Puantaj Hk.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Sayın Excel Hocalarım yapmak istediğim puantaj da bana yardımcı olabilir misiniz. lütfen Yapmak istediklerim aşağıdadır.
- "AD"den ay seçildiğinde otomatik seçilen aya ait yeni bir sayfada puantaj oluştursun. istiyorum.
- Puantajda Her çalışma gününü "X" işareti ile hem günlük hemde aylık bir şekilde personel toplamı kadar otomatik koysun eğer hücre içi dolu ise o hücreyide atlasın.
- Eğer "AL" sutundaki çıkış tarihi varsa personel çıkış tarihine kadar veriler işlensin daha sonra işlenmesin.
- Arkadaşlar puantaj için kullanacağım kısaltmalar " X+","X-","B+","H+","İD","Eİ","Öİ","R","Y","Dİ" lütfen yardımcı olabilirmisiniz. çalışma saati olarak 7 saat üzerinden olacak. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Çok değerli ve kıymetli excel hocalarım. lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Microsoft 365 Tr-En 64 Bit
Merhaba,

Dosyanızı inceledim.

EKİM sayfasında ay değişimi yaptığınızda aynı sayfanın kopyası oluşturulup personel sayısı kadar boş hücrelere X yazılacak. Eğer çıkış tarihi varsa çıkış tarihine kadar güne X yazılacak.

Peki EKİM sayfasında ay adı değişince bu sayfanın adı ile AD5 hücresi örtüşmeyecek.

Neyse ben gerekli kodlamayı yaptım. Vardır sizin bir bildiğiniz.

Denersiniz.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Sayın Korhan Ayhan Hocam Öncelikle çok teşekkür ederim. " AM:AZ " Arasına kısaltmaları otomatik olarak nasıl toplatabilirim. Hocam excel tablosunda gösterdim. Hocam aşağıdaki kodu nasıl uygulayabilirim. bugün olan sütun aktif ve biçimlendirme olsun.. diğer kalan günler transparan olarak gözüksün ve hesaplamaya dahil olmasın. Hocam x- olanlar ( X-50 - X-7) Kadar "X+,H+B+ Olanlara ( +0,50 den + 15 kadar olsun. hocam lütfen yardımcı olabilirmisiniz. inanın ne kadar teşekkür etsem az olur. Allah kat kat razı olsun. İnşallah.

Sub GÜN_DOLDUR()
son = WorksheetFunction.Max(5, Cells(Rows.Count, 2).End(3).Row)
gün = Day(Date)
For kiþi = 5 To son
If Cells(kiþi, gün + 2) = "" Then Cells(kiþi, gün + 2) = "X"
Next
End Sub

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Sayın Korhan Ayhan Hocam lütfen müsait olduğunuzda bana yardımcı olabilirmisniz.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Yazdığınız değerleri nasıl hesapladığınızı yazarsanız düzenleme yapabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Sayın Korhan Ayhan Hocam ne kadar teşekkür etsem az olur. Allah Kat Kat Razı Olsun. Hocam önce benim yapmak istediğim önce X , X+, X- Ve diğerlerini toplamak İstiyorum. ben aşağıdaki formülle yapıyorum. "=COUNTIF(G8:AK8;"X")*7" hocam diğerlerinide bu şekilde yapmak istiyorum. Korhan Hocam koda dökmek istiyorum.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Dosyada X için 102,5 değerini nasıl buldunuz?

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Hayırlı Geceler Korhan Ayhan Hocam,
Hocam ben toplamışım Yanlış toplama işlemi yapmışım 14X7 = 98 ve -2,5 kalan 4,5 eklemişim = 102,5
Korhan Hocam "X- vE X+" Olanları da "X" ile toplayabilirmiyiz. Çünkü zaten - ise kaç saat x- üxretsiz saat sütünuna yazıyor. x+ ise onu da hafta içi mesai ye yazıyor.

Örnek te = 16 "X" var 2 adet X+ var Hocam X+ Mesai olduğu için hafta içi mesaiye sadece + olan mesai leri atıyor. örnekteki 3,5 o zaman 7 saatleri kayboluyor. X- de hiç gelmedi ise yani X-7 ise sıkıntı yok fakat örnek X-3 İse adamın çalışmış olduğu 4 saat kayboluyor. Korhan Hocam İnşallah anlatabilmişimdir.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Konuyu netleştirmek adına kullandığınız kısaltmalar için hafta için olursa nasıl hesaplanacak, hafta sonu olursa nasıl hesaplanacak sorularını örneklendirirseniz daha hızlı sonuca ulaşabiliriz.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Sayın Korhan Ayhan Hocam formülleri uyguladım. sadece beceremediğim X+ Mesailer de "X+1,X+2,5 " olarak personelin 3,5 mesai var Normal mesaileri toplamlarını yani 7+7= 14 saati toplamayı beceremedim. Aynı sorun X-2,5 Personel gün içinde 2,5 saat izin almış fakat 4,5 saat çalışmasınıda normal mesaiye ekliyemedim. beceremedim. İnşallah anlatabilmişimdir. Peronel sayısı 2500 kişiye çıktığında formül olunca donma oluyor. o bakımdan kod ile çözüm arıyorum. hocam çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,

İyi günler.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Bu X+ ve X- ifadelerindeki X lerin toplamı NORMAL SAAT yazan sütuna mı gelecek?

X lerin yanındaki değerlerde eksi artı durumuna göre hafta içi ise NORMAL SAAT hücresinin üzerine mi eklenecek?

NORMAL SAAT hücresinin üzerine başka değerler eklenecek mi?

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Evet Korhan Hocam aşağıda örnek vereyim. X+1,X+2,5 artı olan farklar hafta içi mesai sutununa 3,5 olarak yazacak X kısmı olan 7+7 ise Normal saat kısmına 14 saat ekliyecek
x-7, X-2,5 - Olan Kısım yanı -7+2,5 kısmı Ücretsiz saat kısmına yazacak X-7 zaten tam gün gelmediği için sonucu etkilemiyor fakat X-2,5 olan kısmında 7 Saat üzerinden hesaplama yaptığımız personel 4,5 çalışım izine çıkmış bu 4,5 saati de Normal mesai eklememiz gerekiyor.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Haftasonu için hangi günleri baz alıyorsunuz?

Mesela G8 hücresi PAZAR günü olmasına rağmen X yazılmış. Burada ki veri ne olarak değerlendirilecek?

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Hocam yazılmış ise evet yazılmamış ise dikkate alınmayacak. Hocam yapmış olduğunuz kodda birşey fark ettim eğer personel ay içinde çıkmış ise bizde yanlış ile çıkmış tarihi görmemiş ve işaretlemişsek işlem yapmıyor.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Hocam size göndermiş olduğum örnek te mesala hepsi işaretli eğer çıkış tarihi 05.10.2020 yaptığımız zaman 5 den sonraki verileri silmesi gerekir. silme işlemi yapmıyor.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Hafta sonunda yazılan "X" işareti varsa Normal Saatin içinde olacak Otomatik olarak Çünkü tüm çarpılar zaten orda Korhan Hocam çok teşekkür ederim.Allah Kat Kat Razı Olsun.İnşallah.

Saygılarımla,

İyi Çalışmalar.

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Lütfen #14 nolu mesajımda ki sorularıma cevap verir misiniz?

Tek satır örnek olunca ister istemez mantık hataları olabilir.

5 satır örnekle şu satırdaki değerler bu şekilde hesaplanacak. Burada çıkış tarihi var şu tarihten sonra günlerin içeriği silinecek gibi örneklendirmeniz gerekiyor.

Sonuçta işin detayını siz biliyorsunuz.

Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Tr- 64 Bit
Korhan Ayhan Hocam Pazar Günlerine Eğer "X" işareti konulmuş ise Normal Saat "AM"Sütünunda gelecek Diğer "X" lerle beraber "AM" Sütununda olacaklar eğer "H+" ise "AO"Sutununa yazılacak.
Örnek 2 ikinci personel gösterdim.
Örnek 3 Nolu personel ise ayın 3 günü çalışmış ayın 3.10/20 işten ayrılmış fazladan işaretlendiği için personel işten çıkmamış gibi işlem yapıyor. bu personel işten çıktığı için ayın 03/10/2020 tarihinden sonraki verilerin silinmesi gerekiyor. ve kasım ayı puantaj oluşturduğumuzda ise çıkan personeli silmesi gerekiyor.
Korhan Ayhan Hocam personelleri alfabetik olarak sıralama işlemini otomatik yapabilirmiyiz. ekteki örnekte göreceğiniz gibi personel çıktığı halde kasım ayında görünüyor.

Ekli dosyalar

Korhan Ayhan

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Ben hala sorularıma cevap alamadım. Lütfen ilgili mesajımı dikkatli okuyup cevaplayınız.

Israrla kendi kafanızdaki sorunları yazıp duruyorsunuz.

Çözüm için adım adım gideceğiz.