visual basic formülünü anlamak

Excel Vers. ve Dili
office xp 2004
yardımcı olursanız sevinirim tek başıma işin içinden çıkamadım zaman azalıyor.acil yardım şimdiden teşekkür ederim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Bence dosyanızda aşağıdaki kodu deneyin.

Kod:
Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Intersect(Target, [a:a]) Is Nothing Then Exit Sub
Target.Offset(0, 4).Value = IIf(Target = Empty, Empty, "=C" & Target.Row & "-D" & Target.Row)
End Sub

Excel Vers. ve Dili
office xp 2004
teşekkür ederim

ama veri kendisiyle değil sonuç yazılan bir önceki hücre ile yapması gerekiyordu bu konuda da yardımcı olursanız ben burada bekliyor olacağım ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Verdiğim kod A sütununa tarihi yazdığınızda E sütununa C ve D sütunlarının farkını alan formülü yazmaktadır. anladığı kadarı ile siz E sütunundaki toplamları yazmasını istiyorsunuz bu durumda aşağıdaki kodu deneyin. Eğer yine hata varsa örnek dosyanızda olması gereken verileri doğru hücrelere yerleştirerek tekrar ekleyin.

Kod:
Target.Offset(0, 4).Value = IIf(Target = Empty, Empty, "=E3+E" & Target.Row - 1)
End Sub

Excel Vers. ve Dili
office xp 2004
teşekkür ederim

ben anlatamadım kusura bakmayın her tarih girişinde ya alacak yada borç sütununa veri girişi yapılıyore : girilen veri alacak ise (son bakiyeyle +) , (borç ise son bakiye ile -) sonucunu vermeli.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Aşağıdaki şekilde deneyin.

Kod:
Target.Offset(0, 4).Value = IIf(Target = Empty, Empty, "=E" & Target.Row - 1 & "-D" & Target.Row & "+C" & Target.Row)
End Sub

Excel Vers. ve Dili
office xp 2004
teşekür ederim

budur işte oh be içim rahatladı sıra bunu çözmeye geldi. bu saatte sizi yordum kusura bakmayın inşallah bende bu tip problemleri sizin gibi çözebilirim.

Excel Vers. ve Dili
office xp 2004
visual basic

vb te formül yazarken kullanılan noktalama işaretlerinin ve diğer işaretşerin anlamlarını nasıl öğrenebilirim bunun bir yolu varmı öğrenenler nasıl öğreniyor?
yardımcı olursanız sevinirim.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Noktalama işaretlerini amacı kullanıldığı yere göre değişir, bunları açıklayan bir kaynak ben bilmiyorum. En iyi yol, kodlamaları inceleyerek kullanım amacını keşfetmektir. Bol pratik sonunda bu konuda zaten göz aşinalığı oluşuyor. Makro ve Kod yazma ile ilgili temel bilgilere EXCEL DERSANESİ başlığından ulaşabilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
office xp 2004
teşekkür ederim

cevap verdiğiniz için teşekkür ederim