Geriye dönük sayma işlemi

Excel Vers. ve Dili
2016-Türkçe
Merhaba.
Bir türlü yapamadım.
Yardımlarınızı rica ederim.
31 çeken ay düşünün. Yada ay kaç çekiyorsa...
Yatayda 01 den ay sonuna kadar giden hücrenin hemen altında yer alan hücrelerde X yada R harfleri yer alıyor.
Benim yapmak istediğim, eğer ayın son günü altındaki hücrede R varsa, ayın başına doğru kesintisiz kaç tane R harfi var onu sayacak.

Belleksizz

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2007
Örnek tabloyu verebilirseniz daha saglıklı bir işlem çıkar

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Selamlar,
Sorunuzu yanlış anlamadıysam eğer,
örnek bir dokuman hazırladım. Ektedir.... İncelersiniz...

Dokumanda,
Tarihler F4 hücresinden başlar ve maksimum AJ4 (31 olan aylar) hücresine kadar gider.
Sayım sonuçları ise D kolonundadır.
R, X, T,..... değerleri ise F6 hücresinden itibaren girilir.

D6 hücresindeki formül (DİZİ formülüdür)

=EĞER(KAYDIR($F6;;GÜN(SERİAY($F$4;0))-1)="R";GÜN(SERİAY($F$4;0))-MAK(EĞER(KAYDIR($F6;;;1;GÜN(SERİAY($F$4;0)))<>"R";SÜTUN(DOLAYLI("A1:"&ADRES(1;GÜN(SERİAY($F$4;0)))))));"")

Not : Dizi formüllerin hücreye girişleri ENTER ile değil CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılır. Doğru giriş yapıldığında formül otomatik olarak {...} şeklinde ayraçlar içerisine alınır. Ayraçlar manuel yazılırsa, formül düzgün çalışmayabilir...

Excel Vers. ve Dili
2016-Türkçe
Selamlar,

Dokumanda,
Tarihler F4 hücresinden başlar ve maksimum AJ4 (31 olan aylar) hücresine kadar gider.

=EĞER(KAYDIR($F6;;GÜN(SERİAY($F$4;0))-1)="R";GÜN(SERİAY($F$4;0))-MAK(EĞER(KAYDIR($F6;;;1;GÜN(SERİAY($F$4;0)))<>"R";SÜTUN(DOLAYLI("A1:"&ADRES(1;GÜN(SERİAY($F$4;0)))))));"")

Not : Dizi formüllerin hücreye girişleri ENTER ile değil CTRL + SHIFT + ENTER tuşlarının 3 üne aynı anda basılarak yapılır. Doğru giriş yapıldığında formül otomatik olarak {...} şeklinde ayraçlar içerisine alınır. Ayraçlar manuel yazılırsa, formül düzgün çalışmayabilir...

Üstadım ellerine sağlık. Tam da istediğim gibi çalışıyor.
İş şimdi, bu çalışmayı kendi sistemime uyarlamakta.
Çok teşekkür ederim.
Not: A1 hücresi ile bağlantısını çözemedim! Oraya bir gönderme falan mı yapıyor?

Excel Vers. ve Dili
2016-Türkçe
Selamlar,

Dokumanda,

Peki üstadım,
Bunu ayın birinden bakarak ay sonuna doğru kesintisiz olan R yi saydırmak istesem?
Formülü nasıl olurdu?

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Üstadım ellerine sağlık. Tam da istediğim gibi çalışıyor.
İş şimdi, bu çalışmayı kendi sistemime uyarlamakta.
Çok teşekkür ederim.
Not: A1 hücresi ile bağlantısını çözemedim! Oraya bir gönderme falan mı yapıyor?
Selamlar,

Formül DİZİ Formül olduğundan ve de değerleriniz Sütunlarda olduğundan

SÜTUN(DOLAYLI("A1:"&ADRES(1;GÜN(SERİAY($F$4;0)))))

ile sütunlarda 1 den başlayarak ilgili ayın son gününe kadar bir dizi üretilmesi gerekiyor...
Sütunlarda A=1 ve Ekim için sütun AE =31 nolu sütunlardır... Yani seçilen ay Ekim olsun... Ekim için (31 gün = 31 sütun)
SÜTUN(DOLAYLI("A1:"&ADRES(1;GÜN(SERİAY($F$4;0))))) = SÜTUN(DOLAYLI("A1:"&ADRES(1;31))) = SÜTUN(DOLAYLI("A1:AE1"))
= SÜTUN($A$1:$AE$1) = {1, 2, 3, .....,29, 30, 31}

Not : Formülün çalışmasını gözlemlemek için, formülün bulunduğu hücreyi seçin... Formüller >>>Formülü Değerlendir ile açılan pencerede Değerlendir butonuna basarak adım - adım formülün işleyişini görebilirsiniz....

Önemli olan sütunlarda 1 den başlayıp ilgili ayın son gününe kadar 1 er 1 er bir dizi elde etmek. Ki buradan da hücrede R olmayan son hücrenin bu diziye göre kaçıncı olduğunu bulmak...

Sizin tablonuzda, Ay seçildiğinde günler 1 den başlar ve ay sonuna kadar gider... 1 den başlayıp ay sonuna kadar gittiği için bu değerleri alarak da dizi üretilebilirdi.... Yani SÜTUN(DOLAYLI("A1:"&ADRES(1;GÜN(SERİAY($F$4;0))))) yerine
GÜN(KAYDIR($F$4;;;1;GÜN(SERİAY($F$4;0)))) şeklinde de yazılabilir.
Ya da yine sütunlardan hareketle
SÜTUN(KAYDIR($F$4;;;1;GÜN(SERİAY($F$4;0))))-SÜTUN($F$4)+1 şeklinde de yazılabilir...

Umarım açıklayabilmişimdir.....

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Peki üstadım,
Bunu ayın birinden bakarak ay sonuna doğru kesintisiz olan R yi saydırmak istesem?
Formülü nasıl olurdu?
Net olarak açıklamak gerekiyor.
Gönderdiğim dokumanda, örneğin 8. satırda CCCC için
J8 : Q8 aralığında 8 adet peşpeşe R yazıyor. Bir de AF8 : AJ8 aralığında 5 adet peşpeşe R yazıyor.
Ayın 1 inden itibaren bakıldığında sonuçta ne bulunmak isteniyor.....
Maksimum olan 8 mi, yoksa 2 adet peşpeşe tekrar mı, yoksa toplam peşpeşe olan 8 + 5 = 13 mü?

Bu duruma uygun bir formül kurgulamak gerekiyor.....
Cevap yazarsanız, müsait olduğum ilk fırsatta bakmaya çalışırım....

Excel Vers. ve Dili
2016-Türkçe
Net olarak açıklamak gerekiyor.
Gönderdiğim dokumanda, örneğin 8. satırda CCCC için
J8 : Q8 aralığında 8 adet peşpeşe R yazıyor. Bir de AF8 : AJ8 aralığında 5 adet peşpeşe R yazıyor.
Ayın 1 inden itibaren bakıldığında sonuçta ne bulunmak isteniyor.....
Maksimum olan 8 mi, yoksa 2 adet peşpeşe tekrar mı, yoksa toplam peşpeşe olan 8 + 5 = 13 mü?

Bu duruma uygun bir formül kurgulamak gerekiyor.....
Cevap yazarsanız, müsait olduğum ilk fırsatta bakmaya çalışırım....
Üstadım,
Bir derya gibisiniz. Maşallah. Allah muvaffakıyetinizi arttırsın.
Konuyu daha net sizin dosyanız üzerinden açıkladım.
PesPese_R_Sondan.xlsx - 18 KB

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Dosyada açıklamalar var evet... Ama ne istendiğini ben anlayamadım....
Uç noktalarda ne olacak sorusu önemli bence....

Dosyayı yeniden ekliyorum.....
Sorum şu olacak...
1 - En sondaki LLLL personelinin durumunu yorumlar mısınız. Genelde 2 günlük R ler var ve aralarda da 1 er adet gibi R ler mevcut...
Ay sonlarında da R yok....
2 - LLLL için TAM olarak neyin hesaplanmasını istiyorsunuz?

Excel Vers. ve Dili
2016-Türkçe
Dosyada açıklamalar var evet... Ama ne istendiğini ben anlayamadım....
Uç noktalarda ne olacak sorusu önemli bence....

Dosyayı yeniden ekliyorum.....
Sorum şu olacak...
1 - En sondaki LLLL personelinin durumunu yorumlar mısınız. Genelde 2 günlük R ler var ve aralarda da 1 er adet gibi R ler mevcut...
Ay sonlarında da R yok....
2 - LLLL için TAM olarak neyin hesaplanmasını istiyorsunuz?

Üstad,
Örneğe baktım ve şunu belirteyim.
Ekim ayının son günü ile bir sonraki Kasım ayının ilk günü birleşmediği sürece hesaplama şu şekilde oluyor;
Ekim ayı toplam R sayısı (-)eksi 2 = sonuç, ne ise maaştan kes.!
Kasım ayı toplam R sayısı (-)eksi 2 =sonuç, ne ise maaştan kes.!
Tabloya Maaş ödemesi gün sayılarını formülsüz yazdım. Sanırım buna bakarak anlamak daha yararlı olacak.
PesPese_R_Sondan.xlsx - 16 KB

Excel Vers. ve Dili
2016-Türkçe
Sanırım,
Ekim'in son günü ile Kasım'ın ilk günü R ise,
Kasım 01 den başlayarak kesintisiz ay sonuna kadar R leri sayacak. Buna misal X kadar diyecek.
Sonra Kasım ayının başından sonuna toplam R leri sayacak. Bunlardan hem X kadarını hemde ayrıca 2 (iki) değerini çıkaracak.
Örnek GGGG;
Kasım ayı toplam R sayisi 8.
Ekim ayının devamı olan X değeri 0+2 yani kesilecek 2. Devaminda,
6 gün daha rapor var.
Ama yeni bir ay sirket 2 gunu oduyor.
Kesilecek 2 gün + şirketin ödediği 2 gün birbirini götürdü.
Yeni
30-6 = 24 gun maaş yatmali.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR

Selamlar,
Anladığım şekilde hazırladığım dokuman ektedir. İncelersiniz...

Dokumanda
Ay seçildiğinde, tarihler bir önceki ayın son iki gününden itibaren başlıyor ve seçilen ayın son gününe kadar gidiyor....
Değerlendirme, bir önceki ayın son günlerindeki hücrelerde R olup olmadığına ve eğer R ise de seçilen ayın ilk gününde R ile devam edip etmediğine göre yapılıyor....

Formül biraz uzun olduğu için buraya aktarmıyorum...

Siz çeşitli denemeler yaparak, formülün düzgün olarak çalışıp çalışmadığının kontrolunu yaparsınız....

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Kusuruma bakmayın ama ben bu işin içinden çıkamayacağım...
İkinci gönderdiğiniz dokumandan da bir şey anlayamadığımı belirtmeliyim... Yapılanlarla bu tablo arasında bağlantı kuramadım maalesef..

Kolaylar gelsin sizlere....

Excel Vers. ve Dili
2016-Türkçe
Üstadım uğraşınız için çok teşekkür ederim.
Sizden son bir isteğim olacak. Ayın başından sonuna doğru kesintisiz süren raporları saydıracak formülü yazabilirseniz sanırım gerisini ben halledip sizinle paylaşmak isterim.
Son bir güzelliğiniz daha olsun.
Verdiğiniz emekler için Allâh razı olsun.

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Son gönderdiğim dokumanda o formül var ve kullanılıyor.

formül (AAAA için yani 7. satır için)
=EĞER($H7<>"R";0;KAÇINCI(1;EĞER((($H7:$AL7<>"R")*($H$5:$AL$5<>""));1);0)-1)

H7 de R değeri yoksa 0 değilse ayın 1 inden itibaren peşpeşe kaç adet R varsa onu yazar....

Excel Vers. ve Dili
Office 365 TR
Dokumanda

KAÇINCI(1;EĞER((($H7:$AL7<>"R")*($H$5:$AL$5<>""));1);0)-1
şeklinde var...
Direkt olarak bu formülü de kullanabilirsiniz.... H7 de R yazmıyorsa 0 değerini yazar. R yazıyorsa da Peşpeşe R adedini yazar.