YERLERİNE GÖRE DÖNERLİ NÖBET

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
20-02-2025
213537
Emre Bey bunu mu demek istediniz
.ama bu defa ilk söylediğim şekilde program kilitleniyor

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Bu şekilde resimler ile anlamam maalesef imkansız.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Emre Bey Benim demek istediğim şu Benim okulumdaki nöbet yerleri ve tutacak öğretmenler de şekilde görüldüğü gibi ayrıca öğretmen yetersizliği yüzünden salı günü de "x" ile gösterilen yerde nöbet yeri atlanarak tutuluyor. nasıl olması gerekiyor.

213538

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
25-12-2023
Değerli @EmrExcel16 üsadım;
Gerçekten yorucu ve zahmet verici bir çalışmanın ürünü olduğu ortada. Minnet ve şükranlarımı sunuyorum. İtiraf etmeliyim ki herkes bu kadar emek isteyen bir kod yazmaya girişmezdi doğrusu.
Yaptığım inceleme sonucunda şu konular dikkatimi çekti.
1. Bazı koşulları kaldırmıyor. Ama bunun kodlarla ilgi olmayıp çakışmalarla ilgili olduğunu düşünüyorum. Çok koşul nedeniyle.
2. Arşiv sayfasında sıralama ikinci öğretmenden başlıyor. Bunun kodların çalışması açısından bir sebebi var mı?
3. Dağıtımda pek adil davranmıyor :) Mesela bazılarını bazı yerlere hiç göndermiyor. iki katta çeviriyor.
4. Öğretmen sayısının 45 üzerinde olduğu durumda nasıl bir şekillendirme yapmalıyız tüm öğretmenlerin aynı anda atanması için?
Saygılarımla...

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Merhaba ,
1. Bazı koşullar derken , denemeleri hiç koşul olmadan yapın , göreceksiniz bütün isimlerin her nöbet yerine gidebildiğini.

2. Arşiv sayfasının sıralamasını değiştirebilirsiniz ben günlere göre sıralama yaptığım için öyle gözüküyor . Denemelerde kontrol açısından kolay olsun diye

3. Dağıtımların adil olmasını beklemeyin olamaz , nedenine gelince aşağıdaki tabloda da göreceğiniz üzere , Pazartesi için A BLOK da görev yapabilecek 4 isim var , yani her döngüde 1 isim boşta kalıyor ve o isim ancak A BLOK dışına çıkabiliyor, ve A BLOK dışına 1 kere çıkan isim sonrasındaki 4 tur boyunca A BLOK dan dışarı çıkamıyor .

Yada şöyle anlatayım , bir blok düşünün örneğin KANTİN burada nöbet tutabilecek kişi sadece "AD 2" olduğunu düşünün ama "AD 2" ismi buradan başka 500 yerde daha nöbet tutabiliyor olsun , "AD 2" isminin 500 yerde nöbet tutabiliyor olması hiçbir şeyi değiştirmiyor ,bu kişi her defasında yine KANTİN' e veriliyor. İnşallah anlatabilmişimdir.

213542

4. Burayı tam olarak anlamadım , 45 sayısını daha önce sormuştum tam istediğim cevabı alamamıştım , kişi sayısı kaç kişi olursa olsun atabilecek nobet yeri * gün yani 9*5 = 45 yani 60 isim olsa bile 45 ine atama yapılabilir .

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
25-12-2023
@EmrExcel16 Değerli Hocam 4. maddedeki kastınızı şimdi anladım. Öyleyse olayı ben eksik anlattım. 45 kişinin üstündeki nöbetçilerin tamamını aynı anda atama şeklinde olursa tabloda bir değişiklik yapılması gerekir mi? Çünkü bir veya iki nöbet yerinde iki kişiyi aynı anda görevlendirmek istesem bunun için kodun revizyonu nasıl olmalı diye sormalıydım? Özetle ne kadar öğretmen olursa olsun tümünü bir hafta içinde görevlendirmeliyim.
Saygılarımla...

Son düzenleme:

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Dosya şuan itibari ile buna uygun değil , revizyonu için üzerinde çalışmak gerekli.

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Ama şu şekilde yapabilirsiniz , örneğin "KANTİN" nöbet yerinin yanına yeni nöbet yeri yazar gibi "KANTİN 2" yazarsanız burayı nöbet yeri olarak göreceği için oraya da atama yapacaktır.

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
25-12-2023
Ama şu şekilde yapabilirsiniz , örneğin "KANTİN" nöbet yerinin yanına yeni nöbet yeri yazar gibi "KANTİN 2" yazarsanız burayı nöbet yeri olarak göreceği için oraya da atama yapacaktır.
Kod bunu yapmaya el verişli ise öyle de olur. Hanı sütun sayısı artacağı için yeni sütunu görmez diye düşündüm.

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
Kod bunu yapmaya el verişli ise öyle de olur. Hanı sütun sayısı artacağı için yeni sütunu görmez diye düşündüm.
Yeni nöbet yerleri eklemeye veya çıkartmaya uygun , sadece liste sayfasındaki nöbet yerleri ile çizelge sayfasındaki nöbet yerleri aynı olsun (sırası ve sayısı)

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
25-12-2023
Yeni nöbet yerleri eklemeye veya çıkartmaya uygun , sadece liste sayfasındaki nöbet yerleri ile çizelge sayfasındaki nöbet yerleri aynı olsun (sırası ve sayısı)
Hocam ne yaptıysam beceremedim. B BLOK 2. KAT- 2 KAT VE B BLOK 3. KAT-2 eklemeye çalıştım ama olmadı bir türlü. :)

Excel Vers. ve Dili
EXCEL 2010 TÜRKÇE
25-12-2023
@EmrExcel16 Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Kaç gündür sabırla sorularımıza cevap verdiniz. Allah razı olsun. Bu haliyle amaç hasıl olmuştur. Tekrardan minnet ve şükranlarımı iletiyorum. Bu tarzda çalışma isteyen forum üyelerine de bir kaynak yaratmış oldunuz.
Sağlıcakla kalın.

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
@EmrExcel16 Size ne kadar teşekkür etsem azdır. Kaç gündür sabırla sorularımıza cevap verdiniz. Allah razı olsun. Bu haliyle amaç hasıl olmuştur. Tekrardan minnet ve şükranlarımı iletiyorum. Bu tarzda çalışma isteyen forum üyelerine de bir kaynak yaratmış oldunuz.
Sağlıcakla kalın.
Rica ederim güzel dilekleriniz içinde ben size teşekkür ederim , estağfurullah güle güle kullanın ,Allah cümlemizden razı olsun hocam yardımcı olabildiysem ne mutlu bana.

EmrExcel16

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 365 Türkçe
@EmrExcel16 Değerli Hocam 4. maddedeki kastınızı şimdi anladım. Öyleyse olayı ben eksik anlattım. 45 kişinin üstündeki nöbetçilerin tamamını aynı anda atama şeklinde olursa tabloda bir değişiklik yapılması gerekir mi? Çünkü bir veya iki nöbet yerinde iki kişiyi aynı anda görevlendirmek istesem bunun için kodun revizyonu nasıl olmalı diye sormalıydım? Özetle ne kadar öğretmen olursa olsun tümünü bir hafta içinde görevlendirmeliyim.
Saygılarımla...

Dosya şuan itibari ile buna uygun değil , revizyonu için üzerinde çalışmak gerekli.

Revizyon olarak üzerinde biraz çalışarak , Liste sayfasındaki Nöbet yerlerinin altına nöbet tutacak kişi sayısı belirterek kullanılabilir. Boş veya Sıfır olanları , 1 olarak dikkate alınır.

Çalışma mantığı , ilk önce tüm nöbet yerlerine 1 er kişi verir , devamında 2. kişisi olan nöbet yerlerini gezer ve 2 . kişileri verir , ve o şekilde devam eder kişi sayısı yettiği kadar.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 TÜRKÇE
Merhaba konuyu yazılanlardan takip ettim. Ancak dosyalara ulaşamayanlar için son halini harici bir linkten paylaşırsanız ben dahil daha çok kişi yararlanır kanısındayım. Saygılarımla, şimdiden teşekkürler.

asdsxx

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2016 Türkçe
20-02-2025
Bende listeyi bu hale getirip çalıştırdığımda , sıkıntı yok birşeyleri eksik yapıyor olabilirsiniz , ekte görebilirsiniz.
Emre Bey sizin hazırladığınız test dosyasındaki öğretmen sayısı 45 dolayısıyla program çalışıyor ama öğretmen sayısını 24 yapınca yani 25. satırdan sonrasını silince çalışmıyor.
ben mi hata yapıyorum. okulda 45 öğretmen yok