Soru Birim maliyet hesaplama

uurluyum

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel Vers. ve Dili Ofis 2016 TR 32 Bit ve google e tablolar
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-10-2024
Benim önerdiğim formüller AĞIRLIKLI BİRİM MALİYET hesaplar.

Önerdiğim formüller sıfıra bölünme hatası veriyor. Dilerseniz aşağıdaki düzenlenmiş hallerini kullanabilirsiniz.

C++:
=EĞERHATA((ÇOKETOPLA($F$2:F2;$D$2:D2;D2;$B$2:B2;"STOK GİRİŞ")-ÇOKETOPLA($G$2:G2;$D$2:D2;D2;$B$2:B2;"STOK ÇIKIŞ"))/(ÇOKETOPLA($E$2:E2;$D$2:D2;D2;$B$2:B2;"STOK GİRİŞ")-ÇOKETOPLA($E$2:E2;$D$2:D2;D2;$B$2:B2;"STOK ÇIKIŞ"));0)
Yedek Formül;
C++:
=EĞERHATA(TOPLA.ÇARPIM(($B$2:B2="STOK GİRİŞ")*($D$2:D2=D2)*($F$2:F2)-($B$2:B2="STOK ÇIKIŞ")*($D$2:D2=D2)*($F$2:F2))/TOPLA.ÇARPIM(($B$2:B2="STOK GİRİŞ")*($D$2:D2=D2)*($E$2:E2)-($B$2:B2="STOK ÇIKIŞ")*($D$2:D2=D2)*($E$2:E2));0)

Tam olarak dosya bu bunu bi incelermisiniz size zahmet.

burcin_end_muh

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2013
05-01-2028

Merhaba,
böyle mi olması gerekiyor maliyetlerin
221150

burcin_end_muh

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2013
05-01-2028
Ancak bir ürünü aldığım fiyata bir sonraki sefer alamayabiliyorum yani stoktaki 10 adet ürünü 100 tl den aldıysan bir sonraki 10 adet ürünü 150 tl den alıyorum. Bu durumda departmanlara ürün çıkışı yaparken 100 tl den aldığım ürün bitene kadar departmana ürün başı maliyeti 100 tl den göstersin. 100 tl den aldığ

Sanırım şu an oldu tablo üzerinde bir detaylı denemesini yapayım. Çok teşekkür ederim yardımınız için.

tamamdır anladım. 20 ürün aldınız, birim maliyeti 1000 bunlar bitene kadar çıkış maliyeti 1000 olsun isteniyor?
peki bir sorun olacak 10 ürün toplam maliyeti 10 000 üstüne 5 ürün toplam maliyeti 10 000 olsun ilk 2 satır
ilk çıkış da 12 olsun maliyetin ne olması lazım?

burcin_end_muh

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2013
05-01-2028
Merhaba,

Şöyle bir dosya yaptım. hangi birim fiyattan elinizde kaç tane olduğunu bilmeniz gerek. bir talep geldiğinde de o ihtiyacı ahngi üründen kaç tane kullanacağınızın kararını vermek yine size kalmış.
farklı birimde bir ürün gelirse yeni bir sutun acmanız gerek. stok grubundaki son satır güncel stoğunuzu gösterir.

Ekli dosyalar

muzaffer.sm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office Professional Plus 2016 TR
07-12-2024
Merhabalar,

Konuyu önceki zamanlarda inceledim. Mesleki bir konu olunca katkım olsun diye karma ve düzenlenmiş bir tabloyu eklemekte fayda gördüm.
Çalışmada hali hazır formüller makrolara dönüştürüldü.Fifo kodları ise sabitleşmiş yabancı kod diyebiliriz.
Bu çalışmayı inceleyin. Verileri tarih bazında normal olarak giriş ve çıkış hareketleri bağımsız olarak yapın.Gözlemleyin.
Ben denemeleri yaptım gözden kaçan bir hesap hatası varsa bildirirsiniz.Gördüğüm kadarı ile bir hata söz konusu değil.

muzaffer.sm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
07-12-2024
Şekli ile bu tablo işlem görecek olursa gerekli stok isim yada belge no gibi sütunlar ekler tabloyu genişletebiliriz.

uurluyum

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-10-2024
Merhaba,

Şöyle bir dosya yaptım. hangi birim fiyattan elinizde kaç tane olduğunu bilmeniz gerek. bir talep geldiğinde de o ihtiyacı ahngi üründen kaç tane kullanacağınızın kararını vermek yine size kalmış.
farklı birimde bir ürün gelirse yeni bir sutun acmanız gerek. stok grubundaki son satır güncel stoğunuzu gösterir.
Merhaba dosyayı link olarak paylaşma şansınız var mı?

uurluyum

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
12-10-2024
Şekli ile bu tablo işlem görecek olursa gerekli stok isim yada belge no gibi sütunlar ekler tabloyu genişletebiliriz.
[/QUOTEMerhaba teşekkür ederim yollamış olduğunuz dosya tam olarak ihtiyacım olan dosya ancak mar
Merhabalar,

Konuyu önceki zamanlarda inceledim. Mesleki bir konu olunca katkım olsun diye karma ve düzenlenmiş bir tabloyu eklemekte fayda gördüm.
Çalışmada hali hazır formüller makrolara dönüştürüldü.Fifo kodları ise sabitleşmiş yabancı kod diyebiliriz.
Bu çalışmayı inceleyin. Verileri tarih bazında normal olarak giriş ve çıkış hareketleri bağımsız olarak yapın.Gözlemleyin.
Ben denemeleri yaptım gözden kaçan bir hesap hatası varsa bildirirsiniz.Gördüğüm kadarı ile bir hata söz konusu değil.

Merhaba yollamış olduğunuz tablo çok güzel tamamen benim istediğim şekilde. Ancak ben bu tabloyu google e tablolarda kullanacağım için makro değil de formül olarak lazım aynı tabloyu formüllerle yapılmış bir şekilde yollayabilir misiniz çok zor değilse eğer.

muzaffer.sm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
07-12-2024
Tabi ki, müsait olduğumda düzenleme yapar yine aynı şekilde eklerim.Formüle çevirmek biraz uğraştıracak olsa da halletmeye çalışırım.

Son düzenleme:

muzaffer.sm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
07-12-2024
Fifo hesaplama tablosunun formüle edilmiş hali.
Gözden kaçan bir şey yok ise tablomuzun şekli aşağıdaki linkte eklidir.

Fifo

muzaffer.sm

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
07-12-2024
Beğenmiş olmanıza sevindim.Güle Güle kullanın