Soru whatsapp.web URL (Telefon Numarası) kontrolü

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba Üstadlarım,

15 yıllık bir hizmet sektörüyüz. 5binden fazla müşterimiz bulunuyor.
Müşterilerimize düzenlediğimiz kampanyalar hakkında Chorome Browser ile whatsapp.web'ten mesaj atıyoruz.

Excel'de A kolonuna telefon numaralarını, B kolonuna göndereceğimiz mesaj metnini yazıp, For/cels(i,1)/cels(i,2) döngüsü
ile beraber SendKeys ve TimeValue kodlarını da kullanarak mesaj atabiliyorum.

Ancak bazı müşterilerimiz telefon numaralarını iptal etmişler muhtemelen yeni numara almışlar ki o numara artık kullanılmıyor.
Kullanılmayan telefon numarası var ise "URL yoluyla paylaşılan telefon numarası geçersiz." şeklinde hata alıyorum.
İptal edilen telefon numaraları azımsanmayacak kadar çok oluyor.

Yapmak istediğim URL'yi önce kontrol ederek, geçersiz telefon numaralarında C kolonuna cels(i,3) ile
"Geçersiz Telefon" yazdırarak, Next i ile sonrakine geçmek. Yada Exit Sub yapmak.

Tüm gece aradım ama bu URL'yi kontrol edebilen bir kod bulamadım.
İnternetten veri çeken ve selenium kitaplığı gibi kodlar gördüm ama tam olarak işin içinden çıkamadım.
Çokta profesyonel vba bilgim yok açıkçası. Bizimkisi el yordamı.

Link örneği aşağıdaki gibi. Telefon numarasını bulamaz ise hata veriyor.
ActiveWorkbook.FollowHyperlink Address:="https://web.whatsapp.com/send?phone=+905000000000&Text=Merhaba"

URL kontrol eden bazı kodlar buldum ama, bu kodlar hiç açılmayan veya yasaklı girilmeyen siteleri kontrol ediyor. (404 hatası vb.)
Benim linkimde "https://web.whatsapp.com" kısmında hata olmadığı için açılıyor, ancak telefon numarasını bulamıyor.

Link içinde bulunan telefon numarası ile beraber URL kontrolü yapabilen kod yazabilirmiyiz?

Teşekkürler.

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Belki aşağıdaki komut ile sorunu aşabilirsiniz.

On Error Resume Next

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
25-08-2026
@Gungor_Alkan Bey Merhaba,

Şuan benimde Numaraların Whatsapp Check edecek bir kodlamaya ihtiyacım var..
Excel Makro , Python Selenium vb gibi programlardan arıyorum genelde API ile çözümler sunulmuş siz işleminizi çöze bildiniz mi çözdü iseniz kodları yada dosyayı bizlerle paylaşırmısınız?

Teşekkürler..

onurbeyaz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
excel2010
25-06-2029
Merhaba Üstadlarım,

15 yıllık bir hizmet sektörüyüz. 5binden fazla müşterimiz bulunuyor.
Müşterilerimize düzenlediğimiz kampanyalar hakkında Chorome Browser ile whatsapp.web'ten mesaj atıyoruz.

Excel'de A kolonuna telefon numaralarını, B kolonuna göndereceğimiz mesaj metnini yazıp, For/cels(i,1)/cels(i,2) döngüsü
ile beraber SendKeys ve TimeValue kodlarını da kullanarak mesaj atabiliyorum.

Ancak bazı müşterilerimiz telefon numaralarını iptal etmişler muhtemelen yeni numara almışlar ki o numara artık kullanılmıyor.
Kullanılmayan telefon numarası var ise "URL yoluyla paylaşılan telefon numarası geçersiz." şeklinde hata alıyorum.
İptal edilen telefon numaraları azımsanmayacak kadar çok oluyor.

Yapmak istediğim URL'yi önce kontrol ederek, geçersiz telefon numaralarında C kolonuna cels(i,3) ile
"Geçersiz Telefon" yazdırarak, Next i ile sonrakine geçmek. Yada Exit Sub yapmak.

Tüm gece aradım ama bu URL'yi kontrol edebilen bir kod bulamadım.
İnternetten veri çeken ve selenium kitaplığı gibi kodlar gördüm ama tam olarak işin içinden çıkamadım.
Çokta profesyonel vba bilgim yok açıkçası. Bizimkisi el yordamı.

Link örneği aşağıdaki gibi. Telefon numarasını bulamaz ise hata veriyor.
ActiveWorkbook.FollowHyperlink Address:="https://web.whatsapp.com/send?phone=+905000000000&Text=Merhaba"

URL kontrol eden bazı kodlar buldum ama, bu kodlar hiç açılmayan veya yasaklı girilmeyen siteleri kontrol ediyor. (404 hatası vb.)
Benim linkimde "https://web.whatsapp.com" kısmında hata olmadığı için açılıyor, ancak telefon numarasını bulamıyor.

Link içinde bulunan telefon numarası ile beraber URL kontrolü yapabilen kod yazabilirmiyiz?

Teşekkürler.

merhaba Güngör Bey kullandığınız excelden whatsaap mesaj gönderme programını paylaşabilirmisiniz bende o tür uygulama arıyorum sitede buldum aktif çalışmıyor

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
Merhaba Python ile chatgpt ile whatsapp numara kontrolü için belirli bir çalışma yaptım ama sonuç istediğim gibi olmadı bu konuda destek ola bilecek python ile ilgilenen hocalarımızdan destek istiyorum bu konuda ihtiyacı olan diğer arkadaşlarımıza da bize de faydası olur ,

sorunu çözemediğim alan
# Geçersiz numara popup'ını kontrol etme - 32 satırdan sonra - numaranın geçerli yada geçersiz uyarısını algılatamıyorum maalesef kodu çalıştırdığınızda fark edeceksiniz.

Python:
import os
import pyautogui
import time

# WhatsApp Desktop uygulamasını açma
os.startfile('whatsapp:')
time.sleep(5)  # Uygulamanın açılması ve yüklenmesi için bekleme süresi

# WhatsApp penceresini aktifleştirmek için tıklama
pyautogui.click(x=1076, y=513)  # Her bilgisayar whatsapp ekran yerine göre ayarlanması gerekli
time.sleep(1)

number_list = ['+905389999999','+908502140915','+900000000000']

for number in number_list:
    try:
        # WhatsApp sohbet penceresine numara yazmak
        pyautogui.write(number)
        time.sleep(2)
        pyautogui.press('enter')
        time.sleep(3)
        # WhatsApp sohbet penceresine numaraya tıklamak
        pyautogui.click(x=1764, y=930)  # Her bilgisayar whatsapp ekran yerine göre ayarlanması gerekli
        pyautogui.press('enter')
        time.sleep(3)
        # WhatsApp sohbet penceresine numara geceersiz ise numara tıkladıktan sonra açılan pencere
        pyautogui.click(x=1503, y=711)  # Her bilgisayar whatsapp ekran yerine göre ayarlanması gerekli
        pyautogui.press('enter')
        time.sleep(3)

# Geçersiz numara popup'ını kontrol etme
        geçersiz_numara_popup = pyautogui.locateCenterOnScreen('geçersiz_numara.png', confidence=0.8)
        if geçersiz_numara_popup:
            pyautogui.click(geçersiz_numara_popup)  # Popup'ı kapatma
            print(f" [-] Numara geçersiz: {number}")
        else:
            print(f" [+] Numara geçerli: {number}")

time.sleep(3)  # Sonraki numaraya geçmeden önce bekleme süresi
    except Exception as e:
        print(f"Bir sorun oluştu {number}: {e}")

print("Whatsapp numaraları kontrol edildi.")

emin37300

Developer
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit

Selenium veya 3. Part yazılıma gerek olmadan çalışabilen bir proje yapmıştım, tarayıcıya tam hakimiyet sağlıyor, yani tarayıcıdaki bilgileri kontrol edebilir veya yönlendirebilirsiniz, ayrıca soru şeklindeki captcha kodlarınıda çözebilmektedir.

Son düzenleme:

yasin85

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2019, Türkçe
25-08-2026
@emin37300 Bey Merhaba,

Yaptığınız çalışmayı paylaşa bilirmisiniz?

Zeki Gürsoy

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2019 (64 bit) - Türkçe

Selenium veya 3. Part yazılıma gerek olmadan çalışabilen bir proje yapmıştım, tarayıcıya tam hakimiyet sağlıyor, yani tarayıcıdaki bilgileri kontrol edebilir veya yönlendirebilirsiniz, ayrıca soru şeklindeki captcha kodlarınıda çözebilmektedir.
Ücretli bir proje değilse kullanılan tekniği ben de incelemek isterim.

.

emin37300

Developer
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit
vba winapi+cdp yöntemi ile tarayıcı kontrol edebilirsiniz.
Daha önce Turkish Selenium adı altında bir çalışma yapılmış fakat ben başka bir çalışma ile yine aynı yöntemi kullanarak üzerine eklemelerle bir çalışma yaptım, gördüğüm kadarıyla winapi+cdp yöntemi pek bilinen bir yöntem değil

emin37300

Developer
Excel Vers. ve Dili
Ofis 2021 TR 64 Bit

Sadece numara kontrolü içinse, geçersiz ve engellenmiş numaraları da bu şekilde kontrol edebilirsiniz...
Ayrıca tarayıcı arkaplanda da gizli bir şekilde çalışabilmektedir.