Mouse ile tıkladığımız hücreyi renklendirmek

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
26-10-2028
örnek dosyada tam istediğim gibi çalışıyor peki bunu esas çalışma sayfama nasıl uygulayabilirim makro konusunda çok fazla bilgim yok

Excel Vers. ve Dili
2016 Pro Plus TR
Çalışma sayfanıza sağ tık, kod görüntüle
Bu çalışma kitabı çift tık,
sağdaki beyaz bölgeye aşağıdaki kodu yapıştırın

Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
[ZZ1] = ActiveCell.Row 'Aktif hücrenin satır numarası
[ZZ2] = ActiveCell.Column 'Aktif hücrenin sütun numarası
End Sub

sonra dosyanızı .xlsm formatında kaydedin.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Alternatif olarak ekteki dosyayı deneyiniz.

Kendi dosyanıza uyarlarken BuÇalışmaKitabı ve Modül1 içindeki kodların tümünü almalısınız.

Ekli dosyalar

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Çalışma sayfanıza sağ tık, kod görüntüle
Bu çalışma kitabı çift tık,
sağdaki beyaz bölgeye aşağıdaki kodu yapıştırın

Private Sub Workbook_SheetSelectionChange(ByVal Sh As Object, ByVal Target As Range)
[ZZ1] = ActiveCell.Row 'Aktif hücrenin satır numarası
[ZZ2] = ActiveCell.Column 'Aktif hücrenin sütun numarası
End Sub

sonra dosyanızı .xlsm formatında kaydedin.
anlattığınız gibi yaptım esas çalışma kitabımda alış satış sayfasına sağ tıklayıp kod görüntüle bu çalışma kitabına verdiğiniz kodu yapıştırıp sayfayı makro olarak kaydettikten sonra açtığımda makroyu etkinleştirdim ama malesef çalışmadı

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Alternatif olarak ekteki dosyayı deneyiniz.

Kendi dosyanıza uyarlarken BuÇalışmaKitabı ve Modül1 içindeki kodların tümünü almalısınız.
hocam malesef çalışmadı kodlardan değiştirmem gereken herhangi birşey varmı acaba

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bende çalışıyor. Bir sıkıntı görünmüyor.

Sizde çalışmayan yer neresi?

Excel Vers. ve Dili
2016 Pro Plus TR
anlattığınız gibi yaptım esas çalışma kitabımda alış satış sayfasına sağ tıklayıp kod görüntüle bu çalışma kitabına verdiğiniz kodu yapıştırıp sayfayı makro olarak kaydettikten sonra açtığımda makroyu etkinleştirdim ama malesef çalışmadı
koşullu biçimlendirmeyi de yaptınız mı.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
koşullu biçimlendirmeyi de yaptınız mı.
koşullu biçimlendirmeyi yapınca oldu :) çok basit ve kullanışlı oldu peki tıkladığımız hücreyi rengini farklı vurgulayabilir miyiz. birde mümkün olmasına pek ihtimal vermesemde birşey daha sormak istiyorum sayfayı yazdırmak istediğimizde mouse ile tıkaldığımız satır ve sütun renkli görünüyor onu normal gösterebilirmiyiz

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
Bende çalışıyor. Bir sıkıntı görünmüyor.

Sizde çalışmayan yer neresi?
eklediğiniz dosyada sorun yok gayet güzel ve istediğim gibi fakat kendi sayfamda çalıştıramadım
Kendi dosyanıza uyarlarken BuÇalışmaKitabı ve Modül1 içindeki kodların tümünü almalısınız. demiştiniz
örnek dosyadan bu çalışma kitabındaki kodları çalışma sayfamdaki bu çalışma kitabına mödül içindeki kodlarıda çalışma sayfamdaki mödüle kopyaladım ama çalışmadı fakat benim çalışma kitabımda 6-7 sayfa var ondan olabilirmi yani kodlar hangi sayfada çalışacağını nasıl bilebilir onu merak ettim :)

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
BuÇalışmaKitabı bölümüne yazılan kodlar tüm sayfalarda çalışmaktadır. Siz uyarlarken bir hata yapmış olabilirsiniz. Kodu uyguladıktan sonra dosyanızı kapatıp tekrar açıp deneyin. Yine olmazsa dosyanızı örnek veri içerecek şekilde foruma yükleyin.

Excel Vers. ve Dili
2016 Pro Plus TR
Dosya ektedir.
Dosyanızdaki koşullu biçimlendirmeleri silin.
Ektekileri uygulayın.
Dosyadaki sarı bölgelere (belirtmek için renklendirdim) tıklarsanız renklendirme olmaz.
Yani tablonuzun eksenleri dışında bir yere tıklayın.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
BuÇalışmaKitabı bölümüne yazılan kodlar tüm sayfalarda çalışmaktadır. Siz uyarlarken bir hata yapmış olabilirsiniz. Kodu uyguladıktan sonra dosyanızı kapatıp tekrar açıp deneyin. Yine olmazsa dosyanızı örnek veri içerecek şekilde foruma yükleyin.
evet haklısınız çalışma sayfalarım kilitli olduğundan olmuyormuş kilidi açıp kodları tekrar eklediğimde oldu gerçekten çok güzel tam aradığım şey çalışma kitabımda 6-7 tablo var sadece 2 tanesinde çalışmadı ama mödüldeki verileri sayfama kopyalayamadım çünkü sayfamda mödül yok ilk yapmaya çalıştığımda vardı şimdi mödül görünmüyor çalışma sayfamın yedeğini yükledim yine mödül yok ondan olabilirmi acaba

Excel Vers. ve Dili
2016 TÜRKÇE
06-01-2024

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
@Tarikkk_,

Dosyanıza yeni modül ekleyin.
ALT+F11 tuşlarına basın.
Açılan pencerede INSERT menüsünden MODULE seçeneğine tıklayarak boş modül ekleyebilirsiniz.

Bütün tablolarınızda çalışması gerekir. Bir sayfada tek tablo kullanmanız gerekiyor. Buna dikkat etmelisiniz.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
@Tarikkk_,

Dosyanıza yeni modül ekleyin.
ALT+F11 tuşlarına basın.
Açılan pencerede INSERT menüsünden MODULE seçeneğine tıklayarak boş modül ekleyebilirsiniz.

Bütün tablolarınızda çalışması gerekir. Bir sayfada tek tablo kullanmanız gerekiyor. Buna dikkat etmelisiniz.
hocam çok teşekkür ederim. Şimdi anlaşıldı birden fazla tablo olan sayfalarda çalışmıyor diğer tüm sayfalarda sorunsuz çalışmakta çok güzel tam istediğim gibi oldu. bunu tek sayfaya uygulamak istersek tüm çalışma kitabı yerine uygulamak istediğimiz sayfaya eklediğimizde yeterli olurmu birde modül içindeki bilgileri eklemem önemlimi tam olarak ne işe yarıyor acaba makro konusunda biraz kendimi geliştirmek istediğimden soruyorum

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Modül içindeki kod yazdırma işleminde renklendirmeyi kaldırıyor.

Kodları sayfa olayına uyarlamanız gerekiyor.

Madem öğrenmek istiyorsunuz deneme yapmaktan zarar gelmez.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
@muyat,

Kodlar BuÇalışmaKitabı bölümünde bulunuyor. İşlemler aslında koşullu biçimlendirme ile yapılıyor. Kod sadece hesaplama işlemini yapmaya yarıyor.

Tarikkk_

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 2019
26-10-2028
@muyat,

Kodlar BuÇalışmaKitabı bölümünde bulunuyor. İşlemler aslında koşullu biçimlendirme ile yapılıyor. Kod sadece hesaplama işlemini yapmaya yarıyor.
Korhan Hocam bu gerçekten çok güzel oldu tek tablo olan tüm sayfalarda sorunsuz çalışmakta. çalışma sayfalarımda 2 den fazla tablo olmadığından denemedim ama 2 tablo olan sayfalarda tabloların hiç birinde çalışmadığı gibi diğerinden küçük olan tablodaki biçimlendirmeyi kaldırarak sadece beyaz görünüyor. kodu sayfadaki 2 tabloda çalışacak şekilde ayarlama şansımız veya mümkün değilse sadece tek sayfada çalıştırmamız mümkün değilmi teşekkür ederim