Vba for Döngüsü cok yavaş calisiyor

Excel Vers. ve Dili
Excel, vba
Arkadaşlar elimde 200.000 satırlık veri var bu veriler arasında coketopla (sumifs) ve for döngüsü ile
2820 hücreye sonuc yazdırıyorum
Ancak işlem tek tek yapıldığından çok vakit alıyor bunun önüne nasil geçilir.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Merhaba.
Dosyanızı ekleyin çözüm üretmeye çalışalım.
Altın üyelik satın alarak yada dosya.tc gibi bir siteye yükleyerek dosyanızı paylaşabilirsiniz.

Tefo

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 EN 32 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-12-2027
Merhabalar,
Aynı konu bende de var dosyayı yüklemem mümkün değil fakat yazdığım formül aşağıdaki şekilde. 12 aya ayrı ayrı toplam yaptırmak istiyorum bunun için 2 değişken tanımladım uzun sürmesinin sebebi bu mudur acaba? WS2 ve WS6 olarak tanımlamış olduğum sayfalar başka bir çalışma kitabında bulunmakta.
Destekleriniz için teşekkürler

Kod:
For r = 1 To 12
For y = 3 To (Application.WorksheetFunction.CountA(Range("C:C")) + 1)

WS5.Cells(y, r).Value = WorksheetFunction.SumIfs(WS2.Range("S:S"), WS2.Range("V:V"), "a", WS2.Range("Y:Y"), WS5.Cells(y, "C").Value, WS2.Range("Z:Z"), WS5.Cells(y, "D").Value, WS2.Range("C:C"), WS1.Cells(1, r).Value) + WorksheetFunction.SumIfs(WS6.Range("S:S"), WS6.Range("X:X"), WS5.Cells(y, "C").Value, WS6.Range("Y:Y"), WS5.Cells(y, "D").Value, WS6.Range("C:C"), WS1.Cells(1, r).Value)

Next y
Next r

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Verisiz bir dosya, 3-5 satır olsaydı, kodların çalışması anlaşılabilirdi.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Veri olmadığı için kodların nasıl çalıştığı anlaşılmıyor tabi. Ama gördüğüm kadarıyla baya bir hesaplama var ki, bu da normal.

Veri olsa ve kod çalıştığında nasıl bir sonuç alındığı anlaşılsa, belki farklı bir çözüm yaklaşımı olabilir.