VB de yazılan makroları calıstırmak

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Visual basic olarak yapılan makroları nasıl kaydedip calıstırıyoruz yardımcı olursanız sevinirim.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
yanıt

MAKRO KAYDETME İŞLEMİ
Makrolar sık sık yapılan işleri otomatikleştirmek için hazırladığımız tanımlardır. Daha sonra bu işlemi yeniden yapmak için makroyu çalıştırırız. Özellikle, Microsoft Excel'de belirli bir işi süreli (yinelemeli) yapıyorsanız, örneğin bir grafik çizmek ve yazıcıya yollamak gibi; bu işi makro ile otomatik hale getirebilirsiniz.
NOT: Makro, belli bir işi yapmak üzere tasarladığınız ve istediğiniz an çalıştırabileceğiniz bir Visual Basic modulü içinde depolanmış komutlar ve fonksiyonlar dizisidir. Excel içinde kayıt ederek (record) ya da Visual Basic editörü ile program yazarak yapılabilir.
MAKRO TÜRLERİ
Makroları, oluşturma yöntemine göre iki grupta toplayabiliriz.

. Kayıt (Record) Yöntemi ile makro oluşturma.
. Visual Basic Editörü ile makro oluşturma. Bu işlem program yazmak anlamına geliyor.
Kaydı bitirmek için Stop Recording (Kaydı Durdur) düğmesine tıklayın..

İPUCU: Makro kayıt ederken genellikle temiz (hatasız) bir kullanım gerekir. Eğer kayıt sırasında hata yapılırsa bu hatalar makronun çalıştırılmasında da karşımıza gelir. Bunun dışında kayıt ederken durum çubuğunda "Recording" açıklaması yer alır.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
acıklamaların icin tsk ama benim soruma cvp olmadı ben vb kodu olarak yazılan programı excelde makro olarak nasıl calıstıracagımızı ögrenmek istiyorum yani bana verilen vb kodunu

örnegin

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Application.Intersect(Target, [E6:E56]) Is Nothing Then Exit Sub
If Not IsEmpty(Target) And IsNumeric(Target) Then
For X = 6 To 11
If Not IsEmpty(Cells(Target.Row, X)) Then
If Target > Cells(Target.Row, X) Then
KONTROL = KONTROL & vbCrLf & Cells(Target.Row, X).Address(0, 0) & " HÜCRESİNDEKİ DEĞERDEN BÜYÜKTÜR."
End If: End If: Next
If KONTROL = Empty Then GoTo SON
MsgBox "GİRİLEN DEĞER " & Target & vbCrLf & KONTROL, vbCritical, "DİKKAT !"
End If
SON:
End Sub

bu kodu VB de nereye nasıl kaydedip sonrada bunu worksheette nasıl calıştırıp işime yarar hale getiririm.

N.Ziya Hiçdurmaz

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 TR / 32 Bit
Bu kodu sayfa kod bölümüne kopyalayacaksınız(sayfa sekmesine sağ tuş yapıp kod görüntüle dediğinizde çıkan yere)kod hücrede yapılan bir değişiklikte çalışacaktır.