Windows kurtarma konsolu

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Windows'u xp cd'i ile başlattım , seçim R ile kurtarma konsoluna geçip komut sistemine girdim

c:\windows\

burada komut yazıyorum olan komutlara bile KOMUT TANINMIYOR diyor
ne olabilir.

Kurtarma konsolu bir arıza durumunda tüm dosya ve klasörlere erişme hakkına sahip olabilmesi için Denetim Masası’nda uygun bir değişiklik yapılmalıdır:

1. Denetim Masası’nı açın ve KLASİK GÃ?RÜNÜMÜ etkinleştirin. Burada bulunan YÃ?NETİMSEL ARAÇLAR/YEREL GÜVENLİK İLKESİ/YEREL İLKELER/GÜVENLİK SEÇENEKLERİ öğesini seçin.

2. Farenin sağ düğmesini kullanarak KURTARMA KONSOLU: DİSKET KOPYALAMA İLE TÜM DİSKET SÜRÜCÜ VE KLASÃ?RLERE ERİÞİME İZİN VER ilkesine tıklayın ve Ã?ZELLİKLER komutunu çalıştırdıktan sonra ekrana gelen penceredeki ETKİN seçeneğini

Kurtarma konsolunu kurmak

Bu konsolu, bir arıza durumunda, eğer XP bir hata nedeniyle çalışmayı reddederse, hasarlı kayıt veritabanını tamir etme imkanına sahip olmak için halen çalışır durumda olan bir işletim sistemi üzerinde kurmalısınız.

1. Windows XP CD’sini yerleştirin.BAşLAT/ÇALIşTIR komutunu kullanarak çalıştır penceresini açın.

2. \i386 klasöründe bulunan WINNNT32.exe dosyasını /cmdcons parametresini kullanarak çalıştırın.

3. Evet düğmesine tıklayarak kurulumu başlatın. Yükleme sonrasında Windows yeniden başlatılacaktır.

4. Windows, bilgisayar yeniden açılırken ekrana gelen açılış menüsünde yeni bir öğe gösterecektir. MICROSOFT WINDOWS XP KURTARMA KONSOLU sayesinde bir hata durumunda kurtarma konsolunun metin bazlı bir versiyonuna ulaşabilirsiniz.

zafer

Super Moderator
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
OFFICE 2003 TÜRKÇE
OFFICE 2010 TÜRKÇE
Merhaba

Teşekkürler Sayın Zimamdar

Yanlız Boot.ini'yi dün değiştirince

Windows Xp açılırken Hal.dll hatası verdi bende kurtarma konsolunu kullanmak için Onar dedim ve 1 nolu sisteme oturum açtım orada yazdığım komutlara "komut tanınmıyor" mesajı geldi .

Yukarıda bahsettiğiniz olay burada da geçerlimidir.

Bootcfg/rebuild beni bu hatadan kurtarırmı
veya başka nasıl bir komut kullanabilirim

Saygılarımla

bootcfg /list komutunu girip boot listesini inceleyebilir
bootcfg /rebuild komutuyla duzeltmeyi yapabilir
daha da sağlıklısını formatlayıp yeniden kurabilirsiniz.
Buradan updateler ve gerkli programları bulabilir ya da cd-writerınız varsa cd hazırlayabilrsiniz.

Ancak bütün bunlar size çok iş çıkaracak diye kaygılanıyor iseniz sistem geri yüklemeyi deneyebilirsiniz.