yeni iş eski bilgisayar

Excel Vers. ve Dili
İşte : 2000 Tr
Evde : XP Tr
merhaba

1 ay kadar önce yeni bir işyerinde işe başladım.
Baktım ki eski bir bilgisayar kurulu, ve yanında da kutu içerisinde bir tane...
sordum niye bunu kurmuyorsunuz diye; eski bilgileri aktaramamışlar... muhasebe kayıtları, personel kayıtları vs. muhasebe kayıtları dos tabanlı bir programla tutulurken personel kayıtları win tabanlı çalışan bir programda. şu an ki sistem win98.
benim işte bu konuda bir sorunum var, yardımcı olabilirseniz sevinirim,

bu eski bilgisayardaki bilgileri ve programları nasıl yenisine aktarabilirim.
personel kayıtlarında sorun olmayacak gibi ama muhasebe programının orjinal cdsi kayıp. sorunu xpdeki dosya ve ayar aktarma sihirbazı gibi bir programla çözebilirmiyiz, çözebilirsek bu program nedir?

yada aklıma marjinal bir fikir geldi; eğer iki bilgisayarın harddiskini söker ve başka bilgisayarda eskiyi yeniye kopyalarsam (yeni harddisk te sistem kurulu olmayacak) win 98 yeni bilgisayarda çalışır mı? (bence çalışmaz ama belki bir çalıştırma yolu vardır) sonrada winxp'ye yükseltme yapsak diye düşündüm.

fikirleriniz için şimdiden teşekkürler

Ender Türksoy

bunun bence tek yolu var
Başlat-->Programlar-->Donatıla-->Program Uyumluluk Sihirbazını kullanmandır.
Ben eski excel dosyalarımda hiç bir sorun yaşamadım. Fakat senin programın paket program ise ki ben bu yolla eski oyunları çalıştırabiliyorum (1998 ve sonraki yılların oyunlarını).
Sana da tavsiyem Uyumluluk Sihirbazını kullanman.
Denemekte fayda var.
:hey:

Excel Vers. ve Dili
İşte : 2000 Tr
Evde : XP Tr
Teşekkürler

ama ilk önce eski bilgisayardaki bilgileri yenisine taşımam gerek. hadi programları tekrar kurar ve çalıştırırım o sorun değil, asıl sorun program içindeki eski kayıtları taşımak ve çalıştırmak. tabi bir de kurulum cdsi olmayan bir muhasebe programı da var...

en son çare olarak harddiskleri değiştirmek olacak galiba
ama 4 gb lık bir harddiskin yeni bilgisayara uyumlu olup olmayacağını bilmiyorum açıkçası riske girmek de istemiyorum çünkü kayıtların çoğunun yedeği yok ve yedek de alamıyorum. (programın kendi yedekleme kısmı var ama akıllının biri buna şifre koymuş, benden önceki adam da bilmiyormuş)

benim aklıma gelen çare daha önce de dediğim gibi harddiski kopyalayıp 98i xp'ye yükseltmek ama harddiski kopyalayınca muhtemelen (yada çok büyük bir olasılıkla) işletim sistemini görmeyecek yani bilgisayar tamamen çalışmaz hale gelecek.

biraz uzun yazdım ama dediğim gibi problemi çözememiş benden öncekiler. güzelim bilgisayar 7 aydır kolinin içinde yatıyormuş bu sebeple..

umarım yardım edebilecek biri çıkar

HDD imajını al

1. eski pcnin hdd sini image olarak kopyala, yeni hdd ye image olarak yapıştır.
daha sonra üzerine Xp kur.
2. muhasebe programının adını ve kullandığı dosyaların uzantılarını veya bir tane örnek dosya gönder. yardım etmeye çalışayım.
2. izmir de isen aucar19@hotmail.com adresine mail at yardımcı olmaya çalışırım.