden seçilecek bir nesneyi belirttiğim bir hücreye yazması idi.
Merhaba

Öncelikle Excelin diğer yönlerini keşfetmekteki kararınız nedeniyle sizi tebrik etmek istiyorum. Sorunuzla ilgili size kısaca aşağıdaki açıklamaları yapayım, faydası olacaktır.

Userform ve üzerine yerleştirdiğiniz her nesnenin farklı şekilde işlem yapan event yani olayları mevcuttur, bu nesnelere yazılacak kodlar, hangi işlemin yapılmasını istiyorsanız o işlemi destekleyen olaya (event) yazılmalıdır. Örneğin comboboxtan seçilen veri A1 hücresine yazılsın istiyorsanız, bunu comboboxın change yada click olayına yazmalısınız. Change olayı comboboxtaki veri seçilerek veya elle yazıldığında çalışır, click olayında ise sadece seçildiğinde çalışacaktır. Aşağıdaki iki kodu deneyerek çalışmasını inceleyebilirsiniz.

Comboboxtan veriyi sadece fare ile seçtiğinizde çalışır.

Kod:
Private Sub ComboBox1_Click()
Range("A1") = ComboBox1
End Sub
Comboboxtan veriyi fare ile seçtiğinizde veya klavyeden yazdığınızda çalışır.

Kod:
Private Sub ComboBox1_Change()
Range("A1") = ComboBox1
End Sub
Not: Olaylarda yapılan işlemler click ve change gibi kelimelerin anlamları ile uyumludur.

Excel Vers. ve Dili
Ms Excel 2003 Türkçe
Çok Teşekkür Ederim
Aradığım tam anlamıyla buydu.

ayrıca Nalan adında bir arkadaşımızın foruma gönderdiği dosyadki kodlardan kendi userformuma uyguladım. Oda işim gördü fakat yazılan kodların alnlamını bilip kendim yazabilecek düzeye gelebilmem için sizden bir öneri rica edebilirmiyim? Excel kitabı almam yeterli olurmu acaba. Çünki dediğim gibi işin çok başındayım. aklıma takılan her soruyu foruma yazıp gereksiz topic kirliliğine sebep olmak istemiyorum.

Bu konuda öneri verirseniz çok sevinirim

İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
Ms Excel 2003 Türkçe
İlginize çok teşekkür ederim Levent bey
İyi Çalışmalar