Yazılan harfin sayı değerine göre hücre renklendirmesi

leventunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba değerli üstadlar..
A2, B2 ve C2 hücrelerinde yazılı olan sayıların, D2 hücresine yazacağımız K, O, B (Küçük, Orta, Büyük) harfin değerine göre hücrelerin kırmızı renk olmasını nasıl sağlayabiliriz.

Örnek:
A2 B2 C2 D2
210
140 870 K

A3 B3 C3 D3
760 320 110 O

A4 B4 C4 D4
405 523 954 B

D2
hücresine K yazdığımız zaman A2, B2 VE C2 hücrelerini tarayıp en KÜÇÜK sayıyı barındıran A2 hücresini kırmızı renkle göstermesi.
D3 hücresine O yazdığımız zaman A3, B3 VE C3 hücrelerini tarayıp ORTA sayıyı barındıran B3 hücresini kırmızı renkle göstermesi.
D4
hücresine B yazdığımız zaman A4, B4 VE C4 hücrelerini tarayıp en BÜYÜK sayıyı barındıran C4 hücresini kırmızı renkle göstermesi.

Bu şekilde en az 200 satırlık bir çalışma sayfası oluşturmamız gerekiyor. Destekleriniz için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim...

Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit
A2:C200 hücre aralığını seçiniz.Koşullu biçimlendirme formül alanına aşağıdaki formülü kopyalayınız.Dolgu rengi kırmızı seçiniz.Tamam.Kolay gelsin.
Kod:
=YADA(VE($D2="K";MİN($A2:$C2)=A2);VE($D2="B";MAK($A2:$C2)=A2);YADA(VE($D2="O";MİN($A2:$C2)<>A2;$D2="O";MAK($A2:$C2)<>A2)))

leventunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Elinize sağlık. Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

leventunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Günaydınlar...

Sizden bir ricada daha bulunabilir miyim lütfen? Zahmet olmazsa ve yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum.

Bu çalışmaya ek olarak aynı çalışma sayfasında iki tane daha otomatik işlem yapmak istiyorum.

1. İşlem:

A - B ve C sütunlarındaki kırmızı hücre sayısını, toplamları birbirinden ayrı olacak şekilde, 3 ayrı hücrede görmek istiyorum.

Örnek: Herhangi bir hücrede toplamları belirtilmiş şekilde;
A Sütunundaki Kırmızı Hücre Toplamı: 110
B Sütunundaki Kırmızı Hücre Toplamı: 35
C Sütunundaki Kırmızı Hücre Toplamı: 195

* ''A Sütunundaki Kırmızı Hücre Toplamı:'' diye uzun uzadıya yazmak yerine boş bir hücrede ''A'' hemen bir altındaki hücreye de ''110'' yazabiliriz. (Ör: F1 A, F2 110)

2. İşlem:

Renkli bir hücreden sonra başlayıp bir sonraki renkli hücreye kadar geçen renksiz hücre sayılarını A, B ve C olacak şekilde 3 ayrı hücrede görmek istiyorum.

Örnek: En son A7 hücresinin kırmızı olduğunu varsayıyorum. Yine aynı şekilde bir sonraki kırmızı hücrenin A30 olduğunu varsayıyorum.
Renksiz A8'den 1 diye başlayıp A29'a kadar renksiz geçen 22 adet hücrenin otomatik sayılıp herhangi bir hücrede görülmesini istiyorum. Yani renksiz hücreler kırmızı bir hücreden sonra başlayıp bir sonraki kırmızı hücre belirinceye kadar sayılacak.
* Bir sonraki kırmızı hücre çıktığında 0 (Sıfır) olacak.
* Kırmızı hücreleri saymayacak ve her kırmızı hücreden sonra sayıma devam edecek.

Not:
Son satırlarımız A200, B200 ve C200 olduğu için bu satırların aralığında işlem yapılacak şekilde ayarlama yapmamız gerekiyor.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, iyi günler dilerim...

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili:
Office 2016 TR 64 Bit

leventunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
İlgi ve bilgilendirmeleriniz için tekrardan teşekkür eder, iyi günler dilerim..

Excel Vers. ve Dili
2007,2010,2013
Merhaba,

Dolgu rengi üzerinden formülle gidemiyoruz fakat "K", "O" ve "B" üzerinden işlemi yürütebiliriz. Eğer A sütununda küçük değerler, B sütununda ortanca değerler ve C sütununda büyük değerler yer alıyorsa ekteki dosyayı inceleyiniz. Rastgele oluşturduğum dosyadır.

Ekli dosyalar

leventunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba, ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Maalesef ki K,O ve B değerleri sabit olmayıp, sütundan sütuna değişkenlik göstermektedir. Konu için forumda ayrıca başlık açtım.
İyi günler dilerim..

leventunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Tekrardan merhabalar sayın Çıtır ve Cicosz. Bu çalışmamıza küçük bir ilave yapmak istiyoruz. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. Hatırlarsanız D sütununa K, O, B yazıyorduk. Ve bu harflere göre Küçük, Orta, Büyük sayılar yazılan harfe göre otomatik bulunup Kırmızı rengini alıyordu. Şimdi yapmak istediğimiz D sütununda herhangi bir hücreye (K,O,B yazdığımız gibi) NEGATIVE yazdığımızda aynı satırda bulunan B hücresinin kırmızı rengi alması.
Örnek: D14'e NEGATIVE yazdığımız zaman B14'ün kırmızı olmasını istiyoruz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

leventunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Bu arada sayın Cicosz, ufak bir ekleme daha yapabilir miyiz lütfen? Herhangi bir sütunda olabilir. Elde ettiğimiz ya da yazdığımız 3 rakamlı sayıların kırmızı renk olmasını istiyoruz.

leventunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Tekrardan merhabalar sayın Cicosz, öncelikle elinize sağlık. Son çalışmamızda ufak bir sorun var. Yan yana iki satıra elde ettiğimiz verilerin sonucu aynı olunca NEGATIVE özelliği devreye girmiyor.
Karışıklık olmasın diye şöyle birşey yapabilir miyiz? NEGATIVE yazdığımız zaman herhangi bir hesaplama yapmadan direkmen o satırda bulunan B hücresini kırmızı renk göstersin.

Örnek:
A B C D
200 200 208 NEGATIVE

Excel Vers. ve Dili
2007,2010,2013
Ne istediğinizi mesajınızda belirtmiyorsunuz, parça parça ilerleme sağlanmasını istiyorsunuz. Önceki uygulamada K,O,B şeklinde kodlama yapılmıştı. Şimdi negative eklensin diyorsunuz ama şartları tam belirtmiyorsunuz. Dosyayı oluşturduktan sonra hiç ortada olmayan bir durumu tahmin etmemizi istiyorsunuz. Ben öyle algılıyorum. Örnek dosya oluşturarak istediğiniz şartları sağlayan verileri girip konuda paylaşırsanız yardımcı olan olacaktır. Bu şekilde ilgilenemem kusura bakmayın. İyi çalışmalar.

leventunc

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Çok teşekkür ederim sayın Cicosz. Deneme yanılma yoluyla ve forumdaki bilgilerden istifade ederek yapabildim.