Yazdırma

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Belirli ve tekrarlayan aralıkları userform ile yazdırma

otuz satırlık bir alanım var bu alandaki bazı verilerin farklı bir sayfaya aktarılıp yazdırılması gerekiyor. Sorun şu ki bu alandan birbirini takip eden 40 alan olması ve bunların yazdırılması için ayrı ayrı macrolar kaydetmem gerekmesi. Bunu kısaltmanın yolunu arıyorum. ornek dosya daha net bilgi verecektir. tesekkurlerimi sunarım.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2003
Arkadaşım anladım çok dertlisin,
senin soruna direk bir çözüm değil belki ama
sorulara başlarken 1 numarada
1- Her Otuz Satırlık aralık bir muhasebe fişine kaynak olan verilerin yazıldıgı alanladır
demişsin,
Bu alanları ayrı ayrı her birini AD TANIMLAMA yöntemi ile tanımlayarak işe başlayıp, sonra bu yaptığın bütün makrolarda bu alan isimlerini kullanırsan işin biraz daha kolay olur sanırım.
MESELA : Sayfa 1 'deki B5:U31 aralığını seçip buraya bir isim tanımlaması yap, ve kuracağın tüm makro formüllerinde bu ismi kullan, diğer aralıklar için de aynı yöntemi kullanabilirsin

fiş no ile kopyalamak istediğin satır numaraları arasında bir matematiksel ilişki kurabilirsin.. Mesela;
bir comboboxtan veya textboxa fiş no yu seçtirip/girip (diyelimki 2);
myrowilk= 2 x 30 - 25 (35)
myrowson= 2 x 30 + 4 (64)
sonra bunları hangi verileri taşımak istiyorsan
Range("J" & myrowilk& ":" & "J" & myrowson) gibi bir komut içinde kullanarak diğer sayfaya kopyalatıp, çıktı alabilirsin(J35:J64)
biraz karışık oldu galiba ama bilmem anlatabildim mi :)

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
arkadaslar baglantıda problem yasadım. kusura bakmayın yanıtları ancak görebildim. evet karışık oldu. sanırım biraz daha yardım isteyeceğim. mumkun olursa tabi...

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Selamlar,

Alternatif olarak ekteki örnek dosyayı incelermisiniz.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
ilgilenen arkadaslara tesekkur ediyorum.

Korhan bey sizin yanıtınızdan sonra Object doesn't support this property or method hatasını alıyorum. Kodları orijinal dosyama uyarlayıp o kopyayı atayım oylemi yardımcı olursunuz, şu an ki ornek uzerinden devam ederek mi ?
tesekkur ediyorum.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
bu arada Tümünü seç, seçimi kaldır, kopya sayısı gibi seceneklere ihtiyacım yok. Onu da belirtmek isterim. Sadece tek bir seçim yapabilsin. daha onceden eksik yazmışım direkt yazıcı değil Baskı onizleme de kalsın. kullanıcı devam eder ya da vasgecebilir durumlar soz konusu.

valla Korhan hocam işi bitirmiş, tebrik ederim.. :)
Bende de aynı hatayı verdi,hata veren satırı şöyle değiştirirsen hata vermez sanırım ama tabii Korhan hocam daha sağlıklı bir cevap verecektir...

Sheets("Sayfa2").Select
Range("M8:M10,C12:M41").Select

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Sheets("Sayfa2").Range("M8:M10,C12:M41").ClearContents
düzeltiniz lütfen

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
Arkadaslar Korhan bey'in kodlarını kendi dosyama uyarladım ancak sıkıntım devam ediyor. Goz atmanızı rica ederim. Sadece onizleme ekranında kalacak, kullanıcı iptal edebilir devam edebilir.

Not: Onceki ornek dosyayı bu dosyayı eklediğimden kaldırdım

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
arkadaslar bu konuda yardımlarınızı rica ederim.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Tr
selamlar

arkadaslar korhan bey'in bu konuda verdiği örneği kullanmayı beceremedim.
problemlerimi dosyada açıkladım. ilgilenirseniz makbule geçecek.

iyi gunler diliyorum.