Excel makro ile mail gönderme-metin düzenleme yardım

SFBYAPIM

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-09-2025
Herkese merhaba; ekte paylaştığım dosyadaki firma logosuna mail atma makrosu(forum sitelerinden bulduğum örnekleri uyarlayarak düzenlendiğim) ekledim. Ancak sorunum şu;

1) Outlook programında 2 mail adresi kayıtlı. Varsayılan olarak hangi mail adresinden göndereceğini de ayarlamak istiyorum. Mümkün mü?[With Out Mail kısmına: .SentOnBehalfOfName = "mail adresinizi buraya yazın" eklemek yeterli oluyormuş ]
2) Mailimde kayıtlı olan imza otomatik olarak eklenmiyor. El ile tıklayarak ekleyebiliyorum. İmza metninin de otomatik eklemesi istiyorum(imzada animasyonlu gif ve bağlantılarda mevcut)
3) Makrodaki mail yazma satırına metin yazarken alt satıra geçmesini nasıl sağlayabilirim? [buldum sonunda, ihtiyacı olan olursa eğer; & vbCrLf & ile oluyormuş :)]
4) Mail metnindeki bazı yerleri vurgulama adına koyu renkli yazmak istiyorum buda mümkün mü?

Teşekkürler şimdiden.

ÖrnekDosya

Kod:
Sub mailgonder_eposta()
Dim wb1 As Workbook

Set wb1 = ActiveWorkbook
If Val(Application.Version) >= 12 Then
If wb1.FileFormat = 51 And wb1.HasVBProject = True Then
MsgBox "There is VBA code in this xlsx file. There will" & vbNewLine & _
"be no VBA code in the file you send. Save the" & vbNewLine & _
"file as a macro-enabled (. Xlsm) and then retry the macro.", vbInformation
Exit Sub
End If
End If
With Application
.ScreenUpdating = False
.EnableEvents = False
End With
Set OutApp = CreateObject("Outlook.Application")
Set OutMail = OutApp.CreateItem(0)

With OutMail
.To = [xyz!P4] & ";" & [xyz!Q4]
.CC = [xyz!P5]
.bcc = ""
.Subject = [xyz!P6] & " (" & [xyz!P8] & ")"
.body = [xyz!P7] & " tarihinde " & [xyz!P8] & "  işe giriş sağlık onayı tarafımca verilmiş olup " & [xyz!P9] & " olarak çalışmasında sakınca yoktur.  Kişisel koruyucu donanım (KKD) kullanmak şartıyla çalışabilir. Bilgilerinize sunarım."
.Display

End With

Set wrdEdit = Nothing
Set OutMail = Nothing
Set OutApp = Nothing
End Sub

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit

SFBYAPIM

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2010
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
08-09-2025
Merhaba,

Forumda bolca işlenen bir konudur..

Arama sonuçlarını inceleyebilirsiniz.

1- https://www.excel.web.tr/threads/mailin-hangi-adresten-goenderilecegini-belirlemek.193893/
2- https://www.excel.web.tr/threads/makro-ile-mail-goenderme-imza-ekleme.201275/
3-4- https://www.excel.web.tr/threads/outlook-mail-mesaj-formati-hk.207150/

Ayrıca bu linkler yetersiz gelirse forum üzerindeki bütün outlook konularına erişebilirsiniz.

Arama Sonuçları
Korhan hocam imza ekleme dışındaki sorularımı çözdüm(Teşekkür ederim). Çözdükçe de yukarıdaki soruma minik eklemeler yapıyorum cevabı için. Çünkü formdaki bi çok cevap ya gerçekten anlaşılması zor(profosyonel) cevaplanmış, yada 2 satırlık cevap için bir sürü şey yapılmış(form sitelerinin doğası gereği). Belki bi faydam olur :)

Şimdi gel gelelim imza ekleme kısmına; sizin paylaştığınız sonuçları inceledim. Ama yapmak istediğim bir türlü olmadı. Varsayılan tanımlı olan outlook'taki imzaya eklemeye çalışıyorum. Dosya yolu ile eklemeye çalıştım ama sürekli hata verdi. Ya kodu yanlış yere yapıştırdım, yada başka bir sorun oldu. Eğitici de olması adına "C:\Users\MSB100\AppData\Roaming\Microsoft\Signatures\imza.htm" imzasını eklemek istiyorum. Bir kod buldum bununla ilgili ama sürekli hata verdi. :)

Son düzenleme: