Yan sekmeden tarih sırasına göre veri nasıl çekilir ?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe

İçerik benzerliği nedeniyle yeni konu açmak istemedim.

Küçük bir örneğini yüklediğim dosyanın "Teklifler" isimli ilk sekmesinde müşterilere verilen tekliflerin kayıt ve takibi yapılmakta.

Yandaki "Teklif Takip" sekmesinde ise sadece;
"İş Alındı [G]" sütunu altına tarih girilmiş & "Kayıt Kapatıldı [K]" sütunu henüz "boş" olan satırların listelenmesi istenmekte.
Yani bu sekmede sadece, [ alınan işlerin & kaydı henüz "kapatılmayanların"] takibini yapmak amaçlanmakta.

Bu amaçla bu konu altında verilen formüllerin mantıklarını inceleyip,
=EĞERHATA(İNDİS(Teklifler!$B$5:$K$1000,KAÇINCI(KÜÇÜK(EĞER((Teklifler!$G$5:$G$1000<>"")+(Teklifler!$K$5:$K$1000=""),SATIR(Teklifler!$K$5:$K$1000)),SATIRSAY($B$5:$B5)),SATIR(Teklifler!$K$5:$K$1000),0),SÜTUN()-1),"")

formülünün içinde bu filtrelemeyi yaptığını tahmin ettiğim,

EĞER((Teklifler!$G$5:$G$1000<>"")+(Teklifler!$K$5:$K$1000="")

kısmını amacıma uygun şekilde revize ettim ama maalesef, kaydı kapatılmış olan 1 ve 8 nolu satırlar da listelenmekte.

Oysaki ben G sütununda tarih olan ama K sütunu "boş" olan satırları listelemek istemekteyim.
Formülün neresinde mantık hatası yapıyorum ?

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Belirttiğiniz bölümdeki artı işareti YADA anlamına gelmektedir. Siz bu işareti çarpı olarak düzenleyip dizi formül olarak tamamlarsanız sorun düzelecektir.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Korhan bey ilginize teşekkür ediyorum. Söylediğinizi yaptım, + yerine * koyup dizi olarak tanımladım ama bu kez hiç bir satır listelenmedi. Dosyayı bu haliyle de yükledim...

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Bu işin piri arkadaşlar, bu noktada tıkandım, kaldım.

=EĞERHATA(İNDİS(Teklifler!$B$5:$K$1000,KAÇINCI(KÜÇÜK(EĞER((Teklifler!$G$5:$G$1000<>"")*(Teklifler!$K$5:$K$1000=""),SATIR(Teklifler!$K$5:$K$1000)),SATIRSAY($B$5:$B5)),SATIR(Teklifler!$K$5:$K$1000),0),SÜTUN()-1),"")

formülündeki mantık hatasını düzeltmeme yardımcı olur musunuz... : )
Denemediğim varyasyon kalmadı ama çuvalladım maalesef, istediğim listelemeyi yaptıramıyorum bir türlü.

*******************************************************************************************************************************************************

Bir de hakikaten öğrenmek arzusuyla bir konuya değinmek istiyorum;

Bu işin üstadı olan arkadaşlar sağolsunlar içinden çıkamadığımız bir müşkülümüz olduğunda hızır gibi yetişip çözümü bize "hazır" olarak sunuyorlar.

Ben şahsen, çözemediğim bir sorunuma bu forumda bir çözüm üretildiğinde, sunulan çözümü özümsemeye, "neden, nasıl" sorularına cevaplar bula bula formülü irdelemeye, formülün mantığını kavramaya ve bir sonraki benzer sorunumda faydalanabileceğim ip uçları çıkartmaya çalışıyorum.

Kısacası bir sonraki "balık"ı hazır almaya değil "balık tutmayı öğrenmeye" çalışıyorum.

Korhan üstadın bu konu altında defalarca bana sunmuş olduğu çözümleri de hep bu gözle inceledim. Yalnız ne yazık ki bu defa formülün içeriğini algılamakta başarısız oldum. Formülün içeriğinde, nasıl bir fonksiyon ifa etttiğine vakıf olmadığım bileşenler var.

Sözü fazla uzattım ama varmak istediğim nokta şu; ben bu bileşenlerin görevlerini tek tek öğrenmek ve formülün "mantık çatısına" vakıf olmak istiyorum. Her bir bileşenin ne görev icra ettiğine vakıf olabilsem, bu sorunumu da belki kendim çözebileceğim. Sözün özü; bu tür bilgilerin olduğu, her bir bileşenin ne işe yaradığını öğrenebileceğim, deneyerek pekiştirebileceğim, bol çözümlü örneklerin olduğu bir mecra var mı bana önerebileceğiniz, bu forumda ya da başka bir yerde ? Türkçe kaynak olması kaydıyla tabi... : )

Excel Vers. ve Dili
Excel 2013 / Türkçe
Nerede hata yaptığımı buldum, çözümle ilgili talebim sonlandı, teşekkürler ediyorum...