ikinci rapor çalışması hakkında

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
03-11-2026
Sayın ve çok değerli arkadaşlarım gerekli bilgileri ekdeki dosyada bildirdim bu konu inanın benim için çok ama çok önemli lütfen yardımınızı esir gemeyin şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleme:

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Birde ilk tarih kısmı ekledim müsait arkadaşlar varsa ne olur ilgilensinler gerçekten çok önemli.hepinize teşekkür ederim

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Win7 Home Basic TR 64 Bit

Ofis-2010-TR 32 Bit
Dosyanız ekte..:cool:
Raporla kısmını yapmadım.Nereye raporlanacağı konusunda bir açıklama yapmamışsınız.:cool:

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Sayın Evren Gizlen size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum eğer size sıkıntı olmaz sa 2nolu msj daki ekdeki dosyada gösterdiğim gibi bir combobox daha ekleyip iki tarih aralığında yabilirmiyiz bu sorgulamayı.Ayrıyaten raporlama sarı renkle belirttiğim R4 ve X4 aralığına yapabilir miyiz.eğer müsait olurda bakabilirseniz beni çok sevindirirsiniz.çalışmalarınızda başarılar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Evren Gizlen size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum eğer size sıkıntı olmaz sa 2nolu msj daki ekdeki dosyada gösterdiğim gibi bir combobox daha ekleyip iki tarih aralığında yabilirmiyiz bu sorgulamayı.Ayrıyaten raporlama sarı renkle belirttiğim R4 ve X4 aralığına yapabilir miyiz.eğer müsait olurda bakabilirseniz beni çok sevindirirsiniz.çalışmalarınızda başarılar
Dosyanız ekte.:cool:

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Sayın Evren Gizlen size ve bu forma nasıl teşekkür edeceğimi inanın bilemiyorum.sizler bir harikasınız.binlerce teşekkürler iyiki varsınız

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Sayın Evren Gizlen öncelikle ilginizden dolayı teşekkürü bir borç biliyorum.çok fazla olduğumun farkındayım.yalnız ben isteğimi size tam anlatamadığımdan dolayı küçük bir problem çıktı sizden çok ama çok özür diliyorum sorun şu:sorgulama şuan rapor sayfasında yapılıyor bense bunun cari çalışma sayfalarında yapılmasını istiyordum birde combobox daki değeri biz nakit çek diye adlandırmasakda o sutundaki değerler otamatik olarak o combobox da çıkamaz mı (format olarak rapor 1 çalışması bende çok güzel çalışıyor o formatı cari hareketlere uygulamak istemiştim) çünkü evrak cinsi devamlı yeni şeyler eklenebiliyor tabi diğer comboboxlara da.Eğer diğer raporla aynı sayfada bu çalışmayı yapmak sorun çıkarırsa CARİ RAPOR diye bir sayfa oluşturup raporlamayı o sayfaya da yaptırabiliriz.Eğer Çok Kıymetli zamanınızdan biraz daha ayırıp birkez daha yardımcı olabilirseniz size çok müteşekkir olurum.Ama vaktiniz olmaz sada şimdiye kadar vermiş olduğunuz emekden dolayı çok ama çok teşekür ederim.iyi Çalışmalar

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Cari çalışma sayfalarından kastınız nedir?
Şahıslara ait sayfalarmı?
Eğer öyleyse sorgulama şahıslara ait bütün sayfalardamı olacak yoksa sadece bir şahıstamı olacak?
Çek nakit değerlerini ben kendim girdim ilgili sütunundan almıyor.
BU değerler yeterli olur düşüncesinde idim.Sütundanda aldırabilirdim .Fakat ne kadar çok sütundan aldırmak o kadar çok yavaşlama demektir.
Çünkü ilgili sütunu baştan sona kadar döngüye giriyor ve sorguluyor.
Ama o şekildede yaparım.

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Sayın Evren Gizlen cari çalışma sayfasından kasdım şahıslara ait sayfalar bütün şahıslardan sorgulama yapması gerekiyor ayrıca devamlı olarak yeni şahıslar eklenebiliyor.diğer sorunuza gelince evet sutunlardan alailirsek çok iyi olur çünkü o bilgiye de devamlı yenileri eklenebiliyor mesala evrak cinsine fatura veya senet gibi değişik şeyler gelebiliyor

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
O zaman dağa sonra başka sayfalarda eklenileceğini düsünerek şahıslara açılan sayfaların ve şu anki şahıs sayfalarının sayfa isimlerinin sonuna bir harf eklemekte fayda var.mesela j harfini ekleyebilriiz.
Ama şahıs harici açacağanız sayfalarda kullancağnız sayfa isimlerinin son harfi j olmamamlıdır.:cool:

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Tamam sayın evren siz nasıl uygun görürseniz oyle yapın.sadece merakımdan soruyum bu ne için gerekli acaba.Bunu sormamdaki gaye şu şimdi budaki dosya örnek dosya idi bendeki dosyada birsürü kayıtlar mevcut yani şahıslar onların hepsinin isminide değiştirmem gerekecek galiba(sonuna bir harf eklemek için)

Son düzenleme:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Tamam sayın evren siz nasıl uygun görürseniz oyle yapın.sadece merakımdan soruyum bu ne için gerekli acaba.Bunu sormamdaki gaye şu şimdi budaki dosya örnek dosya idi bendeki dosyada birsürü kayıtlar mevcut yani şahıslar onların hepsinin isminide değiştirmem gerekecek galiba(sonuna bir harf eklemek için)
Kodların hangi sayfalarda çalıştığını belirlemek için lazım.
Kodlar hangi sayfada çalışacağını nereden bilecek değilmi?
Bunu belirlemez isek bütün sayfalarda çalışır.
Buda boşuna çalışma olur.Belkide hatalı sonuçlar doğurur.
Raopr,Liste,Şablon sayfalarının dışındaki sayfalarda sorgulama yap'ta diyebilirim.Öylede olur .Ama Bu seferde Yeni ekleyeceğiniz her sayfada çalışacaktır.Şahıs sayfası olmasada çalışacaktır.Bunun için gerekli.
O zaman sayfa isimlerini değiştirmeyelimde Sorgulama yapılacak sayfalarda Y sütununa "Sorgulanacak" yazalım.Döngüye girdiğimizde Y1 hücresine balsın sorgulanacak yazıyorsa o sayfayı sorgulasın.
Böyle dağa iyi olur.
Ancak sorgulanması yapılmayacak sayfalarda birisi sorgulanacak yazarsa o sayfada sorgulanır.Tam tersi silinirse bu seferde sorgulama yapılmaz.Bunada dikkat etmek gerekir.
Sorgulanacak sayfaları belirlemek için Y1 hücresini kullanalımmı ? ne dersini?:cool:

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Sayın Evren sadece Rapor Şablon Liste hariç diğer tüm sayfaları sorgulattırabilirsek çok süper olcak zaten bu çalışmada sadece sahışlar eklenecek o yüzde problem çıkacağını sanmam.Ama sizin dediğiniz gibi yapınca dah güzel olacaksa tabikide olur.Size de çok zahmet verdiğimin farkındayım kusuruma bakmayın çok ama çok teşekkürler

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Evren sadece Rapor Şablon Liste hariç diğer tüm sayfaları sorgulattırabilirsek çok süper olcak zaten bu çalışmada sadece sahışlar eklenecek o yüzde problem çıkacağını sanmam.Ama sizin dediğiniz gibi yapınca dah güzel olacaksa tabikide olur.Size de çok zahmet verdiğimin farkındayım kusuruma bakmayın çok ama çok teşekkürler
İleride neler olacağı belli olmaz.Belki sizden sonrakiler değiştirebilir.
Bence Sorgulanacak sayfaların Y1 Hücresine Raporlanacak yazalım.Ben şimdi o şekilde çalışıyorum.:cool:

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Dosyanız hazır.:cool:
Raporlanacak şahısların sayfasına R1 hücresine Raporlanacak yazmanız gerekiyor.:cool:
Dosyanız ekte.:cool:

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Sayın Evren göndermiş olduğunuz dosya mükemmel çalışıyor.size çok ama çok teşekkür ederim hocam.ben kendi dosyama uygulama çalıştım galiba intialize olayın da bir sorun var onu çözmeye çalışıyorum umarım hallede bilirim.neden böyle bir hata verdi anlayamadım

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sayın Evren göndermiş olduğunuz dosya mükemmel çalışıyor.size çok ama çok teşekkür ederim hocam.ben kendi dosyama uygulama çalıştım galiba intialize olayın da bir sorun var onu çözmeye çalışıyorum umarım hallede bilirim.neden böyle bir hata verdi anlayamadım
Userform'un kod sayfasında General kısmında(en üstte)
Aşağıdaki kodların olması gerekiyor.(Fonksiyon). :cool:
Kod:
Private Function Sirala(Liste As Variant)
Dim i As Integer, j As Integer, x As Variant, y As Variant
    For i = LBound(Liste) To UBound(Liste) - 1
        For j = i + 1 To UBound(Liste)
            If StrComp(Liste(i, 0), Liste(j, 0), vbTextCompare) = 1 Then
                x = Liste(j, 0)
                y = Liste(j, 1)
                Liste(j, 0) = Liste(i, 0)
                Liste(j, 1) = Liste(i, 1)
                Liste(i, 0) = x
                Liste(i, 1) = y
                End If
        Next j
    Next i
    Sirala = Liste
End Function

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Sayın Evren o kodlar yazıyor zaten kopyala yapıştır yaptım.UserForm intialize kısmını Userform2_Intialize () yapmaz sam UserForm açılmıyor öyle yapıncada UserForm Açılıyor fakat combobox larda "hepsi" yazması gerekiyorya o yazmıyor ben bir değer girsem bile sorgulama yapmıyor.benim anlayamadığım sizin gönderdiğiniz dosya ile bendeki dosya birebir aynı neden problem çıktı birtürlü çözemedim.Ha bu arada sizi canı yürekden tebrik ederim tam bir SABIR KAHRAMANI imişsiniz nasıl dayandınız bana valla helal olsun

Orion1

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili

Ofis-2010-TR 32 Bit
Sizin userform'u export edip butaya ekleyin.
Ben bir bakayım.
Export ettikten sonra 2 dosya olması lazım.
Userform2.frm
Userform2.frx
Bu iki dosyayıda export ettiğiniz klasörde alıp rar olarak sıkıştırıp buraya ekleyin.
Halederiz.
sorun:
Belkide nesnelerin ismi farklı olabilir.veya bir nesne eksik olabilir.
Ben bir bakayım.
Ayriyetten ben olsaydım comboboxlara verileri bu şekilde almazdım.
Tamam şimdi hemen listeliyor.Tamam verileri Dizi yöntemi ile alıyoruz.
Ama bir sayfada 30-40 bin veri olduğunu düşünün ve 8-10 sayfa olduğunu düşünün.
İşte o zaman görmek lazım hızını.Boşuna yük biniyor.
Ben olsaydım ,combobox'a aldığım verileri bir sayfada her combobox için bir sütun ayırıdım ve o sütundan rowsource yöntemi alırdım.Ve veriler kaç tane olursa olsun sayfalar kaç tane olursa olsun hiç farketmez,anında listeleme yapılırdı.

acebeci

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
ofis excel 2010 türkçe
03-11-2026
Sayın Evren çok özür dilerim expot nasıl edileceğini bile bilmiyorum.Şimdi daha iyi anladınız değil mi nasıl biriyle ugraştığınızı.