virgül

Excel Vers. ve Dili
2003 excel visual basic
ii akşamlar arkadaşlar ve üstadlar benim problemim ekteki dosyada geçen rakamları toplayamam yani hücredeki değerler metin olarak atandığı için sayıya çevrilemiyor yani hiçbir şekilde müdahale edemedim tek ricam bu değerleri sayıya nasıl çevirebilirim formülle ya da makro ile...şimdiden teşekkür ederim ve ii akşamlar dilerim

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
Hücre değerini 1 ile çarparsanız, değer sayıya dönüşür.

Rakamlardaki nokta ve virgülleri kaldır. Hücre biçimlendirmeden Ondalık basamağını 2 olarak ayarla,illaki binlik ayracını da kullanmak istiyorsan yine hücre biçimlendirme/sayı'daki binlik ayraç seçeneğini işaretle,sizin dediğiniz gibi biçimi metin olarak düzenlenmemiş.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
Sorununuzu şu şekilde giderebilirsiniz. Sanırım sayıları hücrelere yazarken format hatası olarak giriyorsunuz. Yani siz hücre biçimlendirmeden binlik ayıracını işaretlemişsiniz ve örnek olarak B3 hüçresindeki değerinizi ele alalım..

Sizin yazış şekliniz 5,526.50 şeklinde ama siz binler hanesindeki 5 rakamından sonra virgülü sanırım kendiniz koymuşsunuz. Bunu gidermek için sadece küsürat değerleri için virgül kullanınız. Yani şu şekilde ;

5526,5 (Aynen bunu yazın)

Şeklinde yazsanınz bile Excel bunu otomatik olarak tanıyarak 5,526.50 şekline dönüştürecektir. Umarım sorununuzu doğru anladım ve izahat yapabildim. sevgiler...

Excel Vers. ve Dili
2003 excel visual basic
ne yazık ki

sn mesleki o kadar excelim var :) ayrıca bir hücreyi ancak "sayı" ise çarpabilirsiniz.hiç denediniz mi ?
sn tufan hücredeki nokta ve virgülleri nasıl kaldıracağız acaba.
sn geren ben bu değerleri elle girmiyorum.
arkadaşlar sağolun (yanlış anlamayın) hiçbir cvp sorunu çözmedi bunu ben elle değil programdan atıyorum.bu çevrimi bir öğrenebilirsem bundan sonraki excel sayfalarımda bunu kullanacağım...
ben bunu çok uzun formülasyonlarla yaptım fakat tekrar sildim nedeni ise dosya boyutunun aşırı büyümesiydi örnek
+eğer((uzunluk(değer)=8);soldan(değer;1);sağdan(değer;1).
bana yardımcı olabilecek bir arkadaşım varsa ne mutlu bana ii çalışmalar...

Son düzenleme:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Merhaba.
Dosyayı ekte yolluyorum.
Eğer verileri elle değilde bir makro vasıtası ile giriyorsanız.girdiğiniz hücreyi *1 ile çarpın.Örnek cells(2,"B").value=textbox1.value*1
tabiiki textbox' girilen değer sayısal olmalı.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
30-11-2022
Değere çevireceğiniz alanı seçip aşağıdaki makroyu çalıştırırsanız belki istediğiniz çözüme ulaşabilirsiniz.

Kod:
Sub DeğerÇevir()
On Error Resume Next
Selection.Replace What:=".", Replacement:=",", LookAt:=xlPart, _
        SearchOrder:=xlByRows, MatchCase:=False, SearchFormat:=False, _
        ReplaceFormat:=False
For Each alan In Selection
If alan.Value > 0 Then alan.Value = alan.Value * 1
Next
End Sub

Excel Vers. ve Dili
2003 excel visual basic
sağdan 2.karakter vb.

arkadaşlar ve üstadlar biliyorum çok sktım ama sorunumu çözdüm sayılır fakat son bir yerde takıldım :) noktadan önceki ve virgülden sonraki rakamı buldum fakat ortadaki rakamı bulamadım.formülü bir türlü yazamadım.örneğin:
52,523.87 değerini şu şekle çevirebiliyorum 52.000,87 ama ortadaki rakam sap gibi kalıyo
"523" rakamı (sözüm meclisten dışarı) :).onun için ne yapabilirim?
yardımcı olursanız sevinirim.dosya ektedir...

Excel Vers. ve Dili
2003 excel visual basic
şükürler olsun

şükür başardım :hihoho: isterlerse ünlem koysunlar aralarına :) başardım vallahi gs'nin uefa'yı almasında bu yana bu kadar sevinmemiştim...

Mahmut Kök

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2007 - Türkçe
sn mesleki o kadar excelim var :) ayrıca bir hücreyi ancak "sayı" ise çarpabilirsiniz.hiç denediniz mi ?
"ayrıca bir hücreyi ancak "sayı" ise çarpabilirsiniz.hiç denediniz mi ?" derken ne demek istediğinizi tam anlayamadım; galiba o kadar excelim yok. :)