Verilerin Statü ve Cinsiyete göre diğer sayfaya taşınması

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
04-01-2026
İyi geceler, 1 nci sayfada verileri olan tablodan 2 nci sayfadaki farklı bir tabloya; Bölgelere, statüye ve cinsiyete göre bilgi almak istiyorum, topla.çarpım uygulanabilir diye düşündüm ama ben doğru formülü bulamadım, teşekkür ederim, saygılarımla.

NOT ;

Tablo Sayfası B31 hücresi'nde aşağıdaki formül var,

=TOPLA.ÇARPIM(--(Bilgiler!C2:C13=Tablo!B29);--(Bilgiler!E2:E13=Tablo!B30))

Bu formüle ilave yapılarak "Bölgelere" göre de veri almak arzulanmaktadır.

Son düzenleme:

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
Ekli dosyayı inceleyin
Not: gereksiz olan tablonun birini ve ilgili ilave sütunu silebilirsiniz.

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
Slm.
Ekli dosyayı inceleyin
Not: gereksiz olan tablonun birini ve ilgili ilave sütunu silebilirsiniz.
Sayın muygun, teşekkür ederim, iki seçenekli çözümünüz, öğrenmem açısından da çok yararlı oldu, sağolun varolun, saygılar sunarım.

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
04-01-2026
:hihoho: işine yarar umarım
Sayın hakemim, Adı ve Soyadı yerine "statüsü" olsun arzulamıştım, olabilir ise bu tabloya "statü" de eklenebilir mi, yada adı soyadı yerine statü gelebilir mi ? Teşekkür ederim, saygılarımla.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sayın muygun,

Bu konuda yapmış olduğunuz çözümü kendi dosyama uygulamaya çalıştım; fakat ufak bir hatayla karşılaşıyorum. Hata da şudur ki; belirttiğim 3 kritere göre taşıma yapıp toplamıyor tek kritere göre topluyor.

Ekteki dosyadan ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz. Daha ayrıntılı anlatmak gerekirse 3010 kodlu mağazadan 07.04.2008 tarihinde 13447 nolu personel kaç satış yapmış toplamını almak istiyorum fakat tüm satış toplamını verşyor. Formüle bakıp nerede bir hata veya eksiklik olduğunu söylerseniz sevinirim.

usta07

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Sayın kacik,
Sanırım istediğiniz pivot table ile çözülür.
dosyanız ektedir.
kolay gelsin selamlar iyi çalışmalar.

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sayın usta07,

Vemiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. Yararlı bir çözüm; fakat dosyada yapmak istediğim şeyler bu kadarla sınırlı değil. Toplam satış adetini bulduktan sonra bunu belli katsayılarla çarpıp kendi içlerinde 3 veya 4 ayrı grupta toplamam gerekiyor.

Bunu da klasik =topla formülü ile yapabilirim; fakat çalışan kişi sayısı her gün aynı olmuyor. Bazen 20, bazen 5 bazen de 25 gibi değişik sayılar olduğu için her daim formülü yenilemem gerekiyor. Bu da oldukça büyük zaman kaybına neden oluyor. O yüzden benim vermiş olduğum kriterlere göre kaç tane olduğu sayıp toplaması araya girenlerin standart tabloyu bozmasını engelliyor.

Bu yüzden muygun arkadaşın formülünü kullanmayı tercih ettim. Özet tablo daha kolay olmasına rağmen araya girecek olan ufak bir bilgi ile değişebildiğinden hata olasılığı çok yüksek oluyor.

Bu duruma bir çözümünüz varsa müteşekkür olurum. İyi çalışmalar.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.
1-Formüller dizi formülü olduğu için formül satırında iken CTRL+SHİFT+ENTER tuşlarına birlikte basarak formülünüzün {} parantezleri içine girmesini sağlayın.
2-birleştirilmiş hücredeki bilgi referans alındığı için formülü grup halinde kopyalayın(örn:B7:H15 aralığı) ve sağa doğru (I7 hücresine) yapıştırın.
İyi çalışmalar.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2003 türkçe
Sayın muygun,

Teşekkürler şu anda fonksiyon harika çalışıyor.