Veri sorgulama

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
Ekte sunduğum dosyadan "en sonuncu denemesinin değeri 0 olan seri noları" çekmek istiyorum. ( Böyle yüzlerce seri no var, bunlar sadece örnek)
Bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinicem.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
Makro haricinde en kısa çözüm Autofilter uygulamak. Ekte bir dosya var. Umarım işine yarar.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Dosya ekte.

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
1. Ama sonuncu denemesi 1 olan 3 seri nosu var onu göremiyorum. Yani tüm seri noları ayrı ayrı düşünmek gerekiyor
2. ayrıca sonuncu denemesi 0 olanlar lazım.2 seri nosunun sonuncu denemesinin değeri 0 değil.

Son düzenleme:

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Sayın umutoskans. Sizin sorunuzda "en sonuncu denemesinin değeri 0 olan seri noları" açıklaması var. Ben bundan Değeri sıfır olanları filtrele/ayır/raporla olarak algıladım.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
1 rakamaı Kaçıncı Deneme kolonunda yr almakta. Değer olarak sıfır ile bağlantısı nasıl oluyor ?

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
1. Evet en sonuncu (örnekte 3. deneme) denemesinin değeri 0 olanları istiyorum ama seri noya göre ayrılmalılar. Yani değeri 0 ve deneme sayısı 3 olanların (deneme sayısı en büyük) seri numaraları lazım. Bu durumda B ve C seri numaralarını (seri numaraları 1,2,3 yerine sırasıyla A,B,C diye değiştiriyorum.) benim ayrı bir kolonda veya sayfada görmem lazım.
Umarım derdimi anlatabilmişimdir.

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Yani 3. denemesi 0 olanları mı ayıklamalı ?

baydeniro

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2016
20-02-2025
Umutozkans. Anladığım kadarıyla bir çözüm hazırladım. Umarım işine yarar.

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
Dün cevap yazamadığım için kusura bakma.
Evet 3. denemesinde değeri 0 olan seri numaralar lazım.

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
Evet ama şöyle şartlar da var:
1.Tabloda deneme sayısı 4,5,6.... olabilir ve sonuncu denemesinde değeri 0 olamayanlar seri nolar olabilir. Onlar işe yaramaz. Benim verdiğim sadece örnek bir tablo.
2. Hücre içindeki değerler sadece 0 diye değil. Asıl tabloda JCA:0 diye yazıyor.
3. En iyisi ben orjinal tabloyu göndereyim. Orjinal tabloda da gözüktüğü gibi deneme sayısı=tracalinstitu, Değer=JCA , seri no=seri no ve ayrıca arı bir sorun olarak hepsi aynı hücrede.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Verileriniz başında ve sonunda boşluklar var bunlar sorun oluşturuyor.Boşlukları giderdikten sonra bir şablon hazırladım.

Örneğiniz ektedir.

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
Çok sağolun ama kendimi iyi anlatamadım. Deneme sayısı yani tracalnsuti 'si 5 olup JCA'sı 0 olan da var.
Ben aslında deneme sayısı en büyük (3 sadece o seri no serisinde en büyük) olupta JCA sı 0 olanları çekmek istiyorum.
Yani aynı seri nolar içinde tracalnsuti en büyük VE JCA:0 olacak.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Üstte size sordum 3 denemesi sıfır olanlarmı dedim. Sizde evet dediniz.Tam olarak düzenli bir liste hazırlayın. Nelerin olması istediğiniz açıkca belirtin. Hangi değerler lazım hangileri alınacak,hangileri alınmayacak ve son liste nasıl gözükecek yani listelendiği zaman nasıl gözükmesi gerekecek onlarıda belirtiniz. Çünkü tahmine göre çözüm üretmek zorunda kalıyoruz.

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
Aslında hepsi bu listeye filan gerek yok.Şartları bir daha yazayım

1.Aynı seri nolar içinde JCA'sı 0 VE tracalnsuti'si en büyük olan ları istiyorum.
2. Eğer aynı seri nolar için de tracalnsuti'si en büyük olan seri nonun JCA 'sı 0 değilse o seri no işe yaramaz.
3. Sonuçta seri no yu çekmek lazıım ama dediğim koşullara göre.
4. Eke açıklayıcı bir liste koydum.
5. Formullerin ne anlama geldiğini de açıklarsanız sevinirim.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Örnek dosya ektedir.

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
Bu sefer tamam ama sorun bitmiyor çünkü orijinal dosyada gördüğünüz gibi veriler tek bir hücrede sıkışık. Yani sizin "bak" komutları filan gerekiyor.
Sorun 2: Ayrıca istenilen seri numaraları değil onlara E sutununda atanan rakamlar çıkıyor halbuki direkt seri noyu vermesi lazım.
Sorun 3: Komutların ne işe yaradığını da söylerseniz ezbere iş yapmam ve sizi de bu kadar yormam.

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Aslında hepsi bu listeye filan gerek yok.

Size tüm verileriniz ile ilgili bir dosya ekleyin demiştim ama siz listeye filan gerek yok dediniz.

Ayrıca istenilen seri numaraları değil onlara E sutununda atanan rakamlar çıkıyor halbuki direkt seri noyu vermesi lazım

Bu kısımı açınız, anlamadım çünkü.

Excel Vers. ve Dili
MS Excel-Access 2000
1. Eklemiştim zaten üst satırlarda ama gene ekleyeyim.
2. Sizin sunduğunuz çözümde E sutununa atanan rakamlar bir yere yazılacak ama o rakamlardan böyle yüzlerce olacak ve tekrar onları karşılaştırmam gerekecek. Ayrıca bu çözümde G nin "istenilen seri no değer"i 2 halbuki 2 değeri C' ye denk geliyor (hücre:E14) . Bu durumda böyle yüzlerce rakamdan oluşan "istenilen değerler" muhakkak istenmeyen durumlara da denk gelicek.
3. Eğer direkt olarak seri noyu yazdırırsanız böyle sorunlar olmaz.
4. Lütfeeeen kod açıklamalarını da unutmayın.