ListBoxtan Sayfaya Kayıt Ekleme

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
12-03-2026
Günaydın Değerli Hocalarım,
Excelde bir proje hazırladım. Sayfa üzerinde "ListBox1" Mahalle
Adları, "ListBox5" Katılımcılar, "ListBox2" Cadde/Sokak isimleri ve
"ListBox3" de ise Ziyaret Türlerinin olduğu (4) Adet ListBox nesnesi
var. Benim yapmak istediğim işlem, "ListBox1" Mahalle Adları ve
"ListBox3" Ziyaret Türleri nesnelerinden seçili olan veri; "ListBox5"
Katılımcılar, "ListBox2" Cadde/Sokak nesnelerinden seçili olan çoklu
verileri Kayıt Sayfasına "ListBox1" Mahalle Adına göre kaydetmesini
sağlamak. Ama başaramadım. Bu konuda sizden yardım rica ediyorum.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Değerli Hocalarımdan Bana bu konuda yardımcı olabilecek var mı? Gerçekten bu arada sıkıştım.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2013 ( 32 bit ) TÜRKÇE
(18.03.2020) - Uzman olduğu için tarih geçersiz oldu.
Bence örnek belgenizi indirip, sorunuzu bir kez daha okuyun.
Sanki yanlış bir şeyler var.

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Merhaba Ömer Hocam, Benim Saha Takip isminde hazırladığım ufak bir Excel programım var. Bu program üzerinde yapmak istediğim işlem ListBox'larda bulunan verileri "Kayıtlar" Sayfasına başında sıra numarası olacak şekilde kaydetmek. Sadece Katılımcılar başlığı altında bulunan "ListBox5" deki veriler çoktan seçmeli olarak "Kayıtlar" Sayfasında "Katılımcı01,02,03..." hücrelerinde gelmesi gerekiyor. Yardımcı olmanız dileklerimlez

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Son eklediğinizbelgeye bakmadım.
İlk eklediğinizbelgede, yanlış hatırlamıyorsam; isteğinizi belirttiğiniz cümlede kullandığınız bazı nesne isimleri (sanırım ListBox idi) var.
Bunlardan bazılarını sayfada görememiştim.

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Merhaba Ömer Hocam, Benim Saha Takip isminde hazırladığım ufak bir Excel programım var. Bu program üzerinde yapmak istediğim işlem ListBox'larda bulunan verileri "Kayıtlar" Sayfasına başında sıra numarası olacak şekilde kaydetmek. Sadece Katılımcılar başlığı altında bulunan "ListBox5" deki veriler çoktan seçmeli olarak "Kayıtlar" Sayfasında "Katılımcı01,02,03..." hücrelerinde gelmesi gerekiyor. Yardımcı olmanız dileklerimlez

Merhaba Ömer Hocam,
Bir Önceki Ekli Dosyamda "Kayıtlar" Sayfasında "Katılımcı01,02,03..." hücrelerine "ListBox5" deki veriler çoktan seçmeli olarak yazdırmak istiyorum.

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Merhaba Ömer Hocam,
Acaba bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Değerli Hocalarım, Bir Takvim üzerinde Hücreye tıkladığımda User Form açtım. Ancak bu Form üzerinde; Üzerine tıkladığım tarihe göre "Kayıtlar" sayfasından "Mahalle" isimlerine göre "ReferansNo" ları almak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Merhaba.

Kayıtlar sayfasında saat bilgisinin olmadığının farkında mısınız?
Tek kriter TARİH midir? Hangi tarihin sütununda iseniz varsa o tarihin bilgileri mi gelecek userforma?
Ayrıca userform'a textbox, label gibi nesneler ekleyerek bilgilerin yazılacağı alanları oluşturmalısınız,
aklınızdan geçenin ne olduğunun öngörülmesi mümkün değil.

Örneğin; userformun üst tarafına genişliği, userformun genişliği kadar olan 1 adet LABEL eklerseniz aşağıdaki kod ile
bu LABEL nesnesine tarih/saat bilgisi gelebilir.
Kod'u, VBA ekranında userforma sağ tıklayıp View Code'yi seçtiğinizde sağdaki alana yapıştırın.
.
Rich (BB code):
Private Sub UserForm_Initialize()
Label1.Caption = Format([G2] + (ActiveCell.Column - 3), "dd/mm/yyyy dddd") _
                & "    Saat:  " & Format(Cells(ActiveCell.Row, 2), "hh:mm")
End Sub

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Örnek1; C4 numaralı hücreyi seçtiğimde, USER Form açılıyor, Form üzerine 05 Ekim 2018 Cuma Saat 10.00 tarihinde yapılan kayıtlar ve bu kayıtların referans numaralarının gelmesini istiyorum.

Örnek2; D9 numaralı hücreyi seçtiğimde, USER Form açılacak ve Form üzerine 06 Ekim 2018 Cumartesi Saat 15.00 tarihinde yapılan kayıtlar ve bu kayıtların referans numaralarının gelmesini istiyorum.
Yardımcı olmanızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
O zaman yeni belnizdeki ilk açılır listedeki mahalle listesinin anlamı nedir?
Ayrıca belgeyi kullanma şeklin ilişkin senaryoyu pek anlamadım doğrusu.

Hücreye tıkladınız, ilgili referans numaraları ve kayıtlar (sadece 1 satırdaki veriler diye onlayorum) içerisinde olarak form açıldı.
Bundan sonra yapacağınız işlemi bilemediğim için çok bir şey söyleyemem ama;
-- form ekranda iken köşesindeki X sembolüyle kapatıp, başka bir hücreyi seçeceksiniz.
-- yine form açılacak ...... böyle devam.
-- bu arada Kayıtlar sayfasındaki 13 sütundaki bilgileri nereye yazdıracaksınız (veya nerede görüntüleyeceksiniz), böyle bir nesne yok userform üzerinde.
Yanlış anlamazsanız bu konu için müsade isteyeceğim, beni aşması muhtemel yöne doğru gittiğini görebiliyorum çünkü.
Ekteki belgeye yine de bir göz atın isterseniz. TextBoxları kopyalayarak çoğaltın, Combobox_Change kodunda da bu tektboxlara ilişkin satırlar ekleyin.
.

Ekli dosyalar

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
O zaman yeni belnizdeki ilk açılır listedeki mahalle listesinin anlamı nedir?
Ayrıca belgeyi kullanma şeklin ilişkin senaryoyu pek anlamadım doğrusu.

Hücreye tıkladınız, ilgili referans numaraları ve kayıtlar (sadece 1 satırdaki veriler diye onlayorum) içerisinde olarak form açıldı.
Bundan sonra yapacağınız işlemi bilemediğim için çok bir şey söyleyemem ama;
-- form ekranda iken köşesindeki X sembolüyle kapatıp, başka bir hücreyi seçeceksiniz.
-- yine form açılacak ...... böyle devam.
-- bu arada Kayıtlar sayfasındaki 13 sütundaki bilgileri nereye yazdıracaksınız (veya nerede görüntüleyeceksiniz), böyle bir nesne yok userform üzerinde.
Yanlış anlamazsanız bu konu için müsade isteyeceğim, beni aşması muhtemel yöne doğru gittiğini görebiliyorum çünkü.
Ekteki belgeye yine de bir göz atın isterseniz. TextBoxları kopyalayarak çoğaltın, Combobox_Change kodunda da bu tektboxlara ilişkin satırlar ekleyin.
.

Hocam, Olayı doğru anlamışsınız. Az önceki yazımı düzeltiyorum. Özür Dilerim.Satırlara değişik veri girip aynı saati yazdığımda veriler ComboBox'ta geliyor. Proje çok güzel bir yöne doğru ilerliyor. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Ömer hocam, User Form üzerine Mahallelerin bir listesini getiren ComboBoxtan Mahalle seçtikten sonra Referans Bilgisini Mahalle listesine göre getirebilir misiniz?

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Bu konuya artık bakmamayı düşünüyordum ama bazı fikirlerimi belirteyim:
ilk önce temel bir tercih yapmalısınız, sayfa üzerinde elle işlem (hücre seçme dahil) yapacak mısınız, yapmayacak mısınız?
Yani; belgenizi tümüyle userform/userformlar üzrinden mi yöneteceksiniz, yoksa sayfada/sayfalarda mı çalışacaksınız?

Bu temel tercihin ardından adım adım, örnek belge üzerinden ve net durumlar için forumdan destek istersiniz.
(her şeyden önce belgedeki sayfa yapıları, kaydedilecek veriler, sonradan çağrılacak bilgiler vs.
belgenin yapısı ve işleyişiyle ilgili tasarımı tamamlamalısınız
)

Örneğin fikir olarak şunu söyleyeyim;
-- sayfada işlem yapacaksanız, userforma bilgileri çağırıp görüntülemek yerine,
hücrede veya hücre açıklamasında ya da seçilen hücreye ait bilgilerin üstte uygun başka bir hücrede görüntülenmesi üzerinden yürüyebilirsiniz.
-- sayfa yerine tümüyle userformlarla çalışacaksanız asgari kod bilgisine sahip olmanız gerektiğini belirteyim,
zira her şeyi forumdan beklediğinizde ortada kalabilirsiniz, hayal ettiğiniz şey basit bir şeye benzemiyor ve herkes böyle kapsamlı bir konuya
(tabirimi mazur görün) bulaşmak istemeyebilir, altından kalkamayabilir, ilgilenmeyi bırakmak isteyebilir.
.

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Bu konuya artık bakmamayı düşünüyordum ama bazı fikirlerimi belirteyim:
ilk önce temel bir tercih yapmalısınız, sayfa üzerinde elle işlem (hücre seçme dahil) yapacak mısınız, yapmayacak mısınız?
Yani; belgenizi tümüyle userform/userformlar üzrinden mi yöneteceksiniz, yoksa sayfada/sayfalarda mı çalışacaksınız?

Bu temel tercihin ardından adım adım, örnek belge üzerinden ve net durumlar için forumdan destek istersiniz.
(her şeyden önce belgedeki sayfa yapıları, kaydedilecek veriler, sonradan çağrılacak bilgiler vs.
belgenin yapısı ve işleyişiyle ilgili tasarımı tamamlamalısınız
)

Örneğin fikir olarak şunu söyleyeyim;
-- sayfada işlem yapacaksanız, userforma bilgileri çağırıp görüntülemek yerine,
hücrede veya hücre açıklamasında ya da seçilen hücreye ait bilgilerin üstte uygun başka bir hücrede görüntülenmesi üzerinden yürüyebilirsiniz.
-- sayfa yerine tümüyle userformlarla çalışacaksanız asgari kod bilgisine sahip olmanız gerektiğini belirteyim,
zira her şeyi forumdan beklediğinizde ortada kalabilirsiniz, hayal ettiğiniz şey basit bir şeye benzemiyor ve herkes böyle kapsamlı bir konuya
(tabirimi mazur görün) bulaşmak istemeyebilir, altından kalkamayabilir, ilgilenmeyi bırakmak isteyebilir.
.
Ömer Hocam, Bu çalışmam Sadece bu kadardan ibaret olacak. Amacım, bu Form üzerinden ilk önce kod yapısı ve yazım şeklini öğrenmek. Uzun zamandan beridir Excel ile ilgilenemediğim için bazı şeyleri unutuyorum. Projemin diğer kısımlarını (ListBox üzerinden) sayfadan çalışacağım. Sadece bu kısım kaldı. Tüm samimiyetim ile şunu belirtmek istiyorum Amacım sizi ve bana bu projede yardım ve bilgisini esirgemeyen tüm Excel dostlarına saygısızlık etmek değildi. Sizden ve tüm Excel Web kullanıcılarından özür dilerim.

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Konu sayfasında "özür"lük bir mesaj hatırlamıyorum.
Gördüğümde, halledebileceğim bir sorun/ihtiyaç ise cevap yazarım zaten.

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
Değerli Hocalarım;
Hücreye tıkladığımda açılan User Form üzerinden Referans Numarası olan bir tarihi seçince aynı User Form üzerinde Frame aktif oluyor. Bu Frame içerisinde TextBoxlar var. Bilgi girişini yapıp kayıt butonuna tıkladığımda seçili Referans satırının sonuna bilgileri kaydeceğine en alt satırda ilgili hücrelere atıyor. Bana bu konuda Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Ömer BARAN

Uzman
Excel Vers. ve Dili
Belge ekte.
Umarım yanlış anlamadım.
Birkaç şey ekledim; örneğin seçilen gün-saatte kayıt yoksa form açılmıyor.
Ziyaret kısmı (sağdaki kısım) hariç Kayıtlar sayfasına yeni kayıt yapmayacaksanız anlamlı olur.

Ekli dosyalar

muhammethezer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Office 365
12-03-2026
turist Hocam ve Ömer BARAN Hocam;
Her ikinize de yardımlarınızdan dolayı çok ama çok teşekkür ediyorum.