Soru Arşivleme Programı

Elinize sağlık.Allah razı olsun.
Öğrenmek istediğim sorular arşivlenince dosya ne kadar büyüyor.Yani 100 yada 1000 soru arşivlediğimizde yaklaşık o kadar kaç mb oluyor.Hiç hesapladınız mı

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Sorular, resim olarak ayrı klasörlerde arşivlendiğinden excel dosyasında herhangi bir büyüme olmuyor. Excel bu programda sadece aracılık görevi yapıyor. Üzerine hiçbir şey kaydedilmiyor. Klasörün büyümesini soruyorsanız, soru sayısına göre durum değişiyor. Soru çözürlüğünüze göre her soru yaklaşık 150 kb yer kaplıyor. Bu da 1000 soru için yaklaşık 150 mb anlamına geliyor.

Sanırım merak ettiğiniz boyut büyüdükçe çalışma sorunu yaşar mıyız?
Soruların her biri ayrı dosya olarak kaydedildiği için, programın çalışmasında herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Soru sayınız epey bir miktarda artarsa bu da 10000'lerle ifade edilebilir. O zaman nispeten bir yavaşlama olabilir.

Excel Vers. ve Dili
2007 Türkçe
Merhaba Sn. Leumruk

Programınızda şöyle bir ekleme yapmak mümkün mü?

Elimizdeki sorunun çözümü için bazı çizelgeler kullanmak gerekiyor ve bu çizelgeler sorunun eki olarak veriliyor. 1, 2 ya da 3 adet çizelge soruya ek olarak verilebilir.

Bu durumda soruyu çözmek için bu soruya ek olarak verilmiş çizelgeleri de mesela bir butona tıklayarak görünteleme imkanı olabilir mi (Eğer sorunun eki varsa).

Bir de şöyle bir sorum olacak;

Userforma klasörden bir resim ekledik.

Bu resim userformdan büyük dolayısı ile scrollbarlarla kaydırarak resimin diğer kısımlarını görebiliyoruz. Bu işlemi scrollbarlarla yapmak yerine resimi Google Earth'te harita kaydırırken yaptığımız gibi mousela tutup sürükleyerek yapamaz mıyız?

Çünkü ek olarak kullanacağım resimler bir A4 sayfası boyutlarında ve gerçek zamanlı bir sınavda scrollbarlarla bunu yapmak zaman ve konsantrasyon kaybı yaratabilir.

Ya da bunun yerine şöyle yapılabilir mi?

Userformun genişliği, resimin genişliği kadar otomatik genişleyip daralacak, AutoSize gibi?

Yüksekliği ise belli bir oranda sabit olacak ve mouse tekerleği ile yukarı aşağı kaydırılarak resimde yukarı aşağı gidilecek.

Son düzenleme:
Sn. Leumruk

Formların ve butonlarını renklerini yada yerlerini değiştirmek için ne yapmalıyım.Makrolarda değişiklik yapıp programı kapatıp açtığımda sizin ayarlarınız otomatik olarak tekrar geri geliyor.Kendi ayarlarımı yapmam mümkün mü acaba..

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Sn. Globe,
1. isteğiniz yapılamaz bir özellik değil ancak kodların bir çoğunun değişmesine sebep olacağından oldukça uzun ve zahmetli bir iş. Kodların bir çoğu birbiriyle bağlantılı. Soru eklemeye bu özelliği eklediğimizde soru alma, konu ekleme, otomatik test hazırlama, soru silme vb. kodların hepsini değiştirmek gerekiyor. Buna da şu an vaktim müsaade etmiyor.
2. isteğiniz soru yüksekliğini kastediyorsanız bu özellik mevcut. Sorunun üzerine bir defa tıkladıktan sonra soruyu yukarı aşağı hareket ettirebiliyorsunuz. Soruyu tutup aşağı yukarı hareket ettirme özelliğinin yapılabilmesi için excel formlarının webbrowser eklentisinin bu özelliği içinde barındırması gerekli. Bunu araştırmam lazım. Eğer böyle bir özelliği içinde barındırıyorsa ilk güncellemede eklerim.
Kastettiğiniz kaydırma, sorunun eniyle ilgiliyse program soru enini otomatik olarak daraltmaktadır. Boşluk bırakmamaktadır.
Şunu belirtmekte fayda görüyorum: Bu program Türkiye'de yapılan sınavlardaki test formatlarına göre düzenlenmiştir. Yani en az iki sütundan oluşan sayfalardan soru alıp eklemelisiniz. Tek sütunlu sayfalardan alınan sorular bu programa uygun değildir. Bunun için önerim, eğer sorularınız düzenlenebilir metin şeklindeyse bu soruların bulunduğu dosyayı çift sütuna ayarlayıp pdf olarak kaydederek kullanmanızdır.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Sn. sarisakal,
Programda kullanıcıların değişiklik yapmasını engelleyecek bir takım önlemler aldığım için, eğer kodlamada profesyonel değilseniz değişiklik yapmamanızı öneririm.

Kodlarla ilgili bir değişiklik için değil (istesem de yapacak bilgiye sahip değilim zaten gerek te yok çünkü siz zaten tam olarak ihtiyacımı karşılayacak sorunsuz bir şekilde hazırlamışsınız) menü renk ve tasarım değişikliği için sormuştum sadece..Farklı renkler dikkat dağıtıcı gibi , formdaki nesnelerin yerleri daha kullanışlı olacak şekilde yerleştirilebilir diye düşünüyordum.
Ama tekrar teşekkürler böyle bir program için , emeğiniz için ....

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Haklısınız tasarım noktasında pek özendiğim söylenemez. Programı hazırlarken doğrudan amaca odaklandım. İçerik zengin oldu ama görsellik de eksiklikler var. Userformdaki nesnelerin bir kısmının yerleriyle ve görünümüyle ilgili kodlamalar da mevcut. Dolayısıyla yapılacak değişikliklerde hata alırsınız. Uygun bir zaman diliminde tasarımıyla da ilgilenmeyi düşünüyorum. O zamana kadar bu şekilde idare edin.

Merhaba...
Programı kullanmaya başladım ve bir kaç önerim olacak.

1.Toplu isim değiştirme olmalı diye düşünüyorum malum müfredat neredeyse her yıl değişiyor konuların yerleri sıraları eklenen yeni konular çıkarılanlar.Tek tek soru silmek yada düzenlemek soru sayısı çok olduğunda imkansız oluyor.

2.Ders-Ünite-Konu sıralamasına bir 4. ek te yapılmalı.Branşım matematik olduğu için konu içinde bile oldukça fazla ve farklı soru tipleriyle karşılaşıyoruz.Bunları aynı konu içinde fakat farklı alt konularda arşivlemek gerekiyor

Yukarıdaki düşüncelerimi dikkate alır ve bu yönde eklemeler yapabilirseniz daha da yararlı olacağını düşünüyorum..Tekrar teşekkür ederim böyle bir işe üstelik te karşılık beklemeden soyundunuz için.

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın Leumruk;
Programınızı indirdim fakat şöyle bir hata verdi.
Bu dosya biçimi tanınmıyor hatası verdi neden olmuş olabilir acaba.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Bilgisayarınızda Ms Office programı yüklü mü? Eğer yüklü ise başka bilgisayarlarda deneyin. Ben bir çok bilgisayarda kullandım. Şimdiye kadar böyle bir hata ile karşılaşmadım. O nedenle yorum yapamıyorum.

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba,
Yüklüydü ama siz öyle dedikten sonra silip tekrar kurdum sorun çözüldü.
Ellerinize sağlık çok güzel bir program hazırlamışsınız.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Program için güncelleme paketi eklenmiştir. İlk mesajdan indirebilirsiniz.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Sn. sarisakal,
1. öneriniz sanırım programda var. Soru Aktarma menüsü Konu konu, ünite ünite, ders ders soruları toplu olarak aktarmaya yarıyor. Ünite ve konu başlığı değiştirmeyi bir sonraki güncellemede ekleyeyim.
2. öneriniz yapılamaz değil, ama kısa vadede yapamayabilirim. Programın ilk şeklinde konu seçeneği yoktu. Onu sonradan ekledim. Epey uğraştırmıştı. Ama geniş bir vakit bulabilirsem bir alt başlık daha eklemeye çalışayım.

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
2010
Merhaba
Bu program çok güzel teşekkür ederim. Bir önerim var aynı programın yazılı kağıdı ve cevap anahtarı için olanı yapılsa biz öğretmenlerin çok işine yarar.
İyi günler

Excel Vers. ve Dili
Türkçe
2010
Ayrıca arkadaşlar derslerden oluşturduğumuz soru arşivlerini paylaşsak güzel olurdu. Tabi aktarılabiliyorsa...

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 2010
gercekten çok kullanışlı ve güzel bir program.pdf dosyasından alıp yapıştırıyorsunuz kullanımı çok kolay. ellerinize emeğinize sahip.programın kullanımı sadeliği anlaşırlığı görselliği herseyi ile harika olmuş öğretmenin halinden öğretmen anlar...Allah razı olsun.

Aşağıdakileri de bir öneri olarak algılarsanız mutlu olurum.

**Geliştirme aşamasında bir öneri olarak soruların hazırlanması aşamasında baslık kısmı soruyor bu kısım sabit bir bilgi girişi ile en bastan alınabilir. yani programın basında sabit bir bilgi girişi yapılabilir. Ankara lisesi mat öğretmeni ahmet ...vs gibi.

**program klasik yazılı sorusu, hazırlamaya da elverişli hale getirilebilir mi acaba? mesela 5 soru klasik 10 soru test gibi bir imkan olabilir mi?

**son test hazırlanma aşamasında soru aralıklarını geniş tutma imkanı var mı 50 soruluk bir test hazırlama aşamasında soru aralıkları çok sık oluyor özellikle matematik dersi için çözüme yer kalmıyor bir secenek olarak satır aralığı boşluğu işte 3 satır 4 satır olacak diye bir kısım konabilir mi?

Herşey çok güzel gerçekten çok memnun kaldım Çok çok kullanışlı bir program uzun süredir aradıgım buydu. Allah tekrar tekrar razı olsun.Selametle iyi çalışmalar

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Sn. muallims, öncelikle iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

1. öneriniz beni de yoruyor. Sürekli aynı şeyleri yazmak sıkıcı olabiliyor. Bu nedenle en kısa sürede programa bu özelliği ekleyeceğim.

2. önerinizi bu program için eklemeyi düşünmüyorum. Klasik soru mantığıyla, test formatı uyumlu olmadığından programa ekleme noktasında sıkıntılar çıkaracaktır. Bunun için word tabanlı bir program hazırlamaya başlamıştım, ama yarım bıraktım. Doğru-Yanlış, Boşluk Doldurma, Çoktan Seçmeli ve Klasik soru olmak üzere 4 farklı formatta soru eklenebiliyordu. Eğer onu tamamlama fırsatı bulabilirsem (kısa vadede zor görünüyor) o program bu isteğiniz için daha verimli olacaktır.

3. isteğiniz eklenebilir bir özellik. Gruplar menüsüne bir seçenek olarak eklenebilir. Bu özelliği de ilk önerinizle beraber eklemeyi düşünüyorum.

Güncel dosyayı eklediğimde şu an kullandığınız program sizi uyaracaktır. O zaman 1. mesajdan indirip kullanabilirsiniz.