Veri Doğrulama Listesinde "Arama Yapma"

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba syn. ormann;
özel mesajınıza istinaden oluşturduğum ekleri deneyin.
Size enyakın olanı bence "ormann-HARİTA PROGRAMI-1" dosyası.
İyi çalışmalar.

Linkler:
http://dosya.co/3o3r7ptbksov/ormann-HARİTA_PROGRAMI.zip.html

http://dosya.co/qb9u9kyejaaq/ormann-HARİTA_PROGRAMI-1.zip.html

NOT: Birebir örtüşmediği sürece sorunuzu bitmiş bir sorunun devamı yerine yeni bir başlık altında açmanız uygun olur.

Ekli dosyalar

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
hocam benim soruma da cevap verebilir misiniz?
Murat Bey;
İSTENİLEN BİLGİLER sayfasında istekleriniz anlaşılmıyor.
Örneğinizdeki K1 hangi sütunda?

Sayfa1 sayfası sanırım veri tabanınız.
Şimdi bu sayfadan/sayfada ne tür bir seçme yapmak istiyorsunuz?
Örn: aralıkta çift tıklayarak çift tıklanan satırdaki verileri diğer sayfaya almak;
boş bir sütunda herhangi bir şey yazarak boş olmayan sütunları almak;
vs...
Gibi açıklama yapın.
İyi çalışmalar.
NOT: Birebir örtüşmediği sürece sorunuzu bitmiş bir sorunun devamı yerine yeni bir başlık altında açmanız uygun olur.

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
29.06.2022
malzeme tanımı sütunundaki malzemeler bizim malzeme tiplerimiz.
ilk sıradaki BAKIR BARA 8mm 0,45Kg/m malzemesi ondan önceki sütunlara bağlıdır. kendi detaylarını veriyor.
Genel olarak istenilen kağıda girilen malzeme sevk irsaliyeleri için stok tutma programı yapacağım.
başka bir boş sayfada malzeme tanımı sütununa bakır yazdığımda bakır ile başlayan malzemeler kalsın onlardan seçeyim. seçtiğimde malzemenin aynı satırdaki diğer bilgileri de gelsin. malzeme tanımı sağ tarafındaki satırlar manuel olarak girilecektir. daha sonra ikinci satıra geçip ikinci malzeme seçimi yapılacaktır.

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
Eki inceledim. fakat biraz daha farklı olması gerekli. süz sekmesinde hazırlananlar "seçimler "sekmesinde toplanması daha güzel olmuş. süz sayfasında veri olmayacak ben j3 hücresine bakır yazdığımda veri doğrulama gibi sekme açılıp oradan bakır yazılanlardan birini seçeceğim. yanına giriş çıkış vs verileri gireceğim.
j4 hücresine geçerim. yeni bir malzeme seçerim. bu şekilde ör 10 ad. malzeme yazacağım.
daha sonra bunları gönder dediğimde 3. sayfada daha önce verilen malzeme listesinin devamı olarak kaydetsin.
Anlatabildim mi bilmiyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
türkçe
2003
Hocam çok teşşekür ederim.Ellerinize sağlık

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Eki inceledim. fakat biraz daha farklı olması gerekli. süz sekmesinde hazırlananlar "seçimler "sekmesinde toplanması daha güzel olmuş. süz sayfasında veri olmayacak ben j3 hücresine bakır yazdığımda veri doğrulama gibi sekme açılıp oradan bakır yazılanlardan birini seçeceğim. yanına giriş çıkış vs verileri gireceğim.
j4 hücresine geçerim. yeni bir malzeme seçerim. bu şekilde ör 10 ad. malzeme yazacağım.
daha sonra bunları gönder dediğimde 3. sayfada daha önce verilen malzeme listesinin devamı olarak kaydetsin.
Anlatabildim mi bilmiyorum. yardımlarınız için teşekkür ederim.
Murat Bey;
Hala açıklamalarınızda belirsizlikler var.
Eğer data sayfasından sadece J sütun verisini kullanarak açılır liste elde etmek istiyorsanız eki deneyin.
Ama diğer verilerde gerekli ise "murat_5244-MALZEME LİSTESİ" dosyası daha kullanışlı.
Bir harf yada harf grubuna göre uyan verileri süz sayfasına getirir , istediğiniz değişiklikleri yapar ve çift tıklayarak seçimler sayfasına kaydedebilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
Güzel olmuş j2 de yazdığımızı k2 de girdiğimizde olması gerekli ve seçilen malzemenin solundaki bilgileride otomatik gelecek. Sonrasında sonuca baya yaklaşmış olacağız.
Ama nasıl yapıldığını da anlatabilirseniz süper olurdu

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Merhaba;
Galiba istediğiniz sonuç bu...
Anlatıma gelince;
Bu dosyada;
DoubleClick ve sayfada işlem yapılınca tetiklenen Worksheet_Change makroları kullanıldı.
sayfanın kod bölümünde görebilirsiniz.
Eğer vba hakkında bilginiz varsa bunları analiz edebilirsiniz.
Eğer vba konusunda deneyiminiz yoksa sitedeki eğitim bölümünü inceleyerek altyapı oluşturmaya başlayabilirsiniz.
İyi çalışmalar.

Not: dosyanın gelişimine bakınca ilk dosyanın (murat_5244-MALZEME LİSTESİ.zip) zaten işinizi göreceğini düşünüyorum. (bence onu kullanın)
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016-türkçe
29.06.2022
Teşekkür ederim.Sanırım VBA ya başlamamız gerekli.
istediğim gibi oldu birtek açık mavi olan bölüm olmaması yeni malzeme tanımı sütununda k1 yazdığımda değerler aşağıda çıkmalıydı ama bu da işimi görür. sizin gibi üstada Adana da ihtiyacımız var. Saygılar

Cengiz Demir

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR (32 Bit)
05-04-2025
Hemen acilen yönetime başvurup. Kaydınızı sildirin bence..

Ben kaldım buralarda çıkamıyorum. Siz bari yol yakınken kendinizi kurtarın.. :D

ne paylaştınız ben anlamadım . bu kadar kötü olmaz bir site ya

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Eski sürümlerde liste makro ile otomatik açılıyor. Fakat arama yapılamıyor.

Ama ofisin yeni web sürümünde veri doğrulama listesinde dinamik şekilde arama yapılabiliyor. Bu durumla ilgili linki inceleyebilirsiniz.

serif_007

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
16-07-2027
Ekteki örnek dosyayı inceleyiniz.

Harici Link (Silinebilir) ; http://s6.dosya.tc/server11/nzdtza/ORNEK.rar.html
Merhabalar. Eski konuyu biraz hortlatmış olacağım fakat bu arama olayını farklı bir şekilde yapmak istiyorum.
Örneğin meyve isimleri antalya elma - aydın elma - ...........- yozgat elma ortada bir sürü şehir ve ... elma olsun ben elma yazdığımda hepsini birden görmek için formülü nasıl revize edebiliriz ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhabalar. Eski konuyu biraz hortlatmış olacağım fakat bu arama olayını farklı bir şekilde yapmak istiyorum.
Örneğin meyve isimleri antalya elma - aydın elma - ...........- yozgat elma ortada bir sürü şehir ve ... elma olsun ben elma yazdığımda hepsini birden görmek için formülü nasıl revize edebiliriz ?
Merhaba,

Bu başlık altında 11-12-34 nolu mesajları inceleyiniz..