Yeni ücret sistemine göre hesaplama

AyhanSen26

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-10-2025
Değerli arkadaşlar,

@Mehmet Şahin; @uzmanamele; @muhasebeciyiz; @Levent Menteşoğlu; @KuTuKa; @Necdet; @askm; @antonio ; çalıştığım firmada 2024 ücret bütçesi hazırlıyorum.
Aslında yıl boyunca tek ücret olduğunda ekteki dosya işimi gerektiği kadar görüyor. Fakat bildiğiniz üzere son iki yıldır. hem ocak, hem de temmuzda ücret zamları olmaya başladı. bende ekli dosya üzerinde her iki dönem içinde ücret girildiğinde hesaplama yapabilsin istiyorum. Bu konuda sizlerden mümkünse destek talep ediyorum. Dosya içinde yapmak istediğim bilgileri yazdım. şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

uzmanamele

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
excel 2010
Merhaba

Forumda çok değerli arkadaşlarımız var.
Hepsi vakti olduğu sürece sorulara çözüm önerisinde bulunuyor.
Siz bazı arkadaşlarımızı etiketleyerek onların ilgisini çekmek istemiş olabilirsiniz ancak bence bu doğru değil.
Sorulara sadece Moderatör veya Uzman arkadaşlar cevap vermiyor ki?
Herkes bilgi ve becerisi ölçüsünde katkıda bulunmaya çalışıyor.
Siz birkaç kişinin adını yazmakla diğer arkadaşların ilgisini uzak tutmuş oldunuz.
İsmini zikretmediğiniz arkadaşlar soruyla ilgilenmezse yardım beklentiniz boşa çıkmış olmaz mı?

AyhanSen26

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
12-10-2025
Merhaba,

Tespitiniz ve uyarınız için teşekkür ederim.
Aslında amacım kimseyi uzak tutmak değil, bu konuyla ilgili arkadaşları etiketlemek istemiştim.
Amacım tabiki bu konuda destek olabilecek arkadaşların tümü.
Biraz çaresiz kaldım 2 haftadır aynı başlıkla destek talebim oldu. 1-2 kişi harici dönen olmadı.
Dönüş yapanlardan ücret konusunu formülazasyon kısmı için destek olunamadı.
Yinede tespit ve uyarınız için teşekkür ederim.

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Ekli dosyaya bakarsınız..... istediğinizi karşılıyor mu, sonuçlar doğru mu ..... işin o kısmı size ait.

.

Ekli dosyalar

AyhanSen26

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
12-10-2025
Ekli dosyaya bakarsınız..... istediğinizi karşılıyor mu, sonuçlar doğru mu ..... işin o kısmı size ait.

.
Haluk Üstadım Merhaba,
Elinize, emeğinize sağlık brütten-nete tarafta bir sıkıntı yok benim olmasını istediğim gibi yapmışsınız, fakat benim hesaplayacağım ücretlerin %80 i netten-brüte aslında aynı mantıkla macro shett inde aynı şekilde revize edebilir miyiz. Macro bilgim olmadığı için yapamadım.
Teşekkür ederim.

247244

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
4 No'lu mesajdaki dosyadaki formül sayfalarında yapılan değişikliklerle birlikte, dosya revize edildi.

.

AyhanSen26

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
12-10-2025

.
Haluk Bey Merhaba,
Bir şeyi yeni fark ettim. Hesaplamada yıl sonuna kadar ki sgk tavan hesaplamasını aynı rakamdan yapıyor.
Fakat temmuz - aralık arası yeni tavandan yapması gerekiyor.
Tabloda ücretler düşük olduğu için fark edemedim. Yüksek ücret girince fark ettim.
Bu durum netten-brüte / brütten-nete hesaplamaların ikisinde de aynı, düzeltmek için desteğinizi rica ederim.
Teşekkürler

247275
247271
247272

Ekli dosyalar

Haluk

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit 2010 - İngilizce
+
Google Sheets
+
JScript
Muhterem kardeşim, aynı başlıkta açtığınız diğer konuda da söylemiştim...... Bu iş benim mesleğim değil diye. Dolayısıyle, dediğiniz gibi şeylerin formül sayfalarında işin erbabı birisi tarafından düzeltilmesi gerekiyor.

Ben mühendisim, kimse konuya el atmayınca ve siz de ısrar edince yardımcı olmak istedim. İşin VBA kısmı tamam onda sorun yok, ama bahsettiğiniz durumları muhasebe/vergi işlerinden anlayan birisinin yapması gerekir. Ya da oturup benim mevzuatı inceleyip, ona göre çalışmam lazım ama doğrusu, niyetim yok....

Kolay gelsin,

.

AyhanSen26

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2016 Türkçe
12-10-2025
Muhterem kardeşim, aynı başlıkta açtığınız diğer konuda da söylemiştim...... Bu iş benim mesleğim değil diye. Dolayısıyle, dediğiniz gibi şeylerin formül sayfalarında işin erbabı birisi tarafından düzeltilmesi gerekiyor.

Ben mühendisim, kimse konuya el atmayınca ve siz de ısrar edince yardımcı olmak istedim. İşin VBA kısmı tamam onda sorun yok, ama bahsettiğiniz durumları muhasebe/vergi işlerinden anlayan birisinin yapması gerekir. Ya da oturup benim mevzuatı inceleyip, ona göre çalışmam lazım ama doğrusu, niyetim yok....

Kolay gelsin,

.
Haluk Bey,

Sizi bu konuda yormak gibi bir niyetim kesinlikle yok.
Ben vba ile çözülür diye düşünerek yazmıştım.
Başka bir şekilde çözmeye çalışacağım.
Alakanız ve geri dönüşünüz için teşekkür ederim.
Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
17-03-2024
Merh
Haluk Bey Merhaba,
Bir şeyi yeni fark ettim. Hesaplamada yıl sonuna kadar ki sgk tavan hesaplamasını aynı rakamdan yapıyor.
Fakat temmuz - aralık arası yeni tavandan yapması gerekiyor.
Tabloda ücretler düşük olduğu için fark edemedim. Yüksek ücret girince fark ettim.
Bu durum netten-brüte / brütten-nete hesaplamaların ikisinde de aynı, düzeltmek için desteğinizi rica ederim.
Teşekkürler

Ekli dosyayı görüntüle 247275
Ekli dosyayı görüntüle 247271
Ekli dosyayı görüntüle 247272

Merhabalar,
Son güncellenen excele nereden ulaşabilirim. Güncellendi denildikten sonra paylaşım olmamış sanırım. Göndermiş olduğunuz fotoğrafın güncel exceli varsa iletebilir misiniz?