web buton sorunu

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
22-12-2019
1558834015314.png

Bu ekranda butona tıklatmak için
ie.document.getElementsByClassName("cstree-last cstree-leaf")(0).Click
kodunu kullanıyrum fakat çalışmıyor neden olabilr?

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Verileri aldığınız sitenin URL'i olmadığı için deneme şansım yok ama, sanki söz konusu nesnenin Class'ı ayrıca Class' landırılmış gibi ...

Kodu aşağıdaki gibi deneyin, bakalım ne olacak ... ?

Kod:
ie.document.getElementsByClassName("cstree-last")(0).Click
.

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Verileri aldığınız sitenin URL'i olmadığı için deneme şansım yok ama, sanki söz konusu nesnenin Class'ı ayrıca Class' landırılmış gibi ...

Kodu aşağıdaki gibi deneyin, bakalım ne olacak ... ?

Kod:
ie.document.getElementsByClassName("cstree-last")(0).Click
.
Olmadı maalesef :(

Fakat farklı bir yöntemle çözdüm.

Kod:
For Each B In .document.getElementsByTagName("a")
If B.innertext = "Vergi Levhası Bilgileri" Then B.Click
Next

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Aslında şimdi fark ettim .... "li" elementinin zaten "click" olayı olmaz.

Ama, "Class" konusunda yukarıda dediğimi kontrol etmek için aşağıdakini dener misiniz?

Kod:
msgbox ie.document.getElementsByClassName("cstree-last")(0).id
.

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Aslında şimdi fark ettim .... "li" elementinin zaten "click" olayı olmaz.

Ama, "Class" konusunda yukarıda dediğimi kontrol etmek için aşağıdakini dener misiniz?

Kod:
msgbox ie.document.getElementsByClassName("cstree-last")(0).id
.
1558860902169.png
Mesaj bu şekilde. Dediğiniz gibi

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Evet, mesajda doğru ID gelmiş..... Dediğim gibi, söz konusu "li" elemanı 2 defa Class edilmiş....

.

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
O hâlde benim bulduğum çözüm dışında alternatif yok gibi görünüyor

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
For-Next döngüsüne gerek kalmadan yapılır aslında ..... ama URL olmadığı için deneme şansım yok.

.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Bu arada; aşağıdaki linkte yer alan, 1 Nisan 2019 tarihinde açmış olduğunuz konu benim gözümden kaçmış....

https://www.excel.web.tr/threads/babs-mutabakat-dosyasi-mail-goenderme-xml-olusturma.179271/#post-985356

Ücretli olduğunu yukarıdaki linkte bahsettiğiniz dosyanın XML hazırlama bölümünde, sanırım aşağıdaki linkte 5 sayfa uzunluğunda yer alan ve toplam 84 adet mesaj içeren 20 Aralık 2018 tarihli konuda, talebiniz üzerine hazırladığım dosya(lar) dan alıntılar var gibi geldi.

https://www.excel.web.tr/threads/xml-dosyasi-duezenleme-ve-yine-xml-formatinda-kaydetme.176825/

Son haline getirilmiş olan dosyadaki prosedürlerin herbirinin (dosyada 12 adet Procedure ve Function var) en üstünde aşağıdaki gibi bir açıklama metni vardır;

Kod:
Private Sub Create_XML()
    'Haluk - 23/12/2018
    'E-posta:sa4truss@gmail.com
    '
Bu metin; hem ilerde ben kodu incelerken ne zaman hazırlamışım onu görmek için, hem de dosyayı inceleyen bir başkası kodları kim ve ne zaman hazırlamış...... o kişiyi bilgilendirmek ve kendisi başka bir projede kullanacaksa, bu bilgiyi de kendi projesine eklemesi içindir.

Örneğin, yine aynı dosyadaki başka bir prosedürün başlangıcında şöyle bir açıklama metni vardır;

Kod:
Function ValidateFile(strFile As String, ByRef Status As Boolean, ByRef Msg As String)
    'Early Binding olarak          : Veysel Emre - 23/12/2018
    'Late Binding olarak           : Haluk -       23/12/2018
    'ByRef Status ve Msg ilaveleri : Haluk -       25/12/2018

Yukarıdaki metinden de anlaşılacağı gibi; söz konusu Function@veyselemre hazırlamış veya fikir babası kendisiymiş, ben de daha sonraki bir tarihte hangi değişikliği yaparak revize etmişim, onu belirtmişim.... Olay, bundan ibarettir.....

Ama sizin tanıtım görselinizde bu linke referans verilmemiş, size yardımcı olmaya çalışan veya fikir/öneri veren kişilerden; ben, @Zeki Gürsoy , @Erdem_34 , @veyselemre , @Ömer BARAN hiç kimseden bahsedilmemiş. Doğrusu yadırgadım....

O zaman, aklıma şu geliyor ...... bu gün açtığınız konuda bahsettiğiniz web sayfasındaki butona tıklamayla ilgili probleminizi çözseydik, sizin başka bir ücretli dosya tanıtımınızda yine benzer bir durumla karşılaşacak mıydık acaba?

Bu yazdıklarım yukarıda ismini verdiğim diğer kişileri bağlamaz, onların adına görüş belirtmiyorum. Benim şahsi düşüncelerimdir....

.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Bu arada; aşağıdaki linkte yer alan, 1 Nisan 2019 tarihinde açmış olduğunuz konu benim gözümden kaçmış....

https://www.excel.web.tr/threads/babs-mutabakat-dosyasi-mail-goenderme-xml-olusturma.179271/#post-985356

Ücretli olduğunu yukarıdaki linkte bahsettiğiniz dosyanın XML hazırlama bölümünde, sanırım aşağıdaki linkte 5 sayfa uzunluğunda yer alan ve toplam 84 adet mesaj içeren 20 Aralık 2018 tarihli konuda, talebiniz üzerine hazırladığım dosya(lar) dan alıntılar var gibi geldi.

https://www.excel.web.tr/threads/xml-dosyasi-duezenleme-ve-yine-xml-formatinda-kaydetme.176825/

Son haline getirilmiş olan dosyadaki prosedürlerin herbirinin (dosyada 12 adet Procedure ve Function var) en üstünde aşağıdaki gibi bir açıklama metni vardır;

Kod:
Private Sub Create_XML()
    'Haluk - 23/12/2018
    'E-posta:sa4truss@gmail.com
    '
Bu metin; hem ilerde ben kodu incelerken ne zaman hazırlamışım onu görmek için, hem de dosyayı inceleyen bir başkası kodları kim ve ne zaman hazırlamış...... o kişiyi bilgilendirmek ve kendisi başka bir projede kullanacaksa, bu bilgiyi de kendi projesine eklemesi içindir.

Örneğin, yine aynı dosyadaki başka bir prosedürün başlangıcında şöyle bir açıklama metni vardır;

Kod:
Function ValidateFile(strFile As String, ByRef Status As Boolean, ByRef Msg As String)
    'Early Binding olarak          : Veysel Emre - 23/12/2018
    'Late Binding olarak           : Haluk -       23/12/2018
    'ByRef Status ve Msg ilaveleri : Haluk -       25/12/2018

Yukarıdaki metinden de anlaşılacağı gibi; söz konusu Function@veyselemre hazırlamış veya fikir babası kendisiymiş, ben de daha sonraki bir tarihte hangi değişikliği yaparak revize etmişim, onu belirtmişim.... Olay, bundan ibarettir.....

Ama sizin tanıtım görselinizde bu linke referans verilmemiş, size yardımcı olmaya çalışan veya fikir/öneri veren kişilerden; ben, @Zeki Gürsoy , @Erdem_34 , @veyselemre , @Ömer BARAN hiç kimseden bahsedilmemiş. Doğrusu yadırgadım....

O zaman, aklıma şu geliyor ...... bu gün açtığınız konuda bahsettiğiniz web sayfasındaki butona tıklamayla ilgili probleminizi çözseydik, sizin başka bir ücretli dosya tanıtımınızda yine benzer bir durumla karşılaşacak mıydık acaba?

Bu yazdıklarım yukarıda ismini verdiğim diğer kişileri bağlamaz, onların adına görüş belirtmiyorum. Benim şahsi düşüncelerimdir....

.
Haluk bey merhaba,
O konuda coğu mesajımda kimden destek aldığımı iletiyorum. Webden bilgi alma vs. konularında sizden ve Halit3 kullanısından aldığı bilgilerle çok dosya hazırladım. Kimsenin hakkını yiyemem.
Kaldı ki art bir niyetim olsa idi bahsettiğiniz bilgileri silmesini de bilirdim.

Hazırladğı babs dosyasında % 90ı kendim hazırladığım araştırdığım kodlarla yaptım.
Açtığım xml oluşturma kodlarına bakabilirsiniz.
Farklı kodlar göreceksiniz.
Bu sitede kimsenin hakkı ödenmez benim için. Fakat böyle düşünmenize gerçekten üzüldüm. :(

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Bu konuyla ilgili de zaten alternetif bir çözüm bulduğumu iletmiştim. Tüm olasılıkları denedim buraya mesaj yazdıktan sonra.Döngüye alma dışında farklı bir çözüm bulamadım. Şimdi farklı bir sorum olacaktı. Şimdi siz böyle düşünüce ne yapacağımı şaşırdım.

Haluk

𐱅𐰇𐰼𐰚
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Özel kişi
Sn. Acar,

Ben yayınladığınız videoyu gördükten sonra mesajımı yazdım ve gördüğüm kadarıyla da en azından o mesajınızda, diğer konuya bir referans vermeniz gerekirdi diye düşünüyorum.

.

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Sn. Acar,

Ben yayınladığınız videoyu gördükten sonra mesajımı yazdım ve gördüğüm kadarıyla da en azından o mesajınızda, diğer konuya bir referans vermeniz gerekirdi diye düşünüyorum.

.
O konuda kesinlikle haklısızınız. Gerekli düzeltmeyi yapacağıma emin olabilirsiniz. Ben yapmış olduğum dosyalarımın çoğunu buradan örnek kodları uyarlayarak hazırladım. Daha da cevap bulamadıklarımı yabancı sitelerden aldım.

Excel Vers. ve Dili
OFFİCE 2010- TÜRKÇE
22-12-2019
Dosyamla ilgili bir öneri almak istiyorum sizlerden. Sizce "webbrowser" kullanışlı mıdır?

Farklı pclerde çalışmama vs leri de göz önünde bulundurursak :)

1558896386858.png