Yüzde Hesaplarken Boş Sütunlar karşısında "#SAYI/0!" hatası veriyor...

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Arkadaşlar İyi Geceler Herkese. Benim sıkıntım şu. Bir tablo oluşturdum ve oluşturduğum tablo içinde Aylık Olacak Şekilde 12 Sayfa var. Bir Sayfada da aylık sayfaların içindeki yüzdelik oranları listelediğim bir tablom var. Sorun şu ki; Ben diğer aylardan yüzdelik oranları çekerek 1 senenin ortalamasını almak istiyorum, fakat bazı aylar boş oluyor. Boş hücrelerle dolu hücrelerin ortalamasını alırken sorun yok. Ama diğer tüm hücreler boş ise "#SAYI/0!" Hatası almaktayım. Bu hatayı nasıl kapatırım? Yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Örnek bir tablo bırakıyorum. İncelerseniz memnun olurum. Tablonun Ocak Listesi isimli sayfasında da not bıraktım. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-02-2029
Merhaba,
Genel Ortalama sayfanızda O4 hücresine =EĞERHATA(ORTALAMA(C4:N4);"") yazıp, köşesinden tutup aşağı çekiniz.
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Allah Razı Olsun. Bu kadar kolay bir şeye kaç saat harcadığımı bilmiyorum inanın. Hocam bende ayrıca ; işaretini kabul etmiyor hata veriyor. Ama normal virgül yazınca oluyor.

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Hocam bir de ben kişilerin yanındaki sıra numarasını ana sayfadan silince, diğer sayfadaki numaralar 0'a dönüyor. Bunu düzeltme kodu nedir acaba? Aklıma gelmişken, bu ana sayfada bulunan ay sütunlarına, diğer sayfalarda veri girişi yapınca "Var" yazdırmak mümkün mü?

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Merhaba Arkadaşım,
Ay Listeleri A sütunundaki numarayı HEKİM LİSTESİ'nin A sütunundan alıyor. O nedenle HEKİM LİSTESİ'nde silince diğerleri de siliniyor.
Ocak, Şubat ve Mart ayları için yaptım, diğerlerini yeni sayfa yaptığınızda siz yaparsınız.
İyi çalışmalar

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Hocam Link olarak paylaşmanız mümkün mü? Altın üye olmadığım için alamadım ne yazıkki

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Merhaba,
Buyrun, fark etmemişim.
MHRS
İyi çalışmalar
(silinebilir bağlantı)

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Peki, Hekimlerin yanındaki sıra numarasını Hekimin adının yazdığı hücreye sabitleme şansım var mı? Yani Hekim listesine ben bütün hekimlerimi yazıp onlara isim sıralamasına göre numara verecem. Fakat bazen herhangi bir hekim ay listelerinden birine dahil olmayabilir. Bu durumda 1, 2, 3, 4, 5 yerine (meselâ 2. ve 4. hekim o listede yok ise) sıralamanın 1, 3, 5, olarak ilerlemesini nasıl sağlarım?

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Hocam başınızı şişirdim, hakkınızı helal edin. Son Olarak birşey daha sormak istiyorum. Benim bu excel'i öğrenip kendimi geliştirmem için, bana ne gibi şeyler önerebilirsiniz acaba? Ucu Bucağı Olmayan Bir Program biliyorum. Fakat temel komutlar olsun, formüller veya makrolar olsun... Bu konuda kendimi geliştirmek istesem bana önereceğiniz şeyler nelerdir acaba?

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Merhaba,
Siz hekim isimlerini GENEL ORTALAMA sayfasına yazmışsınız. Bu sayfadan HEKİM LİSTESİ sayfasına alıyor, buradan da ay listelerine götürüyorsunuz. Ne istediğinizi, nasıl bir sonuç elde etmek istediğinizi örnekle açıklarsanız, yardımcı olmak mümkün. Ama bu yama yaparak olmaz.
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Merhaba,
Buyrun, fark etmemişim.
MHRS
İyi çalışmalar
(silinebilir bağlantı)
Hocam başınızı şişirdim, hakkınızı helal edin. Son Olarak birşey daha sormak istiyorum. Benim bu excel'i öğrenip kendimi geliştirmem için, bana ne gibi şeyler önerebilirsiniz acaba? Ucu Bucağı Olmayan Bir Program biliyorum. Fakat temel komutlar olsun, formüller veya makrolar olsun... Bu konuda kendimi geliştirmek istesem bana önereceğiniz şeyler nelerdir acaba?

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Merhaba,
Siteye üye olun, burada aradığınız her şey var. Dershane bölümünde istemediğiniz kadar örnek çalışma var. Ben de sizin gibi başlamıştım. Umarım akşamdan sabaha öğrenebileceğinizi ummuyorsunuzdur. Zaman harcar, her ihtiyaç duyduğunuzda alıştırma yaparsanız, isteseniz de öğrenmemeniz mümkün değil.
İyi çalışmalar

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Merhaba,
Siz hekim isimlerini GENEL ORTALAMA sayfasına yazmışsınız. Bu sayfadan HEKİM LİSTESİ sayfasına alıyor, buradan da ay listelerine götürüyorsunuz. Ne istediğinizi, nasıl bir sonuç elde etmek istediğinizi örnekle açıklarsanız, yardımcı olmak mümkün. Ama bu yama yaparak olmaz.
İyi çalışmalar
Hocam Diyelim ki alttaki tablo benim bütün hekimlerin olduğu sayfam.

1

Tevfik KURŞUN

2

Ali YÜZÜCÜ

3

Mehmet Soydaş

4

Halim Sancak

Ben bu hekim listesini sıra numarası ile birlikte aylık verilerin bulunduğu sayfaya Sıra numarası ve karşısındaki isimler bozulmadan atmak istiyorum. Ama olur da bir hekim o ay çalışmadı. O zaman ben hekimin adının listede olmamasının Sıra Numarasını Bozmasına engel olmak istiyorum. Yani aslında ben Mehmet Soydaş isimli hekimi 3 olarak numaralandırmışsam, o hekimin adını yazınca hem sıra numarası otomatik 3 olsun istiyorum, hem de dahil olduğu listeden adını çıkardığım zaman sıralamayı bozmasın istiyorum Hocam.

Örnek Olarak;

1

Tevfik KURŞUN

2

Ali YÜZÜCÜ

4

Halim Sancak

Umarım anlatabildim. Yani Hekim çalışmaya sonradan dahil olmuş olabilir. Bu yüzden hekim listesinde adı var. Ama adam Mart ayında işe başladığı için Ocak ve Şubat aylarında olmayacağından sıralamayı bozuyor.

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Hocam ben hekim listesini sıralamak için " =EĞER(B5<>"",A4+1,"") " kodunu girdim fakat sıralama değişince " #DEĞER! " hatası veriyor. Bunun önüne nasıl geçerim?

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Merhaba,
MHRS
Dosyayı inceleyin lütfen. Sorun varsa yardımcı olurum.
İyi çalışmalar
Hekim_Listesi sayfasında C5:D24 arasını doldurunuz. Ay sayfalarında B sütununa hekimin numarasını yazınız, D ve E sütunlarını doldurunuz. Diğer noktaları kendisi dolduracaktır. Lütfen hiç bir sayfadan satır ya da sütun silmeyiniz.
İyi çalışmalar
(Bağlantı silinebilir)

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Hocam formülü aynı şekilde tabloma yapıştırdım ama olmadı. Ben size tablonun orjinal halini versem entegre edebilir misiniz?

Son düzenleme:

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-02-2029
Gönderin, ama merak ettim benim gönderdiğim dosyayı neden kullanmıyorsunuz?

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Gönderin, ama merak ettim benim gönderdiğim dosyayı neden kullanmıyorsunuz?
Hocam çünkü satır ve sütunlara biçimlendirme yaptım. Ayrıca tarih eklerken sıralama yapmadı. Yani küçükten büyüğe dediğim zaman karışık olarak tarihleri sıraladı. Çok saçma hatalar aldım ve çok uğraştım. Ben size örnek bir tablo linki bırakıyorum. İncelemenizi isterim.

Tabloda yapmak istediğim şey. Eğer bir hekim listeye dahil ediliyorsa otomatik alacağı ve yalnızca kendisine ait bir sıra numarası olsun, değişmesin. Ve Oranları çektiğimiz sayfada (Ocak Listesi, Şubat Listesi, Mart Listesi gibi...) eğer Hekimin Adı Var İse, "Ortalama" sayfasında adının karşılığı gelen hücreye o oranı işlesin. Eğer yok ise, Boş Geçsin istiyorum. Kimi hekimler birkaç ay sonra işe başlıyor, kimisi de işten ayrlıyor. Ortalama sayfasında buna bağlı olarak herhangi bir hata almak veya oran yazdırmak istemiyorum. Eğer Hekim ocak ayında yok ise, ortalama sayfasında Ocak Ayı boş olsun. Eğer hekim Eylül ayından itibaren işten ayrılmışsa, Ekim, Kasım, Aralık listelerinde adı geçmeyeceği için, ortalamaya herhangi birşey işlenmesin istiyorum. Umarım anlatabildim hocam.

Tablo Linki İçin Tıklayınız.

Excel Vers. ve Dili
2016 - Türkçe
Ekim, kasım Aralık yerine Haziran Temmuz Ağustos diyecektim hocam. Kusura bakmayın. Farkedememişim.