uzmanlarımıza formlar için ihtiyaç duyduğumuz bir öneri!

Excel Vers. ve Dili
Office 2010
excelin yeni öğrenmeye başladığım vba yüzü alanında bana göre çözemeyecek sorun bırakmayan bölümü. vba ile uğraşmak ben ve benim gibi arkadaşların zamanlarının değerlendirmede iyi bir uğraş. mamafih form yaparken takılıp kaldığımız bir çok sorunla karşılaşıyoruz. elbette çözüm için excel forum müthiş bir kaynak. uzmanlarımıza yönelttiğimiz sorunlardan cevapsız kalanın olduğunu düşünmüyorum. çözümler örnek formlarla destekleniyor. bizlerde örnek formlardan işimize yarayan bölümleri çekip işimize bakıyoruz. işte sorun da burada başlıyor.

Şimdi ben takıldığım yer ile ilgili bir soru sordum ve bana sorunumla ilgili bir örnek form takdim edildi. ama ben o formda şayet açıklama yoksa (acemi olduğumuzu unutmayın) nereyi alacağımı ancak deneme yanılma yolu ile bulabiliyorum. ama bulamadığım zaman ise cevabı verilmiş bir problemle ilgili size tekrar tekrar meşgul etmemek için ve aynı zamanda tekrar soru sormaya yüzüm olmadığı için fıttırıyorum.anladığım kadarıyla bu userformlarda bazı kalıplaşmış kodlar mevcut. istirhamım; form takdim edildiğinde "işte bu formda bu bölümü aynen alın sadece şurasını değiştirin" veya "kodların şu bölümü sütunları şu bölümü satırları kontrol ediyor. siz de kendi formunuzdaki satır ve sütunları bu bölüme kodlayın" gibi basit tabirlerle yol gösterilmesi.

formlarda bu tür uygulamalara yer verilmiyor demiyorum mümkünse her formda sabit ve değişken bölüme ilişkin bir iki cümlelik açıklamalara yer verilsin istiyorum.

formda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. iyi çalışmalar.

Son düzenleme: