veri doğrulamada yardım istiyorum...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Herkesese merhabalar...
excelde 1.sayfada şöyle bir tablom var.

MARKA-----GRUBU-----MODELİ
asus ----- anakart----asus01
asus--------anakart----asus02
asus---------ekrankartı--asus03
asus---------ekrankartı---asus04
intel----------anakart------intel01
intel----------anakart------intel02
intel----------ram---------intel03
intel----------işlemci------intel04

Arkadaşlar yukarıdaki tabloda gördüğünüz gibi birden fazla aynı MARKAya sahip ürün GRUBU ve o gruba ait farklı modeller var.Yapmak istediğim şu ;

excelde 2. sayfada sadece başlıkları kopyaladım ve aşağıdaki koşullarda veri doğruşlama yapmak istedim.
1.MARKA başlığının altındaki ilk hücreye tıkladığımda marka isimleri açılır liste olarak benzersiz olarak sıralanmalı.Yani açılır listede ASUS İNTEL ve NVİDA isimleri yer almalı
2.hemen MARKA sütununun yanında yer alan GRUBU sütunundaki ilk hücreyi tıkladığımda MARKA sütununda hangi markayı seçtiysem ona ait ürün grubu açılır listede yer almalı.Yani ASUS markayı seçtiysem Grubu hücresinde açılır lişstede ANAKART ve EKRAN KARTI çıkmalı.
3.Ve son olarakta MODEL isimli sütunun ilk hücresinde açılır listede MARKA ve GRUBU hücrelerinde seçilen marka ve modelin karşılığı olan modeller sıralanmalı

Umarım anlatabilmişimdir...Ben bunu veri doğrulama ile yapmak istiyorum ve bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkürler...

Altın Üyelik Bitiş Tarihi
10.04.2023
Veri doğrulamayı adımlayalım
Sayfa2 de Markalarını yazdırmak istediğin markaları tablonun dışında bir yere yaz.Şimdi adımlayalım. Tabloda marka yazdığın hüçrenin altındaki hücreyi seç
Sıra ile veri-doğrulama-ayarlar ve izin verilenden liste biçimini seç.
aynı yerde kaynak kısmına geç ve görünmesini istediğin tablo dışındaki yazmış olduğun sütundaki araba markalarını aşağıya doğru tara tamamı tıkla.
Marka altındaki hüçreyi tekrar tıkladığında açılır kutu olduğunu göreceksin.
Bu yolu takip ederek gurubu ve modelinede yapabilirsin

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
L3,M3 ve N3 hücrelerindeki verileri değiştirerek incelermisiniz.

Örneğiniz ektedir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Sayın Nadirornek ve Ali kardeşim ilginize ve emeğinize çok teşekkürederim.Gönderdiğiniz örnek üzerinden çalışmaya başladım.Takıldığım yerde tekrar rahtsızederim artık.Valla Mart 2006 'dan beri forumdaki bilgilerden yararlanarak yaptığım ve çok basit olan bir işletme işi muhasebe programını kullanıyorum.Sayenizde çevremde exceli en iyi bilen kişiyim ama daha çooookkk eksiğim var.Tekrar teşekkürler....

Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Arkadaşlar =eğer(d7>d8;1;0) formülünü açıklaması "d7 hücresi d8 hücresinin değerinden büyükse formülün olduğu hücreye 1 değerini yaz, değilse 0 değerini yaz" açıklaması gibi aşağıdaki formülü açıklarsanız sanırım formülü yorumlayıp anlamam daha kolay olacak.Daha önce indis vb...formülleri pek kullanmadığımdan yorumlamak benim çok zor oluyor.Yardımcı olacaklara şimdiden çok teşekkürler...

=E&#286;ER(SATIRSAY($G$3:G3)<=$G$1;&#304;ND&#304;S($B$2:$B$37;K&#220;&#199;&#220;K(E&#286;ER($A$2:$A$37=$L$3;SATIR($A$2:$A$37)-SATIR($A$2)+1);SATIRSAY($G$3:G3)));"")

cevaplar&#305;n&#305;z&#305; d&#246;rt g&#246;zle bekliyorum...:)