userformdan textbox ile aktarılan tarihte gün sorunu

arkadaşlar benim örneğimde userformda textbox ile tarih yazıyorum ve bu tarihi b2 hücresine yazıyor b3 hücresinede "=d2" formülü yazıyorum ve hücre biçimlendirmeden isteğe uyarlanmıştan gggg yi seçtiğim zaman o tarihin günü "salı , çarşamba..." vermesi lazımken vermiyor tarih olarak veriyor
b8 hücresine el ile tarih yazdığım zaman b9 da bu sorun olmuyor bunu b3 hücresinde günü" salı çarşamaba ...." nasıl yazdıra bilirim

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Sheets("BİLGİ GİRİŞİ").Range("B2").Value = TextBox18.Value

kodunuz altına aşağıdaki koduda ekleyin.

Range("B3").Value = Format(Range("B2").Value, "dddd")

sayın ali
vermiş olduğunuz kodu denedim ama çalıştıramadım normal tarih atıyor ancak gün kısmı boş kalıyor tekrar yardım ederseniz sevinirim

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Userformunuz'un aktar butonunu yani CommandButton1 butonunuzu aşağıdaki gibi yapınız.

Kod:
Private Sub CommandButton1_Click()
Sheets("BİLGİ GİRİŞİ").Range("b2").Value = TextBox18.Value
Range("B3").Value = Format(Range("B2").Value, "dddd")
End Sub

dediğiniz gibi yaptım dosyayı sizin yaptığınız gibi düzenledim ancak olmadı dosyam ektedir

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Olmayan nedir. İstediğiniz B2 hücresine 19.12.2007 yazarken B3 hücresindede Cuma gününü görmek değilmidir.

evet istediğm b2 ye 11.09.2007 gibi herhangi bi rtarih yazdırmak b3 e de o tarihe gelen günü yazdırmak ancak verdiğiniz kodu uyguladım ama b3 hücresi boş kaldı
dosyayı sizin verdiğiniz kodu uygulayarak göndermiştim eksik veya yanlış yaptığım konu net olarak tespit edilmesinde yardımcı olur düşüncesi ile

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Dosya bende çalışıyor. Tekrar kontrol edin.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Örnek ektedir.

benim gönderdiğim dosyada çalışmamıştı fakat sizin gönderdiğiniz dosyada çalışıyor teşekkür ederim

dosyayı tekrar inceledim ancak userformu açmak için bulunan butonun olduğu sayfaya yazıyor başka sayfaya gunu yazmıyor herhalde bunu başka sayfada nasıl uygulayabilriz acaba

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sheets("Sayfa1").Range("A1").Value = TextBox1.Value
Sheets("Sayfa1").Range("A2").Value = Format(Range("A1").Value, "dddd")
End Sub

Kırmızı renkli kısımlara uygulamak istediğiniz sayfa adlarını yazınız.

butonla aynı sayfada olunca günü atıyor ama başka sayfa olunca günü atmıyor verdiğin kodu uyguladım olmadı ama

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Son eklediğim dosyada uyguladı iseniz hata alırsınız. Çünkü örneğimde tek sayfa vardır. Yeni bir sayfa ekleyin ve adınıda mesela Deneme olarak değiştirin ve aşağıdaki kodları aşağıdaki gibi kullanarak deneyin.

Kod:
Sheets("Deneme").Range("A1").Value = TextBox1.Value
Sheets("Deneme").Range("A2").Value = Format(Range("A1").Value, "dddd")
End Sub

sizin verdiğiniz örneğin üzerine sayfa ekleyerek denemiştim sayfa2 olarak denemiştim ama tarihi atıyor ama günü yazmamıştı

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Sn siyar nerede yanlış yaptığınız bilemiyorum ama tarihide günüde atıyor. Size verdiğim örnektede bunu yapıyor yeni sayfa ekleyip denediğimdede çalışıyor.

kusura bakmayın sizide bu saat de uğraştırdım sizden birşey daha rica etsem sizin sayfa ekleyerek yaptığınız örneği gönderirseniz en azından onu üzerinden çalışmış olurum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

B3 hücresini "Genel" olarak biçimledikten sonra birde aşağıdaki şekilde denermisiniz. Umarım faydası olur.

Kod:
    Sheets("BİLGİ GİRİŞİ").Range("b2").Value = CDate(TextBox18.Value)
    Sheets("BİLGİ GİRİŞİ").Range("b3").Value = Format(CDate(TextBox18.Value), "dddd")
End Sub