Excel üstadları ne iş yapıyor?

Tevfik_Kursun

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 2016 Pro - Türkçe 64 Bit
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-02-2029
Hoş geldiniz Levent Bey,
Emekliliğiniz hayırlı olsun.
Hüseyin Beyle birlikte oluşturduğunuz projeniz de hayırlı olsun. Gerektiğinda Hatay'da da bir arkadaşınız olduğunu unutmayın.
Saygılarımla

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Hoş geldiniz Levent Bey,
Emekliliğiniz hayırlı olsun.
Hüseyin Beyle birlikte oluşturduğunuz projeniz de hayırlı olsun. Gerektiğinda Hatay'da da bir arkadaşınız olduğunu unutmayın.
Saygılarımla
Çok teşekkür ederim Tevfik bey. Sizi elbette unutmayız.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Üstat değilim ama ben de yazayım.
Online pazarlama-satış yöneticisiyim.
Excel'e zaman zaman herkes kadar ihtiyacım oluyor ama şimdiye kadar hiç olmazsa olmaz bir uygulama olmadı benim için.
Forumda bulunma amacım; problem çözmeyi seviyorum bana eğlenceli geliyor.
Burada olmasam haber seyredip-okuyup moralimi bozacağım için benim eğlence yerim burası.
Boş kaldığım her dakikam burada geçiyor.

Muzaffer Ali

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 Türkçe
Excel ile nasıl tanıştığımı yazmadım :)
1997 senesinde kendi maaşımla ilk bilgisayarımı aldığımda Mouse tutmayı sanki usta bir bilgisayar kullanıcısı kadar iyi tutuyordum. :)
Bir akrabam sayesinde Excel ile tanıştım. Sağ olsun bana Lotus 123 eğitim kitabı verdi, kitabı roman gibi okudum.
İlk iş bilgisayarıma Office yüklemem gerektiğini öğrendim ve yükledim.
Kitabı Excel'e uyarlamaya çalışarak Excel fonksiyonlarına giriş yaptım.
Daha sonra VBA diye bir şeyin varlığını öğrendim. O şekilde yazılıma merak saldım.

Excel'e hiç ihtiyacım olmadığı halde çok hırslı bir şekilde öğrenmeye başladım. Çok sabahladım çoook. :)
Daha sonra Delphi ile tanıştım, çok güzel bir yazılım dili olmasına rağmen ilgi görmediği için yarıda kestim VB.Net'e yöneldim.
Kendi çapımda amatörce uygulamalar yazdım, bir çoğu yarım halde bekliyor.
Şimdiki aklım olsaydı kesinlikle geçen tüm vaktimi c diline harcardım.

Son düzenleme:

1Al2Ver

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
64 Bit TR - Microsoft Office 365 - Win11 Home
04-01-2026
Sayın Menteşoğlu merhaba,

Emekliliğiniz ve girişiminiz hayırlı ve uğurlu olsun,

Sevgi ve saygılarımla.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Merhaba Levent bey,

Yeni çalışma hayatınızda başarılar dilerim. Fazla özletmeyin kendinizi :)

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
16.08.2026
Emekliliğiniz hayırlı olsun Levent hocam.

Bu kararın ardından hepinizin yakından tanıdığı forumumuzun kurucusu Hüseyin bey ile uzun yıllar boyunca elde ettiğimiz endüstriyel tecrübelerimizi birleştirerek kurumsal firmalara yada kişilere hizmet vermek amacıyla “Excel Danışmanlık ve Eğitim” üzerine çalışacak bir şirket kurma kararına vardık ve çalışmalara başladık.
Hayırlı olsun inşallah. Türkiye'de böyle bir girişime ihtiyaç var. Özellikle Kamu Kurumlarında Mutemetlik ile uğraşanlara normal seviye excel eğitimine daha çok ihtiyaç var.

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Emekliliğiniz hayırlı olsun Levent hocam.

Hayırlı olsun inşallah. Türkiye'de böyle bir girişime ihtiyaç var. Özellikle Kamu Kurumlarında Mutemetlik ile uğraşanlara normal seviye excel eğitimine daha çok ihtiyaç var.
Çok teşekkür ederim değerli dostum Tuğrul.

S.Yiğit

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2019 TR
@Levent Menteşoğlu Hocam hoş geldiniz, yeni projeniz ve emekliliğiniz hayırlı olsun. Gebze'de çay sözünüzü unutmadım :)

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
19-02-2026
Selamlar
@Levent Menteşoğlu Hocam hoş geldiniz. Emekliliğiniz hayırlı olsun. Ayrıca yeni Projenizde başarılar dilerim.

Saygılar

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe

cems

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
office 2003 tr + office 2010 tr 32bit
13-06-2024
Benim maceram excel ile başlamadı , excelden önce lotus123 ilk yazma temeli geldi daha sonra windows 3.1 donemi geldi ve bunun üzerine atılmış Superbase adlı program yazılım konusuna iş kadar merak sardırdı. Meslekler tek değildi, okuldan uzman klinik psikolog çıktığım ve kısa süre de beyaz gömlekle çalışsam da yol alaylı olarak uluslararası hava taşımacılığına götürdü zira aşırı hassas ve hata kaldırmaz bir meslek türünde kafa yormak çok zevkliydi
Windows 3.1 üzerine atılmış Superbase programında o hassas havacılık bilgilerini yazılıma çevirmeyi o donem kimse aklından geçirmemiş ki , bir programcı arkadaşla bilgilerimizi üstüste attık ve onun terki esnasında benim kod satırlarını önce taklit ve tepki iizleyerek ama sonra egitim gormuscesine bilerek sayfa eklemelerle o donemde ilk hava kargo taşımacılığı yazılımını bitirdim ve genel müdürü olduğum şirkette kullanmaya merkez Almanya'dan önce daha onlar konuda emeklerken başladım.
Beraberinde başlayan Dünya seyahatlerinde bu yazılımı da uluslararası toplantılarda da sundum, " It's a magic " tepkisi bana yetti. Ancak yerelde o programcının dagıtmaları ile taklitleri inanılmaz çogaldı ve kopyacılığı ve tağşişçiiği ile böbürlenen çok fazla kravatlı gördüm.

Bir nedenle havacılığı bırakıp kendi mesleğim olan uzman psikologluğa döndüm ve bu iş içinde dahi program sahibi olmayan ve bu yüzden elemana mahkum yönetici de gördüm ve bu dönemde excel ve yazılım arayüzü kullanmak inanılmaz fayda ve tasarruf anıda sagladı, hız bugünün optik kablo hızı gibi oldu.

Bu donem forum ile tanışıp üye olduğum ama bir daha bırakamadıgım donemdr.Çünki üye sayısı kadar sorun var ve bunca üyeye cevap verme çılgınlığında bir avuç insan vardı ve hala da öyle , şu soruda çoğunun cevabını görmek inanılmaz mutlu etti.

Ha ben ne oldum derseniz ; kısaca forumda hiç bir şey ancak arada edinmiş olduğum bilgileri soru yazan arkadaşlara elimden geldiğince çözüm olarak dağıtmaya çalıştım , ancak benim tarzım userform ve dizaynı ile bağlı programlama ama istenen basit formüllemeler ya da sayfa üzeri çözüm beklentilerinde beğenilmeyen de çok oldu.

Benim cevabımdaki ana maksat öncelikle forumu kuran ve onun etrafında toplanıp bir karşılık beklemeden dimağlarındaki excel bilgisini nerdeyse mum gibi kendini tüketerek ışık veren diğer üst düzey ve destek yönetimine eskiden yenilere doğru tek tek teşekkür etmek ve helalleşmek, hepsi bu.Zira farkında olmasalar da , coğundan aldığım cevap ve destek kendi uhdemde bir ekonomik destek halini aldı ve bu deveran bu forumda hala aynı konseptte dönüyor ve böyle de gidecek.

İsmini hatırladığım cevap şansına eriştiğim ve bu soruda da karşıma çıkan herkesten allah razı olsun. İsmimi hatırlayan ve hatırlamayan herkes de hakkını helal etsin , benden yana helaldir, üstüne ; karşınızda ayağa kalkıp önümü ilikleyerek hepinize saygılarımı sunuyorum

tamer42

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 İngilizce
Levent Hocam Hocam selamlar, Emekliliğiniz hayırlı olsun, darısı bizim başımıza... bu arada yeni projenizde başarılar....
ben 1972 Konya doğumlu, yalnız 25 yıldır Ankara' da yaşıyorum.
özel sektör değişik kurumlarında 25 yıl çalıştıktan sonra, geçen yıl kendi istediğimle ayrıldım, EYT olarak emekliğe aylar (yıllar) sayıyoruz.
1995 yılından bu yana excel ve access ile yoğun olarak uğraşıyoruz. 2005 yılından beri ise forumda sorularımıza cevap alıp kendimizi geliştirme, bunun yanında elimizden geldiği dilimizin döndüğü kadar cevaplar da vermeye çalıştık.
Forumda çok değerli üstatlarla güzel ve faydalı vakitlerimiz oldu, "Bilgi paylaştıkça çoğalır" sloganıyla binlerce insanın dertlerine derman olduğunu görüyorum .
emeği geçen tüm arkadaşlara teşekkür ediyor, başarıların devamını diliyorum.

iyi ki varsınız.