Veri Doğrulama Listesinde "Arama Yapma"

Excel Vers. ve Dili
2016 / Tr
Merhabalar,

Veri doğrulama ile herhangi bir listeyi seçip bir hücreye açılır liste yapabiliyoruz.

Peki bu liste çok uzunsa ve scrollbar ile inmek sorun ise ne yapmalıyız?

Aşağı doğru inen bir listede Veri sekmesini kullanarak, "Ara" yazan yere kelimenin içindeki birkaç harfi yazdığımız takdirde filtre yapabiliyoruz.

Bu işlevi veri doğrulama ile yaptığımız hücreye nasıl uygulayabiliriz.

Atıyorum. Sayfa2'de bir meyve listesi var bende Sayfa1'de A1 hücresine açılır liste hazırladım.

o hücreye "ELM" yazdığım anda diğer meyveleri filtreleyip Elmayı getirtebilir miyim?

Teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2016 / Tr
Excel Vers. ve Dili
2016 / Tr
Ekteki örnek dosyayı inceleyiniz.

Harici Link (Silinebilir) ; http://s6.dosya.tc/server11/nzdtza/ORNEK.rar.html
Hocam bu açılır listeyi kopyalamak istiyorum. Yani alt alta bir kaç seçimi bu şekilde yapabilmek istiyorum. Kopyaladığım takdirde, bir kaç harf yazma olayı o hücrede çalışmıyor.

ilk hücreye ne kısaltma yazarsam diğerlerine de o geliyor.

Yani ilk hücrede vişne seçtim.

2.ye gelip Elm yazıp elma seçmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
A1 hücresini seçin.
Veri sekmesine tıklayın.
Veri doğrulama uygulama menüsünü açın.
Aşağıdaki formüldeki kırmızı dolar ($) işaretini silin.

Kod:
=KAYDIR(Sayfa2!$A$1;KAÇINCI($A[COLOR="Red"]$[/COLOR]1&"*";MEYVE_LİSTESİ;0);;EĞERSAY(MEYVE_LİSTESİ;$A[COLOR="Red"]$[/COLOR]1&"*");)

Excel Vers. ve Dili
2016 / Tr
A1 hücresini seçin.
Veri sekmesine tıklayın.

Kod:
=KAYDIR(Sayfa2!$A$1;KAÇINCI($A[COLOR="Red"]$[/COLOR]1&"*";MEYVE_LİSTESİ;0);;EĞERSAY(MEYVE_LİSTESİ;$A$1&"*");)
şimdi oldu hocam çok teşekkür ettim.

Sadece bilmediğim için soruyorum. ELMA yı ararken elm yazınca çıkıyor ya, LMA deyince başını yazmadığımız için getirmiyor. Bu dizilimde baştan okuyarak mı algılıyor. sanırım içerik okuması daha karmaşık.

Bana lazım diye sormuyorum sadece bilmediğim için soruyorum. Şuan ki hali işimi görüyor.

Son olarak harfler değilde rakamlar içinde bunu kullanabilir miyim?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 / Tr
A1 hücresini seçin.
Veri sekmesine tıklayın.

Kod:
=KAYDIR(Sayfa2!$A$1;KAÇINCI($A[COLOR="Red"]$[/COLOR]1&"*";MEYVE_LİSTESİ;0);;EĞERSAY(MEYVE_LİSTESİ;$A$1&"*");)
Korhan hocam, kodu bugün denedim. Bahsettiğiniz doları kaldırdım. Diğer açılır listelerde sorun çözüldü ancak şu var. İlk hücreye herhangi bir meyve seçtiğimde diğer hücrelerde yalnızca tek meyve getiriyor. İlk hücreyi boş bırakırsam aşağıdaki diğer açılır listelerde sorun olmuyor.

SS'ler

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Üstteki mesajımı güncelledim.

Formülün son bölümünde de dolar ($) işareti var. Onu da kaldırmanız gerekiyor.

Yani formülün olması gereken hali;

Kod:
=KAYDIR(Sayfa2!$A$1;KAÇINCI($A1&"*";MEYVE_LİSTESİ;0);;EĞERSAY(MEYVE_LİSTESİ;$A1&"*");)

Excel Vers. ve Dili
2016 / Tr
Üstteki mesajımı güncelledim.

Formülün son bölümünde de dolar ($) işareti var. Onu da kaldırmanız gerekiyor.

Yani formülün olması gereken hali;

Kod:
=KAYDIR(Sayfa2!$A$1;KAÇINCI($A1&"*";MEYVE_LİSTESİ;0);;EĞERSAY(MEYVE_LİSTESİ;$A1&"*");)
Eline sağlık Korhan Hocam, hallettim

Excel Vers. ve Dili
Excel 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08/01/2023
veri dogrulama harika olmuş ama vba kodlu sayfada karışıklık var

Eline sağlık Korhan Hocam, hallettim
Öncelikle şunu belirtmek isterim:
=KAYDIR(Sayfa2!$A$1;KAÇINCI($A1&"*";MEYVE_LİSTESİ;0);;EĞERSAY(MEYVE_LİSTESİ;$A1&"*");) şöyle bende çalıştı $A$1&"*");) son satıra $ ekleyerek
diger hücrelere çogaltmak için ama

SORUN: Ek dosyada 1 sayda f49 hücresine veri tanımlama yaptım ilk başta her şey ok ama sorun şöyle gelişiyor. Aynı zaman bu sayfada vba kodu var f49 hücresine veri girildigi zaman q49 hücresine otomatik tarih atıyor.

SORUN1: 1 sayfada vba kodu var ve sayfa korumalı f49 hücresine veri dogrulama yapıyorum harika google mantıgı gibi getiriyor ama sayfa kendini korumaya almadan önce f49 mesala a degeri girdigimiz zaman a ile başlayan firmaları yanda ki ok işaretine bastıgımız zaman a firması ile başlayan firmalar sıralanıyor buraya kadar istedigim gibi AMa sayfa kendini korumaya aldıgı zaman f49 hücresine A degeri giriyorum okdan liste açılmıyor başka hücreye tıklarsanız ve geri döndügünüzde f49 listeyi açıyor BUrada açılır liste korumadan etkileniyor fakat o hücreler koruma degil ama etkileniyor.

SORUN2: Ben bu işlemi bu şekilde kayıt edip çıkdıgım zaman bir daha dosyayı açtıgım zaman veri dogrulama kendini kayıt etmemiş sanki hiç böyle bir işlem yapmamışım.

İSTEK: Veri dogrulama sayfa korumaya olmadan önce ki gibi f49 hücresine A degeri girdigim zaman yan oktan firmalar sıralansın ve yaptıgım işlemleri kayır yapsın dosyayı açıp kapattıgım zaman veri dogrulama yerinde olsun

not: dosya office 2016 sorunsuz çalışırken 2010 hata veriyor bilginize vba kodlarınnı çalıştırıyor. sayfa şifresi zzz

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 2003 Türkçe
23.04.2023
iyi günler

Merhabalar,

Veri doğrulama ile herhangi bir listeyi seçip bir hücreye açılır liste yapabiliyoruz.

Peki bu liste çok uzunsa ve scrollbar ile inmek sorun ise ne yapmalıyız?

Aşağı doğru inen bir listede Veri sekmesini kullanarak, "Ara" yazan yere kelimenin içindeki birkaç harfi yazdığımız takdirde filtre yapabiliyoruz.

Bu işlevi veri doğrulama ile yaptığımız hücreye nasıl uygulayabiliriz.

Atıyorum. Sayfa2'de bir meyve listesi var bende Sayfa1'de A1 hücresine açılır liste hazırladım.

o hücreye "ELM" yazdığım anda diğer meyveleri filtreleyip Elmayı getirtebilir miyim?

ve bunun nasıl yapıldığı hakkında bilgi alabilirmiyim
Teşekkür ederim.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
merhaba daha önce bu bölüme bir soru yazmıştım yanlış yere mi yazdım acaba silinmiş sanırım Korhan Bey!

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
Ekte karşılaştığım bir sorun var çözümü için yol öneriniz nedir hocam

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
türkçe
2003
Hücreyi Otamatik Tamamlama

iyi geceler,

Ekteki örnek dosyada ana sayfada sarı renkli hücrelerde veri doğrulaması yaptım.İlgili veriler veri doğrulama yöntemi girişler sayfasından alınıyor.Benim yapmak istediğim ana sayfada sarı renkli hücrelerde manuel olarak giriş yaptığımda Örneğin :anasayfada F5 hücresine SA girdiğim zaman diğer kısmı otamatik olarak tamamlanacak.Bu konu ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim hayırlı geceler.
http://dosya.co/g7m9ctgawojl/HARİTA_ŞABLONU_PROGRAMI-1.rar.html

Excel Vers. ve Dili
türkçe
2003
Günaydın arkadaşlar,
Konu ile ilgili yardımcı olurmusunuz

Excel Vers. ve Dili
türkçe
2003
Günaydın arkadaşlar,
Konu ile ilgili yardımcı olurmusunuz

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Dosya rar dan çıkmıyor...
yeniden yükleyin.

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
hocam benim soruma da cevap verebilir misiniz?