Soru whatsapp.web URL (Telefon Numarası) kontrolü

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba Üstadlarım,

15 yıllık bir hizmet sektörüyüz. 5binden fazla müşterimiz bulunuyor.
Müşterilerimize düzenlediğimiz kampanyalar hakkında Chorome Browser ile whatsapp.web'ten mesaj atıyoruz.

Excel'de A kolonuna telefon numaralarını, B kolonuna göndereceğimiz mesaj metnini yazıp, For/cels(i,1)/cels(i,2) döngüsü
ile beraber SendKeys ve TimeValue kodlarını da kullanarak mesaj atabiliyorum.

Ancak bazı müşterilerimiz telefon numaralarını iptal etmişler muhtemelen yeni numara almışlar ki o numara artık kullanılmıyor.
Kullanılmayan telefon numarası var ise "URL yoluyla paylaşılan telefon numarası geçersiz." şeklinde hata alıyorum.
İptal edilen telefon numaraları azımsanmayacak kadar çok oluyor.

Yapmak istediğim URL'yi önce kontrol ederek, geçersiz telefon numaralarında C kolonuna cels(i,3) ile
"Geçersiz Telefon" yazdırarak, Next i ile sonrakine geçmek. Yada Exit Sub yapmak.

Tüm gece aradım ama bu URL'yi kontrol edebilen bir kod bulamadım.
İnternetten veri çeken ve selenium kitaplığı gibi kodlar gördüm ama tam olarak işin içinden çıkamadım.
Çokta profesyonel vba bilgim yok açıkçası. Bizimkisi el yordamı.

Link örneği aşağıdaki gibi. Telefon numarasını bulamaz ise hata veriyor.
ActiveWorkbook.FollowHyperlink Address:="https://web.whatsapp.com/send?phone=+905000000000&Text=Merhaba"

URL kontrol eden bazı kodlar buldum ama, bu kodlar hiç açılmayan veya yasaklı girilmeyen siteleri kontrol ediyor. (404 hatası vb.)
Benim linkimde "https://web.whatsapp.com" kısmında hata olmadığı için açılıyor, ancak telefon numarasını bulamıyor.

Link içinde bulunan telefon numarası ile beraber URL kontrolü yapabilen kod yazabilirmiyiz?

Teşekkürler.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Belki aşağıdaki komut ile sorunu aşabilirsiniz.

On Error Resume Next