Veri Karşılaştırma

darmaduman

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 365 64bit
Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-08-2024
Üstadlar merhaba,

Siteden uzun zamandır faydalanıyorum ancak soru sormak için ilk defa üye olmam gerekti mazur görün. :)

Bu konu benim için çok önemli, ne yaptıysam, hangi fonksiyonu düşündüysem bir türlü ne mantığı oluşturabildim, ne de çözüm bulabildim.

Doküman yüklemek ücretli sanırım ama kabaca izah etmeye çalışayım:

Elimde iki adet dosya var, tarih, isim, satış, hediye ve ürün kodu başlıkları var.

Bu iki adet dosyada isimler birbirini çoğu zaman tutmuyor. Yani birinde Ahmet Özcan yazarken, diğerinde Ahmet Bey ya da Özcan Gıda yazabiliyor...

Binlerce satır olduğu için tek tek kontrol ediyorum ve artık canıma yetti. İki ayrı dosyayı nasıl eşleştirebilirim? Yani benim kontrol etmem gereken nokta satış ve hediye başlıkları; bizde ve müşterideki aynı mı diye...

Umarım meramımı anlatabilmişimdir, her türlü fikre, kolaylığa açığım. Lütfen bilginizi eksik etmeyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
19-10-2023
Öncelikle veri dosyanızın büyüklüğü yapmak istediğiniz işlemde zorluklar çıkartabilir. Aynı isimde birden fazla kişi olması yüksek olduğundan doğru kişiyi seçmek için bir kriterinizde olmalı. İsimden kelime bazlı eşleştirme ve müşteri dosyası ile daha sonra satış ve hediye kısımlarını karşılaştırmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla. Ücretsiz dosya yükleme sitelerinden birine yükleyerek örnek bir dosya paylaşırsanız daha iyi olur.

darmaduman

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe
16-08-2024
örnek dosya

Sonuç olarak iki dosyada da Ahmet Beyin satış ve hediye adetleri tutuyor mu diye merak ediyorum ya da Faruk Bey'in. Ürün kodları ile bir çalışma denedim tutmadı. Tamamı formülize olmasa bile kolaya indirgeyecek her türlü fikre açığım. Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365
19-10-2023
Veri dosyanızda en uygun seçim tarih üzerinden gitmekti. Bir formül hazırladım tarihler tutuyorsa ve ürün satış adetleri ile hediye rakamları aynıysa benzer değilse benzer değil şeklinde uyarı veriyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta iki dosyadaki hücrelerin aynı satırda olması. Dosyayı inceleyin eğer farklı bir kullanım istiyorsanız değiştirebiliriz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Kısmi eşitlik olan verilerde excelin Fuzzy Lookup eklentisini kullanabilirsiniz.

Linkte paylaşmıştım.

darmaduman

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe
16-08-2024
iki yöntemi de denedim. @statis üstadın formülleriyle biraz uğraştım ama yine de tutturamadım. bazen dosyanın birinde isim oluyor, diğerinde o satır olmuyor vs. karışıyor yani. belki dedim stok kodunu baz alırım ama az önce dediğim gibi diğer gelen dosyada o satır yoksa yine formül patlıyor. bu işin yolun yok sanırım, angarya olarak binlerce satırı kontrole devam. emek, fikir veren herkese sonsuz teşekkür ederim abiler.