verileri hücre içeriğindeki değer üzerinden kaydetmek mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
merhabalar , aranıza yeni katıldım. çözümünü aradığım şeyi forumda aradım ama belki de nasıl tanımlamam gerektiğini tam bilemediğim için bulamadım. sizden ricam, yapmak istediğim şeyin ne olduğunu anlatsam yardımcı olabilir misiniz ?

umarım konuyu doğru yere açıyorumdur.

sorum :

excelde giriş ve çıkışların takip edildiği bir tablo var ve burada günlük olarak hem girdi ve hem de çıkış kısımları var. ve 7 günlük bir süre sonunda tabloda hem girdilerin hem de aynı ürün için çıktıların toplamları yazdırılarak karşılaştırma yaptırılmaya çalışılıyor. yani girdi toplam ve çıktı toplam kolonlarından hemen sonra kalan kolonu var ve burada girdi-çıktı = kalan formülü uygulanıyor. buraya kadarki kısmı kolay.

benim sorum, eğer datayı hücre içeriğindeki isim üzerinden tutmak istersem bunu nasıl yapabilirim?

örnek:

malzemeler kolonu örneğin 20 satırlık ve her bir hafta bitiminde diğer haftaya geçerken malzeme isimleri değişiyor. yani "ürün gövde" isimli kayıt önceki hafta 3. sıradayken diğer hafta 7. sırada olabiliyor. bu nedenle de atama direk hücreye değil de ismin kendisine yapılmalı. yani bilgisayar ürün gövde ismini her nerede görürse görsün (listede tabii ki) yazdırırken, ne kadar "ürün gövde" isminde kayıt varsa bunların toplam sayısını ayrı bir yerde yazdırsın istiyorum.bu da bana bir döküm sağlayacak.

kayıtların 20 satır olmasının sebebi, 70 civarında farklı kayıttan bir hafta içinde en fazla 20 tanesinin giriliyor olması.sıralamanın değişmemesi için her bir haftaya 70 kayıtlık bir tablo oluşturmak pek mantıklı değil.

bunun için de kayıtlar her hafta değişen bir sırada giriliyor.

sorunum listedeki ürün isimlerini tanıtarak bunlara yönelik toplam (kümülatif) değerlerin ayrı bir yerde tutulması işini nasıl yaptırırım?

yardımlarınız için teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Aramıza hoşgeldiniz. Sorunuzun daha net anlaşılabilmesi için örnek bir dosya üzerinde sorunuzu ve görmek istediğiniz sonucu belirtirseniz daha hızlı cevap alabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
sorunumla ilgili dosya ekte,

tek sorun kayıtlar girilirken her hafta başka bir sırada giriliyor olması bu nedenle de formülün hücreye değil de hücre içeriğine atanması gerekiyor. excelde bu şekilde bir imkan var mı tam bilmiyorum. her bir şirkete ait rapor sayfalarında giriş ve çıkış toplamlarıyla birlikte son durumun (kalan) görünmesini istiyorum ama nasıl olacak bilmiyorum, aynı sayfa içerisinde ayrı bir yerde de sıralanabilir.

ilginiz ve yardımlarınız için teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Dosyanızı lütfen önceki sürümlere uygun şekilde eklermisiniz.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Örneğiniz açılmıyor.
Ama tanımlamanıza göre EĞERSAY ile veri miktarını , TOPLA (Dizi Formülü) ile birden fazla kriter kıyaslaması yaparak toplam alabilirsiniz.
Örneği İnceleyin. Kendi tablonuza göre uyarlama yapabilirsiniz.

Seyit Tiken

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Excel : 2010
Açıklamalarınızdan yola çıkarak, örnek niteliğinde bir dosya hazırladık. Kendinize uyarlayınız.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
afedersiniz, sanırım versiyon uyumunu dikkate almamışım. şirketteki tüm ofis bilgisayarlarında 2007 office yüklü, eski versiyonlara uyumlu hale nasıl getirebilirim acaba dosyaları ?

seyit bey , muygun ve cost_control, dosyaları inceledim ama pek bişey anlamadım. yardımlarınız için teşekkürler.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Dosyayı farklı kaydet dedikten sonra Kayıt Türü kısmından eski versiyonları temsil eden seçeneği seçerek yapabilirsiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Selamlar,

Aşağıdaki formülleri denermisiniz.

a şirketi aylık rapor sayfasında;

D4 hücresine ;
Kod:
=ETOPLA('a şirketi'!C:C;C4;'a şirketi'!V:V)
E4 hücresine ;
Kod:
=ETOPLA('a şirketi'!C:C;C4;'a şirketi'!W:W)
F4 hücresine ;
Kod:
=ETOPLA('a şirketi'!C:C;C4;'a şirketi'!X:X)
Diğer sayfayıda bu mantıkla sanırım kendiniz düzenleyebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
excel 2007
cost_control hocam çok teşekkür ederim, gerçekten cuk oturdu, tam ihtiyacım olan şeydi. yardımlarınız için çok sağolun. konuma cevap yazan ve problemimi çözmek için kafa yoran herkese çok teşekkürler. sizlerle birlikte bulunmaktan çok mutlu oldum. :mrgreen: